سینمای ایران
روایت نویسنده «روز واقعه» از مراحل انتخاب کارگردان برای این فیلم

بیضایی: اجازه ندادند روز واقعه را خودم بسازم

بهرام بیضایی فیلمنامه‌نویس فیلم «روز واقعه» گفته اجازه ساخت این فیلم را به او نداده‌اند و فیلمی که ساخته شد، شبیه چیزی که در ذهن داشته نبوده است.

به گزارش فیلم‌نیوز، بهرام بیضایی سال 1388 مصاحبه‌ای با جواد طوسی در مجله فیلم انجام داده و در آن درباره انتخاب کارگردان «روز واقعه» نکات مهمی گفته است. در بخشی از این مصاحبه که در صفحه اینستاگرام مجله فیلم منتشر شده، بیضایی گفته: «روز واقعه را نگذاشتند خودم بسازم. لااقل ده تا کارگردان عوض شد و من تعجب می‌کردم که این همه آدم نمی‌توانند این فیلم را بسازند. حتی گفتند واروژ کریم‌مسیحی این فیلم را بسازد. خوشحال می‌شدم اگر او این فیلم را می‌ساخت. حتی اسم آقای محمدرضا اصلانی را آوردند.»

بیضایی گفته از او خواسته‌اند در فیلمنامه دست ببرد اما نپذیرفته: «خیلی‌ها عقیده داشتند که چند جای فیلم را باید عوض کنم اما من برای عوض کردن نرفتم.»

او درباره کارگردانی شهرام اسدی گفته: «بهرحال آقای اسدی مهارتش را داشت که لااقل تعداد جاهایی را که می‌خواستند عوض شود به عدد سه برساند و فیلمی بسازد شبیه فیلم‌هایی که قرار است از تلویزیون پخش شود.»

بیضایی توضیح داده: «اصلا نمی‌خواهم بگویم راضی هستم یا نه. تمام حرف من این است که من این فیلم را اینطور نمی‌دیدم. این فیلم شباهتی به فیلم‌هایی که داشتم ندارد.»

بهرام بیضایی فیلمنامه «روز واقعه» را سال 1361 نوشت و دوازده سال بعد به کارگردانی شهرام اسدی و تهیه‌کنندگی مرتضی شایسته ساخته شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید