تلویزیونسینمای ایران
مروری بر اتفاقات و حاشیه‌هایی خرداد ماه

نبض التهاب

خرداد سال 1401 پر از اتفاق‌های و جنجال‌های ریز و درشت سینمایی و تلویزیونی بود. بازار شایعه در این ماه حساب داغ بود. شایعه‌ها از همان روزهای ابتدایی خرداد آرام آرام شکل گرفت. بعضی از این شایعه‌ها مثل شایعه توقیف فیلم «برادران لیلا» سرانجام رنگ واقعیت به خودش گرفت و برخی دیگر مثل پروژه حذف مهران مدیری و احسان علیخانی از عرصه برنامه سازی هم نه تایید شد و نه تکذیب.  در این ماه هم اتفاق عجیب داشتیم مثل تحریم فیلم‌ها توسط مدیر عامل موزه سینما و هم اتفاق بامزه مثل عقب نشینی ستاد امر به معروف و نهی از منکر از شکایتش از فیلم دینامیت و پیشنهاد آنها به کارگردان برای ساخت قسمت دوم آن. اتفاق جالب و شگفت انگیز خرداد هم بازگشت عادل فردوسی‌پور به عرصه برنامه سازی و اجرا بود. او با برنامه اینترنتی «فوتبال 360» کار خود را در عرصه برنامه سازی در حوزه فوتبال داخلی را از سر گرفت.

5 خرداد | بازگشت عادل فردوسی‌پور

پس از تعطیلی نود، عادل فردوســی‌پورتصمیم گرفت اجرا را در فضای اینترنت پی بگیرد. مجوز این کار صادر نشــد تا اینکه بالاخره «فوتبــال 360 »در خرداد1401 قفــل را برای عادل گشــود. او در فضایــی متفاوت ازبرنامه‌های تلویزیون، به برنامه‌سازی می‌پردازد و سعی می‌کند،گفت وگویی ب‌یپروا و در عین حال جــذاب تحویل مخاطبان دهد. کار فردوســی‌پور در «فوتبــال360»با مصاحبه علی دایی آغاز شد. این گفت وگو حاوی نکاتی بود که تا مدت‌ها خوراک رسانه‌های رسمی و فضای مجازی را تامین کرد. علاوه بر حرفهای دایی، ساختار برنامه به همراه نشاط فردوسی‌پور نکاتی هســتند که از «فوتبال 360 » یک برنامه محبوب ساخته است. او قرار است به زودی در فضای خارج از تلویزیون کار گزارشگری را هم از سر بگیرد.

7 خرداد | جایزه زهرا امیر ابراهیمی از جشنواره کن

حضور زهرا امیر ابراهیمی در فیلم « عنکبوت مقدس» در جشنواره کن نظرها را دوباره به سمت این بازیگر مهاجر جلب کرد. اما شگفتی ماجرا جایی بود که در مراسم اختتامیه هیات داوران جشنواره کن جایزه بهترین بازیگر این جشنواره رابه او اهدا کرد. با تصاحب این جایزه ، امیر ابراهیمی به دومین بازیگر ایرانی تبدیل شد که توانسته این جایزه را از آن خودش کند. کسب جایزه جشنواره کن واکنش‌های زیادی را در فضای رسانه‌ای داشت. مسعود فراستی در نشستی از این جایزه به عنوان یک جایزه تقلبی یاد کرد. زهرا امیر ابراهیمی بعد از شهاب حسینی دومین بازیگر ایرانی است که موفق به کسب جایزه بازیگری کن شده است.

17 خرداد | عقب نشینی ستاد امر به معروف درباره دینامیت

دست اندارکاران ستاد امر به معروف و نهی از منکر که از فیلم «دینامیت» شکایت کرده بودند، با دیدن نسخه سانسور نشده این فیلم، خواستار ساخت قسمت دوم آن شدند. در آخرین روز اردیبشهت 1401 دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه‌ای به معاون دادستان کشور از دو فیلم «دینامیت» و «گشت ۳» ، به دلیل تمسخر فریضه امر به معروف و نهی شکایت و نسبت به آنها اعلام جرم کرد.بعد از گذشت نزدیک به دو هفته از آن ماجرا مسعود اطیابی کارگردان فیلم «دینامت» اعلام کرد که دست‌اندرکاران ستاد امر به معروف و نهی از منکر نسخه‌ی سانسور نشده‌ی فیلم «دینامیت» را دیده‌اند و نظرشان نسبت به این فیلم تغییر کرده و حتی خواستار ساخت سری دوم آن شده‌اند.

18 خرداد | شایعه کنار گذاشتن مدیری و علیخانی

تفکر حاکم بر تیم مدیریتی صدا وسیما در پی کنارگذاشتن سروش صحت ، درصدد است تا به تدریج احسان علیخانی، مهران مدیری و رضا رشیدپور را هم از مدار برنامه سازی خارج کند.طبق استدلال‌های تیم مدیریتی ، این سه مجری و برنامه ساز در راستای تفکرات و سیاست‌های فعلی حاکم بر تلویزیون نیستند و باید به زودی جایشان را به افراد مورد تایید تیم مدیریتی بدهند.آنها برخلاف علی فروغی که با کنار گذاشتن عادل فردوسی‌پور، برنامه«نود» را هم تعطیل کرد قصد تعطیلی برنامه‌هایی چون «عصر جدید»، «دور همی» و «کتاب باز» را ندارند و تصمیم دارند این برنامه‌ها را در صورت تدوام با حضور مجریان مورد نظر خود روی آنتن ببرند.

24 خرداد | تحریم فیلم‌ها توسط موزه سینما

بعد از حوزه هنری که به سلیقه خود از اکران فیلم‌های دارای پروانه نمایش در سینماهای تحت مدیریت خود جلوگیری می‌کرد، سعید خانی مدیر پخش یکی از فیلم‌های روی پرده  با انتشار تویتی اعلام کرد مجید اسماعیلی مدیر عامل جدید موزه سینما هم در اقدامی خودسرانه از اکران فیلم‌هایی با مجوز رسمی وزارت ارشاد جلوگیری کرده است. این اتفاق واکنش رسانه‌ها را درپی داشت. در ادامه مجید اسماعیلی در گفت وگویی با پافشاری بر موضع خود اعلام کرد فیلم‌هایی که به تشخیص او مناسب خانواده‌ها نباشد، در موزه سینما اکران نمی‌شوند. سازمان سینمایی هم نسبت به این ماجرا هیچ واکنشی نشان نداد.

26 خرداد | خبر بازگشت حمید جبلی

در پی عدم همکاری حمید جبلی با ایرج طهماسب در برنامه شبکه خانگی«مهمونی» و دوری چند ساله او از کارهای هنری شایعه‌ای در رسانه‌ها مطرح شد که این هنرمند دیگر قصد فعالیت ندارد، گفت وگوی یکی از عوامل برنامه «مهمونی» با رادیو نمایش و صحه گذاشتن او بر این ماجرا و سکوت حمید جبلی موجب شد تا این شایعه تقویت شود. مهدی فرجی یکی از مدیران اسبق تلویزیون و تهیه کننده فعلی در گفت وگویی خط بطلانی بر این ماجرا کشیده و گفته که به زودی این هنرمند محبوب با یک مجموعه عروسکی به عرصه برنامه سازی برمی‌گردد.طبق اعلام فرجی ، قرار است به زودی سریالی عروسکی به نویسندگی حمید جبلی جهت پخش از پلتفرم تلوبیون وارد مرحله تولید شود.

28 خرداد | تغییر تهیه‌کننده سریال موسی کلیم الله (ع)

سید محمود رضوی بعد از مدتی دوری از عرصه تهیه‌کنندگی، قرار است با تهیه سریال الف ویژه«موسی کلیم الله(ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا فعالیت خود را از سر بگیرد. رضوی بعد از تهیه فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز؛ رد خون» از تهیه‌کنندگی در عرصه سینما و تلویزیون فاصله گرفت و مدتی به عنوان مشاور هنری رییس مجلس شورای اسلامی مشغول به کار شد. او حالا بعد از مدتی دوری از این حرفه قرار است با تهیه و تولید یک فیلم سینمایی و سریال الف ویژه «موسی کلیم الله(ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا فعالیت خود را از سر بگیرد.پیش از این تهیه سریال «موسی کلیم الله (ع)» را سید احمد میر اعلایی برعهده داشت که این تهیه‌کننده چندی پیش از این مسولیت انصراف داد.

30 خرداد |  ماجرای کلیله و دمنه

وایرال شدن تکیه‌ای از سریال « کلیله و دمنه» که در آن شخصیت اصلی قصه که یک گوزن است با بوسه زدن بر لب‌های همسرش از او خداحافظی می‌کند. پخش گسترده این ویدیو در فضای مجازی موجب شد تا یکی از خبرگزاری‌ها کمپینی در جهت توقف پخش سریال راه اندازی کند. بعد از این جنجال‌ها یکی از رسانه‌ها با استناد به اطلاعیه ساترا که در آن اعلام شده بود مجموعه «شهرک کلیله و دمنه» مجوز پخش ندارد از توقیف این سریال خبر داد. ساعاتی بعد مصطفی احمدی در گفت وگویی خبر توقیف را تکذیب کرد، اما بلافاصله سعید مقیسه مدیر عامل ساترا واکنش نشان داد و اعلام کرد که این سریال بدون مجوز پخش شده و پلتفرم پخش کننده کار غیر قانونی انجام داده است.

30 خرداد |  توقیف برادران لیلا

سرانجام و پس از کش و قوس‌های فراوان اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی در اطلاعیه‌ای رسمی از توقیف فیلم«برادران لیلا» ساخته سعید روستایی خبر داد و اعلام کرد پروانه نمایش فیلم سینمایی «برادران لیلا» به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات صادر نمی‌شود. سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده برغم تعهدات انجام شده ،  استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و اعلام رسمی کارگردان مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم از جمله مواردی بود که سازمان سینمایی با استناد بر آنها حکم توقیف فیلم جدید سعید روستایی را صادر کرد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید