سینمای ایران
به مناسبت روز ملی سینما ، گذری داریم بر دنیای پشت صحنه فیلم‌های کارگردانان صاحب نام سینما به روایت تصویر

این قافله عمر عجب می‌گذرد

در روز ملی سینما، سری زدیم به دنیای جوانی برخی از کارگردانان سرشناس سینمای ایران و قاب‌های به یادگار مانده از پشت صحنه فیلم‌های قدیمی آن‌ها را مرور کرده‌ایم.

به گزارش فیلم‌نیوز ، سینمای ایران در این سال‌ها کارگردانان به نامی را به خود دیده، کارگردانانی که هر کدام با فیلم‌هایی که ساختند خودشان قد کشیدند و آجری بر آجر دیوار سینما گذاشتند. آنهایی که پشت دوربین جوانی شان را گذاشتند و موسپید کردند. اینجا قاب‌های به یادگار مانده از آنها در پشت صحنه فیلم‌هایش را مرور کرده‌ایم.

ساموئل خاچیکیان

♦ ساموئل خاچیکیان در سال 1332 فیلم «چهارراه حوادث» را کارگردانی می‌کند. او در سن 30 سالگی این فیلم را می‌سازد. خاچکیان هم طی همه این سال‌ها به لحاظ ظاهری، تیپ ثابتی داشت. سبیلی متعارف با صورتی تراشیده. او در این عکس به حالت نیم‌خیز در کنار فیلمبردار، آخرین نکات را برای ثبت پلان گوشزد می‌کند.

♦ خاچکیان سر صحنه فیلم «عقاب‌ها» در حال توضیح سکانس مورد نظر است. این عکس مربوط به سکانسی است که خلبان با بازی سعید راد از درخت آویزان است و میخواهد چتر نجات را از خودش باز کند. ساموئل در سن 61 سالگی عقاب‌ها را ساخت.

مسعود کیمیایی

♦ مسعود کیمیایی در سال 1348 و در سن 28 سالگی فیلم «قیصر» را جلوی دوربین می‌برد. مخاطبان سینما سال‌هاست مسعود کیمیایی را با ریش و سبیل پرپشت به یاد می‌آورند، اما او در آن‌سال‌ها ریش و سبیل‌هایش را می‌زد و چهره‌ای متفاوت داشت. در این عکس شباهت‌های او به «پولاد» پسرش حسابی به چشم می‌‌آید. کیمیایی در اینجا در حال توضیح سکانسی است که قرار است ثبت شود.

♦ «خاک» ششمین فیلم بلند سینمایی مسعود کیمیایی است که آن را در سال 1352 و در سن 32 سالگی جلوی دوربین می‌برد. سبیل‌های پرشپت و ریش‌های تراشیده او در اینجا حسابی جلب توجه می‌کند. در کنار او زنده یاد نعمت حقیقی و بهروز وثوقی دیده می‌شوند.

♦ مسعود کیمیایی در کنار نعمت حقیقی سر صحنه فیلم «غزل». او این فیلم را در سال 1355 و در سن سی و چهار سالگی کارگردانی می‌کند. از اینجا به بعد چهره تیپکال کیمیایی با ریش و سبیل پرپشت شکل می‌گیرد.

علی حاتمی

♦ علی حاتمی  در سال 1349 و در حالیکه فقط 26 سال سن داشت فیلم دومش با نام «طوقی» را کارگردانی می‌کند. او در این عکس پشت سر فیلمبردار روی زانوهایش نشسته و در حال ثبت پلانی با بازی ناصر ملک مطیعی است. حاتمی در آن سال‌ها ریش‌هایش را میزد و سبیل می‌گذاشت.

♦ دلشدگان آخرین کار به سرانجام رسیده زنده یاد علی حاتمی است که آن را در سال 1370 جلوی دوربین برد. او در زمان ساخت این فیلم 47 سال داشت و بعد از آن درگیر بیماری می‌شود. حاتمی هم از زمان ساخت «سوته دلان» ریش و سبیل می‌گذارد و همین تیپ را تا قبل از بیماری‌اش حفظ می‌کند. زنده یاد علی حاتمی در این عکس در حال صحبت با حسین علیزاده آهنگساز فیلمش است.

داریوش مهرجویی

♦ داریوش مهرجویی سر صحنه فیلم «پستچی». این فیلم چهارمین اثر این کارگردان است که در سال 1351 جلوی دوربین می‌رود. او در این سال 33 سال سن داشت. چهره او به لحاظ آرایش مو و محاسن تغییری نداشته و این تیپ و ظاهر را طی این سال‌ها حفظ کرده است.

♦ مهرجویی اولین فیلمش بعد از انقلاب را در سال 59 می‌سازد و بعد از آن به مدت 5 سال از این عرصه فاصله می‌گیرد تا اینکه در سال 65 فیلم «اجاره نشین‌ها» را جلوی دوربین می‌برد. او در سن 47 سالگی اجاره‌نشین‌ها را کارگردانی می‌کند. مهرجویی در این عکس در پشت صحنه «اجاره نشین‌ها» در حال شرح دادن پلان برای بازیگرانش است.

ابراهیم حاتمی کیا

♦ ابراهیم حاتمی کیا نفر وسط با پیراهنی سفید و چفیه‌ای بر گردن در حال مرور فیلمنامه است. این عکس مربوط به پشت صحنه فیلم «مهاجر» است. در آن سال‌ها حاتمی‌کیا چهره تیپیکال بچه مذهبی‌های دهه شصت را داشت. او زمانی که مهاجر را می‌ساخت 28 سال سن داشت. این فیلم محصول سال 1368 است.

♦ «آژانس شیشه‌ای» کماکان بهترین و شاخص‌ترین اثر کارنامه ابراهیم حاتمی‌کیا ست. در این عکس او آخرین نکات را برای ثبت سکانسی که حاج کاظم عباس را روی دوشش گرفته و به سمت ماشین می‌برد به عوامل یادآوری می‌کند. حاتمی کیا در اینجا مدتی است که دیگر از تیپ و ظاهر تیپکالی دهه شصت فاصله گرفته است.

رخشان بنی اعتماد

♦ رخشان بنی اعتماد در سال 1363 و در حالیکه 34 سال دارد فیلم دومش«زرد قناری» را کارگردانی می‌کند.او در کنار حسن قلی زاده مدیر فیلمبرداری فیلمش منتظر مهیا شدن شرایط برای ثبت پلان است.

کیانوش عیاری

♦ «شبح کژدم» محصول سال 1365 است . عیاری در 35 سالگی این فیلم را کارگردانی می‌کند. او هم جز کارگردانانی است که همیشه تیپ ثابتی داشته. آرایش موها و محاسن او از زمانی‌که مخاطبان سینما او را به یاد می‌آورند تغییر نکرده است و فقط گرد پیری بر آن نشسته است.

اصغر فرهادی

♦ اصغر فرهادی سر صحنه فیلم «چهارشنبه سوری» در حال توضیح سکانس به هدیه تهرانی و حمید فرخ‌نژاد است. این فیلم محصول سال 1384 است، یعنی زمانی که فرهادی 33 ساله است. در این عکس منوچهر هادی هم حضور دارد او پشت سر فرخ‌نژاد در حال گوش دادن به نکات مورد نظر فرهادی است. هادی در این فیلم دستیار و برنامه ریز پروژه بود.

♦ اصغر فرهادی بعد از ساخت چند سریال، در سال 1381 نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش با نام « رقص در غبار» را می سازد. فرهادی در آن سال‌ها ریش کاملی داشت که به ریش ستاری معروف بود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید