چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
معرفی فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فجر

«لباس شخصی»

«لباس شخصی»/ بخش نگاه نو

نویسنده و کارگردان: امیرعباس ربیعی
تهیه کننده: حبیب والی نژاد
بازیگران: مهدی نصرتی، توماج دانش بهزادی، مجید پتکی، میلاد افواج، عماد درویشی، نجلا نظریان، مهیار شاپوری، احمد لشینی، کیوان محمود نژاد، شهاب بهرامی، روزبه رئوفی، علی فرهاد زاده و ماه‌منیر بیطاری
درباره فیلم
امیر عباس ربیعی فیلمسازی را با آثار کوتاه و داستانی شروع کرده و با فیلم کوتاه «ولد» توانسته جوایزی از جشنواره‌های داخلی و خارجی کسب کند. او اولین فیلم بلندش‌ را با محوریت یکی از بحران‌های مهم سیاسی دهه شصت و با حضور بازیگران غیر چهره و تئاتری، تابستان و پاییز امسال جلوی دوربین برد. «لباس شخصی» فیلمی جاسوسی_پلیسی است که بیشتر عوامل آن جوان هستند و نسل تازه‌ای از بازیگران را به سینمای ایران معرفی می‌کند.این فیلم در لوکشین‌های متعددی از جمله شهرک سینمایی غزالی، بندر انزلی، زندان قزلحصار و… فیلمبرداری شده است.
حاشیه
«لباس شخصی» به فعالیت پیچیده حزب توده در دهه شصت اشاره می‌ کند و مهدی پرتوی رئیس سازمان مخفی این حزب که اوایل دی ماه در سن ۷۲ سالگی درگذشت، یکی از پرسوناژهای مهم این فیلم است. نقش پرتوی را کیوان محمود نژاد بازیگر سریال‌های تلویزیونی ایفا می‌کند. گریم این بازیگر، یکی از نزدیک ترین چهره‌ پردازی‌ها به چهره واقعی شخصیت‌های سیاسی در فیلم‌های چند سال اخیر به حساب می‌آید که طراحی چهره پردازی را محسن دارسنج انجام داده است.‌ اما یکی از حواشی مهم «لباس شخصی»، به همکاری ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان مشاور در این فیلم بر می گردد که امسال فیلم«خروج»اش در بخش مسابقه جشنواره فجر به نمایش در خواهد آمد. نکته جالب، حضور حبیب والی نژاد به عنوان تهیه کننده در هر دو فیلم است که چند سال پیش «ایستاده در غبار» را تهیه کرده بود و به عنوان بهترین فیلم سی و چهارمین جشنواره فجر انتخاب شد.
شانس موفقیت
به احتمال زیاد سوژه حساس فیلم با واکنش‌های مختلفی در زمان جشنواره مواجه خواهد شد. به نظر می‌رسد باید منتظر کشف یک فیلمساز جوان دیگر که دغدغه‌ ساخت فیلم‌‌های سیاسی دارد در سینمای ایران باشیم. اگر ربیعی فراز و نشیب تشکیلات مخفی افسران عضو حزب توده در ایران را از زوایه‌ای نو و متفاوت به تصویر کشیده باشد، شانس دریافت جایزه در بخش فیلمنامه و شاید هم کارگردانی نگاه نو را خواهد داشت.
.
فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید