سینمای ایران

از طرف «فیلم نیوز» تقدیم به سحر دولتشاهی / تصویر شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

از بازیگران زن شاخص یک دهه اخیر که در سال‌های نخست ورودش به سینما، اعتماد فیلمسازان صاحب نام و معتبر زیادی را به دست آورد و توانست شمایل تازه و متفاوتی از یک زن روشنفکر و متوسط جامعه را در فیلم‌ها ارائه دهد.

سحر دولتشاهی؛ متولد ۱۶ مهر ۱۳۵۸ در تهران و فارغ التحصیل ادبیات نمایشی و مترجمی زبان فرانسه است. او بازیگری را به شکل کاملا حرفه‌ای و با فعالیت در عرصه تئاتر آغاز کرد.

شروع فعالیت هنری او در سینما با یک اتفاق مهم و سرنوشت ساز همراه بود: همکاری با اصغر فرهادی برای بازی در فیلم «چهارشنبه سوری» که معرف اصلی‌ این بازیگر با استعداد به سینمای ایران بود.

دولتشاهی به واسطه پیشینه تئاتری و اثبات توانایی‌هایش در عرصه بازیگری، موقعیت‌ مهمی در سینما به‌دست آورد.

همکاری با بهرام بیضایی، بهمن فرمان آرا و مسعود کیمیایی اعتبار بیشتری به کارنامه این بازیگر اضافه کرد و او به یکی از مهم‌ترین نقش مکمل‌های فیلم‌های اجتماعی سینمای ایران بدل شد.

دولتشاهی که برای فیلم «طلا و مس» همایون اسعدیان نامزد نقش مکمل زن از جشنواره فجر شده بود، سال ۹۳ اولین سیمرغ نقش مکمل زن را برای بازی در فیلم «عصر یخبندان» کسب کرد.

تلاش‌هایش ادامه داشت تا اینکه سال ۹۶ نیز برای بازی در «عرق سرد» و «چهارراه استانبول» دومین سیمرغ بازیگری را گرفت.

او در طول ۱۵ سال فعالیت خود، همواره سعی کرده هم روحیه تجربه گرایی را بواسطه بازی در ژانرهای مختلف حفظ کند و هم با انتخاب‌های درست و سنجیده در بازیگری، کارنامه درخشان و قابل دفاعی در سینما و تئاتر داشته باشد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید