تلویزیونسینمای ایران
مروری بر فیلم‌ها و سریال‌هایی که برای ایجاد جذابیت سراغ الگوی عشق مثلثی رفته‌اند| بخش پایانی

سرگردان در پی عشق

در بخش اول این پرونده درباره آن‌دسته از سریال‌های جدید شبکه نمایش خانگی نوشتیم که عشق‌های مثلثی در روند پیشرفت داستان‌هایشان اهمیت بسیار زیادی داشته است. در بخش دوم سراغ فیلم‌ها و سریال‌های به نسبت قدیمی‌تر می‌رویم و بررسی می‌کنیم که عشق‌های مثلثی در این آثار به چه شکل بوده است. ترتیب این آثار هم براساس سال تولیدشان است.

شام آخر | کارگردان : فریدون جیرانی | 1380


در «شام آخر» با یک مثلث عشقی نامتعارف روبه‌رو بودیم. سوژه‌ ملتهبی که فریدون جیرانی در سال هشتاد سراغش رفت و با استقبال زیادی روبه‌رو شد، چیزی نبود جز رقابت عشقی میان یک مادر و دختر برسر یک پسر جوان. مانی(محمدرضا گلزار) و ستاره (هانیه توسلی)، پسر و دختر دانشجو و همکلاسی بودند که رابطه عاشقانه‌ای داشتند. مهین مشرقی (کتایون ریاحی)، مادر ستاره که با همسرش دچار اختلاف بود، به عنوان استاد در دانشگاه ستاره تدریس می‌کرد. مانی بعد از رفتن سر کلاس‌های مادر ستاره، به او علاقه‌مند شد و برخلاف انتظار، مهین هم به خواستگاری او جواب مثبت داد. عشقی که به قتل هردونفر توسط ستاره انجامید.

چتری برای دو نفر | کارگردان : احمد امینی | 1379


ماجرای عشق مثلثی «چتری برای دو نفر» در رابطه با یک وکیل شکل می‌گرفت. یاسمن (هدیه تهرانی) زن ثروتمندی بود که بعد از جدا شدن از همسرش همچنان از او آزار و اذیت می‌دید. برای اینکه از شر مزاحمت‌های او در امان بماند به خانه وکیل (رضا کیانیان) می‌رفت و آنجا پناه می‌گرفت. از همان ابتدا به وکیل علاقه‌مند می‌شد اما برای اینکه بتواند آنجا بماند رابطه خوبی با همسرش برقرار می‌کرد. همسر وکیل زنی به اسم مینو (شقایق فراهانی) بود که آرزو می‌کرد ثروتمند باشد و کسی جز یاسمن نمی‌توانست مشکلش را حل کند. اینجا بود که بحث معامله عشق با ثروت به میان می‌آمد اما نهایتا این معامله به جایی نمی‌رسید.

دست‌های آلوده | کارگردان : سیروس الوند | 1378


مثلث عشقی در فیلم «دست‌های آلوده» با ماجرای سرقت جواهرات از یک عروسی اعیانی گره می‌خورد. دیبا (هدیه تهرانی) و سیامک (ابوالفضل پورعرب) مدت‌ها پیش رابطه‌ای عاشقانه داشته‌اند و دیبا هنوز هم به او علاقه دارد. با اینکه فکر می‌کند قرار است با پول‌هایی که سرقت می‌کنند زندگی خوبی کنار سیامک بگذراند اما متوجه می‌شود او با دختر دیگری به اسم نسرین (عسل بدیعی) رابطه دارد و پول‌ها را هم برای مخفی کردن به او سپرده است. سیامک قصد داشته بعد از سرقت برای همیشه دیبا را رها کند و با دختر مورد علاقه‌اش برود.

روبان قرمز | کارگردان : ابراهیم حاتمی کیا | 1377


عشق مثلثی در ویرانه‌های بازمانده از جنگ. ابراهیم حاتمی‌کیا در «روبان قرمز» داستانش با سه شخصیت پیش می‌برد. دو مرد و یک زن؛ دو عاشق و یک معشوق. محبوبه (آزیتا حاجیان) که خانواده‌اش را در جنگ از دست داده، بعد از جنگ به خانه‌اش برمی‌گردد تا تنها زندگی کند اما هیچ جایی برای زندگی نیست. او با مردی به نام داوود (پرویز پرستویی) مواجه می‌شود که کارش خنثی کردن مین‌هاست و از طرف دیگر مردی افغان به نام جمعه (رضا کیانیان) که نگهبان گورستان تانک است. آنها هرکدام به نحوی می‌خواهند به محبوبه ابراز علاقه کنند تا اینکه بعد از ابراز علاقه جمعه به محبوبه، بالاخره باهم درگیر می‌شوند.

درپناه تو | کارگردان : زنده یاد حمید لبخنده | 1373


علاقه همزمان دو پسر دانشجو به یک دختر محجبه و از خانواده‌ای سنتی، ماجرای جذابی بود که در فضای بسته دهه هفتاد توجه‌های زیادی را به سمت سریال «در پناه تو» جلب کرد. البته بعدها حمید لبخنده، کارگردان سریال در مصاحبه‌ای گفت که اصل ماجرا یک مربع عشقی بوده و شخصیت پارسا (پارسا پیروزفر) هم سهمی در این ماجراها داشته اما تلویزیون دیگر اجازه نمایش چنین مسئله‌ای را نداده. خلاصه اینکه رامین (رامین پرچمی)، پسر بی‌دست‌وپایی بود که برای خواستگاری از مریم (لعیا زنگنه) سراغ محمد (حسن جوهرچی) می‌رفت؛ آنهم زمانی که خود محمد قصد داشت از مریم خواستگاری کند. محمد به خاطر دوستش کنار می‌کشید و بعد از جدایی مریم، با او ازدواج می‌کرد.

غزل | کارگردان : مسعود کیمیایی | 1355


یکی از قدیمی‌ترین عشق‌های مثلثی به فیلم «غزل» به کارگردانی مسعود کیمیایی در سال 1355 برمی‌گردد. در آنجا با عشق همزمان دو برادر به یک زن روبه‌رو می‌شدیم. حجت (محمدعلی فردین) و زین‌العابدین (فرامرز قریبیان) قرق‌بان جنگل بودند و همیشه تنها زندگی می‌کردند. تا اینکه پای زنی به اسم غزل (پوری بنایی) به کلبه‌شان باز می‌شود. ابتدا زین‌العابدین به غزل دل می‌بندد و بعد حجت متوجه این دلبستگی می‌شود. این مثلث نهایتا به جایی می‌رسد که دو برادر برای اینکه خدشه‌ای به روابط خویشاوندی‌شان وارد نشود، تصمیم می‌گیرند غزل را بکشند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید