تلویزیونسینمای ایران
به بهانه باز آفرینی نقش ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام روی صحنه

ردای شاعری بر تن بازیگران از پارسا و شهاب تا رضا کیانیان

رضا کیانیان قرار است در کنسرت- نمایش «سیصد» در نقش دو تن از شاعران کهن  ، فردوسی و خیام روی صحنه برود، پیش از او بازیگران دیگری هم ایفاگر نقش شاعران بزرگ ایران زمین بوده‌اند از پارسا پیروز فر و شهاب حسینی تا مهدی پاکدل.

به گزارش فیلم‌نیوز، حضور رضا کیانیان در کنسرت- نمایش «سیصد» و بازی در نقش دو تن از شاعران بزرگ ایران زمین، ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام موجب شد ، تا مروری داشته باشیم بر آثار سینمایی و تلویزیونی تا ببینیم، چه کسانی و در کدام آثار نقش شاعران بزرگ ایران زمین را ایفاکرده‌اند. بیش از 15 بازیگر تاکنون در قامت یک شاعر جلوی دوربین یا روی صحنه رفته‌اند.در این بین بازیگرانی مثل رحیم نوروزی در نقش «میرزاده عشقی»، سعید نیک‌پور در نقش «ملک الشعرا بهار» ، بهروز بقایی در نقش « نیما یوشیج» حضوری کوتاه و گذرا در سریال «شهریار» داشتند. علاوه بر این دو بازیگر ، باران کوثری هم در فیلمی با عنوان «رگ‌های آبی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی پدرش جهانگیر کوثری نقش «فروغ فرخزاد» را بازی کرده است. با توجه به اینکه نه عکسی از او منتشر شده و نه جزییاتی از نقشش رسانه‌ای شده در این گزارش به آن نپرداخته‌ایم.

ابوالقاسم فردوسی | رضا کیانیان | کنسرت نمایش سیصد

رضا کیانیان نخستین بازیگری است که به شکل جدی قرار است نقش شاعر نامدار ایران زمین ابو القاسم فردوسی را بازی کند. او در کنسرت نمایش «سیصد» عهده دار نقش این شاعر است. با توجه به اینکه هنوز این کنسرت – نمایش روی صحنه نرفته هنوز نمی‌توان درباره جزییات نقش حرف زد. اما آنچه که بیش از همه جلوه‌گری می‌کند نزدیکی گریم رضا کیانیان به شمایلی است که از فردوسی ساخته شده و در ذهن‌ها ثبت شده است.

مولانا | پارسا پیروز فر | فیلم سینمایی مست عشق

وقتی خبر تولید فیلم سینمایی «مست عشق» رسانه‌ای شد ، خیلی ها منتظر بودند تا ببینند انتخاب حسن فتحی برای نقش «مولانا» چه کسی است. وقتی نام پارسا پیروز فر به عنوان بازیگر نقش «مولانا» معرفی شد، شاید خیلی‌ها نسبت به این انتخاب مردد بودند، اما با انتشار عکس‌های تست گریم او انگار شمایلی که از مولوی در ذهن مردم نقش بسته بود در قامت پارسا پیروز فر جلوه‌گر شده بود. این فیلم مدتی به خاطر مشکلاتی که بین شرکای فیلم وجود داشت متوقف شد و حالا قرار است طبق گفته تهیه‌کننده مهرماه امسال اکران شود. باید تا زمان رونمایی از این فیلم منتظر ماند و دید که پیروز فر چقدر در ایفای نقش مولانا موفق بوده است.

شمس تبریزی | شهاب حسینی | فیلم سینمایی مست عشق

فیلم «مست عشق» روایت دیدار و آشنایی مولانا و شمس تبریزی است. این فیلم یک شگفتانه دیگر هم دارد و آن انتخاب شهاب حسینی برای نقش شمس تبریزی است. او هم به مانند پارسا پیروزفر وقتی تست گریم‌هایش برای نقش «شمس» رسانه‌ای شد همه شگفت زده شدند. درباره شهاب هم می توان گفت شمایلش در قامت شمس تبریزی بسیار نزدیک به تصوراتی است که مخاطبان از این شاعر شوریده در ذهن دارند. قطعا شهاب حسینی مصافی نفس‌گیر با این شخصیت داشته و تمام تلاشش را به کار بسته تا تصویری جذاب و تاثیرگذار از شمس تبریزی در ذهن مخاطب به یادگار بگذارد.

حکیم عمر خیام | رضا کیانیان | کنسرت نمایش سیصد

رضا کیانیان در کنسرت-نمایش «سیصد» علاوه بر ایفای نقش ابوالقاسم فردوسی، نقش حکیم عمر خیام را هم بازی می‌کند. کیانیان جز بازیگرانی است که به اصطلاح صورت گریم خوری دارد. در اینجا هم گریم طراحی شده برای شخصیت خیام هم به زیبایی روی صورت او نشسته است. در عکس‌های منتشر شده از او همانطوریکه میتوان کیانیان را در نقش فردوسی پذیرفت ، به همان اندازه هم قرار گرفتنش در قامت خیام پذیرفتنی است. حالا باید روی صحنه دید که کیانیان با این دو کاراکتر چه مصافی دارد.

حسین محجوب | سعدی شیرازی | سریال الف ویژه

«الف ویژه» نام یکی از سریال‌های مرکز سیما فیلم است که ابتدا کارگردانی آن به محمد رضا هنرمند واگذار شد. اما او بعد از مدتی از این پروژه کنار کشید و کمال تبریزی به جای او روی صندلی کارگردانی نشست. داستان سریال درباره فردی به نام مهران است که بازیگر است اما از آن دسته بازیگرانی است که هیچ‌گاه نقش‌های اصلی به وی پیشنهاد نمی‌شود تا اینکه یک روز نقش «سعدی» به او پیشنهاد می‌شود اما یک شب سعدی در خواب به سراغ او می‌آید، اما مهران به حرف‌های او بی توجهی می‌کند و همین منجر به رخ دادن اتفاقاتی جالب می‌شود. نقش «سعدی» را در این سریال حسین محجوب بازی می‌کرد. سریال «الف ویژه» در میانه راه تولید و بعد از بازبینی قسمت‌های تولید شده به دستور معاون وقت سیما به دلیل ضعف ساختاری متوقف شد و دیگر تولید آن ادامه پیدا نکرد.

اردشیررستمی | جوانی شهریار | سریال شهریار

کمال تبریزی برای انتخاب نقش جوانی «شهریار» به دنبال چهره تازه‌ای می‌گشت. بخش عمده‌ای از داستان سریال در دوران جوانی شهریار اتفاق می‌افتاد و از همین رو انتخاب یک چهره مناسب که بتواند مخاطب را با خودش همراه کند کار سختی بود. او از بین همه افرادی که تست زد در نهایت به یک انتخاب منحصر بفرد رسید و اردشیر رستمی که بیشتر به عنوان گرافیست نامش بر سرزبان‌ها افتاده بود را برای نقش جوانی شهریار انتخاب کرد. رستمی از همان قسمت‌هایی که داستان وارد دوران جوانی «شهریار» می‌شود مخاطب را با خودش همراه می‌کند. لحن و بیان خاص رستمی به کاراکتر شهریار شیرینی خاصی بخشیده بود.

سیروس گرجستانی | میانسالی و پیری شهریار | سریال شهریار

در سریال شهریار نقش میانسالی و پیری استاد شهریار به زنده یاد سیروس گرجستانی سپرده شده بود. با توجه به عکس‌هایی که از دوران پیری و البته میانسالی شهریار وجود دارد، آنتومی صورت گرجستانی شباهت زیادی به استاد شهریار دارد. از این رو انتخاب گرجستانی برای این مقطع سنی شهریار درست و منطقی بود، گرجستانی هم با تسلط بی نظیرش بر زبان آذری و اجرای درست نقش موفق شد تا دوران میانسالی و پیری شهریار هم باور پذیر از کار دربیاید.

مهدی پاکدل | عارف قزوینی | فیلم نرگس مست

مهدی پاکدل هم یکی دیگر از بازیگرانی است که ردای یکی از شعرای معروف ایران زمین را برتن کرده است. او در فیلم «نرگس مست» نقش شاعر دوران مشروطه عارف قزوینی را بر عهده دارد. البته داستان فیلم درباره یک گروه جوان موسیقی است که گذرشان به یک استاد چیردستی می‌افتد که تبحر خاصی در ساز سازی دارد. این استاد که سعید پور صمیمی نقش آن را بازی کرده در تصوراتش مهدی پاکدل یکی از اعضای این گروه موسیقی را در قامت عارف قزوینی می‌بیند. گریم پاکدل در سکانس‌هایی که نقش عارف را بازی کرده نزدیک به چهره واقعی این شاعر است.

نرگس محمدی | پروین اعتصامی | تئاتر پروین

این روزها تئاتری با نام «پروین» به کارگردانی حسین کیایی در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه است. در این نمایش بخشی از زندگی پروین اعتصامی مرور شده است. نرگس محمدی نقش پروین اعتصامی را در این نمایش بازی می‌کند.

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید