تلویزیون
بازیگران ایفاگر نقش‌های چهره‌های منفی تاریخ اسلام

نقش زدن بر چهره اشقیا

به همان نسبت که بازی در نقش قهرمان‌ها و چهره‌های محبوب تاریخی طرفدار دارد به همان نسبت هم بازیگران از ایفای نقش اشقیا هراس دارند. به همین دلیل هم معمولا با شک و تردید تصمیم به بازی در این نقش‌ها می‌گیرند. با این حال بسیاری از بازیگران در طول فعالیت‌هایشان در این نقشها هم ظاهر شده‌اند.

♦ یزید |فرهاد اصلانی | سریال امام علی (ع)


فرهاد اصلانی سال 1375 پیش از آنکه در مختارنامه در هیبت «ابن زیاد» ظاهر شود، در سریال امام علی(ع)، با ایفای نقش یزید بازی در نقش یکی از اشقیای کربلا را تجربه کرده بود. البته اصلانی در آن سالها هنوز بازیگر سرشناسی نشده بود و نقش یزید هم در سریال امام علی (ع) خیلی حاشیه‌ای بود. اما او نیز مانند دیگر شخصیت‌های سریال امام علی (ع)، به دلیل انتخاب درست و طراحی گریم مناسب، دیده شد. اصلانی درواقع ایفاگر نقش یزید در سنین جوانی است و او به‌خوبی بی‌هویتی و سربه‌هوایی یزید را در همان چند سکانس به تصویر کشیده بود.

♦ شمر | مهدی فخیم‌زاده | تنهاترین سردار


بازی مهدی فخیم‌زاده در نقش شمر در سریال «تنهاترین سردار» به کارگردانی خودش، حکایت جالبی دارد. فخیم‌زاده زمانی که تصمیم به ساخت سریال گرفته، بازیگران زیادی را برای این نقش درنظر داشته اما هیچ‌کدامشان حاضر نشده‌ا‌ند برای مدت کوتاه هم که شده، ایفاگر نقش «شمر» باشند برای همین هم نهایتا مجبور شده، قید انتخاب بازیگر را بزند و خودش برای بازی در این نقش به میدان بیاید. اتفاقا آن زمان به دلیل شبیه نبودن چهره فخیم‌زاده به شمر، انتقادهای زیادی به این انتخاب انجام شد.

♦ شمر | محمد فیلی | مختارنامه


محمد فیلی در سریال «مختارنامه» نقش شمر را بازی کرد. به نظر فیلی «شمر»، خبیث‌ترین و منفورترین شخصیت واقعه کربلاست و از اینکه چنین نقشی را در «مختارنامه» بازی کند، ناراحت بوده اما به‌هرحال آن را اجرا کرده چون معتقد است بالاخره چنین نقشی هم باید وجود داشته باشد. با این‌حال سر یکی از صحنه‌ها شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته و هرکاری می‌کرده نمی‌توانسته آن را اجرا کند: «در بخشی از «مختارنامه» این سوال از شمر پرسیده می‌شد که آیا حاضری بازهم با امام(ع) رودررو شوی که من باید می‌گفتم اگر صددفعه دیگر هم دستور بدهند مقابل امام (ع) می‌ایستم!» نقش شمر تا همین جا مهمترین و البته تاثیرگذارترین نقش کارنامه محمد فیلی است.

♦ عمربن سعد | مهدی فخیم‌زاده | مختارنامه


داوود میرباقری برای بازی در نقش عمربن سعد در «مختارنامه» به مهدی فخیم‌زاده پیشنهاد می‌دهد. آن زمان 16-17سال بوده که مقابل دوربین هیچ کارگردانی بازی نکرده بوده. اول هم خیال کرده که میرباقری دارد با او شوخی می‌کند و زیاد جدی نگرفته. تا اینکه فهمیده قضیه جدی است و کارگردان روی بازی‌اش حساب کرده. آنطور که تعریف می‌کند، خودش در شکل گرفتن نقش عمربن سعد، نقش خاصی نداشته چون در مجموعه «مختارنامه»، از لحاظ تاریخی، «عمر» نقش خیلی زیادی نداشته برای همین هم سعی کرده خودش را در کل با نگاه میرباقری به شخصیت عمر، هماهنگ کند.

♦ ابن زیاد | داریوش فرهنگ | معصومیت از دست رفته


ابن زیاد به‌قدری در ذهن مخاطبان منفور است که داریوش فرهنگ، همیشه از ایفای نقش او در سریال «معصومیت از دست رفته» می‌ترسیده اما میرباقری کلی با او صحبت کرده تا درباره این نقش به راه‌حل خوبی برسند. مثلا آنطور که خود فرهنگ تعریف کرده، برخلاف بسیاری از آثار تاریخی که معمولا شخصیت‌های منفور را با چهره‌هایی زشت و بدقیافه به تصویر می‌کشیدند، آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که نقش ابن زیاد، چندان هم از این رویه پیروی نکند و برای قیافه او تعصب زیادی به خرج ندهند. پیش از داریوش فرهنگ زنده‌یاد عزت‌الله مقبلی در فیلم « سفیر» نقش ابن زیاد را بازی کرده بود.

♦ ابن زیاد | فرهاد اصلانی | مختارنامه


خودش معتقد است ابن زیاد، منفورترین شخصیت سریال «مختارنامه» است اما با این‌حال استراتژی‌اش این است که از نقش‌اش دفاع می‌کند. آنطور که در گفت‌وگو با شماره‌های ماهنامه 24 تعریف کرده، زمان مختارنامه، سر نقش ابن زیاد با میرباقری اختلاف نظر پیدا کرده و نهایتا حرف او را قبول کرده. او تعریف کرده که یکبار بعد از جنگ، زمانی که یاران ابن زیاد کشته می‌شوند، او در نقش‌اش شدیدا غمگین می‌شود و حتی به گریه می‌افتد. میرباقری به او گفته که نقش را خیلی ترحم‌برانگیز و همذات‌پندارانه درآورده و با توجه به عقاید مذهبی ما اصلا درست نیست.

♦ معاویه | بهزد فراهانی | سریال امام علی (ع)


بهزاد فراهانی در سریال «امام علی (ع)» نقش معاویه را بازی کرده. آنطور که تعریف کرده، دستمزدش برای نقش معاویه در سریال «امام علی (ع)» خیلی کم بوده و حتی اگر دستمزد او و مهدی فتحی را هم روی هم بگذاریم، بیشتر از 100هزار تومان در ماه نمی‌شده. با این‌حال عشق تک‌تک عوامل به حضرت(ع) باعث شده تا در شرایط آن روز با حداقل دستمزد کنار هم کار کنند. او جزو معدود افرادی بوده که در این سریال، صدایش دوبله نشده و خودش در یکی از مصاحبه‌هایش گفته که علاوه بر او، فقط مهدی فتحی بوده که جای خودش صحبت می‌کرده و بقیه بازیگران برای ایفای نقش‌های دیگر از دم، صدایشان دوبله بوده است.

♦ معاویه | اکبر زنجان‌پور | تنهاترین سردار


اکبر زنجان‌پور در سریال «تنهاترین سردار» در نقش معاویه ظاهر شد. داوود رشیدی و اکبر زنجانپور بــا اینکه در «تنهاترین سردار» تلاش زیادی برای نقش‌های معاویه و عمروعاص کردند اما نقش‌هایشان آنطور که باید دیده نشد. قضیه هم دقیقا به کوتاه بودن فاصله پخش این سریال نسبت به «امام علی(ع)» برمی‌گشت. مهدی فتحی و بهزاد فراهانی، آنقدر در امام علی(ع) به لحاظ گریم و شخصیت‌پردازی، این دوشخصیت را خوب از آب درآورده بودند که مخاطبان آنها را به عنوان معاویه و عمروعاص قبول کرده بودند و دیگر نمی‌توانستند دونفر دیگر را آنهم با گریم نه چندان مناسب و صدایی دوبله شده، جای آنها بپذیرند.

♦ عمروعاص | مهدی فتحی | سریال امام علی (ع)


زنده‌یاد مهدی فتحی در یکی از گفت‌وگوهایش تعریف کرده بود که وقتی داوود میرباقری برای نقش عمروعاص در سریال «امام علی (ع)» او را دعوت کرده، به نظرش نمی‌آمده که کاراکتر پررنگ و لعابی دربیاید اما وقتی فیلمنامه را خوانده خودش پیشنهاد بازی در این نقش را داده. او گفته که دلش نمیخواسته این نقش منفی تاریخی، در تمام لحظات، منفور دیده شود برای همین هم درباره وجــوه مختلف این شخصیت بارها با میرباقری مشورت کرده. با اینحال اما خودش گفته که گاهی اوقات از رفتارهای عمروعاص واقعا اذیت می‌شد.

♦ ابن ملجم |کریم اکبری مبارکه | سریال امام علی (ع)


کریم اکبری مبارکه سر کار بهرام بیضایی بوده که یک روز میرباقری او را در راه‌پله‌های صداوسیما دیده و به او گفته که ریش‌هایت را نزن، با تو کار دارم. او هم گفته چشم و ریش‌هایش را نزده. بعد از اینکه قرار شده میرباقری «امام علی(ع)» را شروع کند، خیال کرده که قطعا نقشی در آن سریال نخواهد داشت چون هیچ‌کدام از عرب‌ها چشم رنگی ندارند. خودش تعریف کرده بعد از اینکه برای نقش ابن‌ملجم انتخاب شده، مادرش حسابی از او گله کرده و گفته که حالا چرا بین این‌همه نقش، بدترین را انتخاب کردی؟ اکبری مبارکه همچنان با نقش ابن مجلم در بین مخاطبان شناخته می‌شود.

♦ مامون | محمد صادقی | ولایت عشق


قبل از شروع سریال «ولایت عشق» مهدی فخیم‌زاده، تصمیم قطعی‌اش را برای سپردن نقش مامون به فریبرز عرب‌نیا گرفته بود اما بعد از اینکه به لحاظ دستمزد به توافق نمی‌رسند، سراغ محمد صادقی می‌رود. صادقی هم که خیال می‌کند این نقش، نه به لحاظ چهره نه خصوصیات، ارتباطی به او ندارد، همان ابتدا نقش را رد می‌کند. با اینحال فخیم‌زاده به او می‌گوید که اول فیلمنامه را بخواند، بعد نظرش را بگوید. تا اینکه آنقدر از فیلمنامه خوشش میآید که نظرش عوض می‌شود و تصمیم می‌گیرد چهره به قول خودش منفور «ولایت عشق» باشد.

♦ حرمله | انوش معظمی |مختارنامه


یکی از منفورترین شخصیت‌های تاریخ کربلا حرمله است. تصویر او و ماجرای جنایتش در واقعه کربلا قرار بود برای نخستین بار در سریال «مختارنامه» به تصویر دربیاید. از همین رو انتخاب بازیگر برای این کاراکتر کار سختی بود. میرباقری از زمان «معصومیت از دست رفته»، زمانی که بازی‌های او با چاقو را دیده، به این نتیجه رسیده که او برای نقش حرمله مناسب است. خودش تعریف می‌کند عمیقا دلش می‌خواسته خباثت حرمله را به‌خوبی نشان دهد: «روزی که فیلمبرداری شروع شد، حال عجیبی داشتم و تا مدتی پس از گرفتن صحنه‌های حرمله نمی‌توانستم به حال عادی برگردم و به شدت تحت تأثیر نقش بودم.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید