چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
معرفی فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فجر

«کشتارگاه»

«کشتارگاه» / بخش نگاه نو

کارگردان: عباس امینی
نویسنده: عباس امینی و حسین فرخ ‌زاده
تهیه کننده: جواد نوروزبیگی
بازیگران: امیر حسین فتحی، مانی حقیقی، حسن پورشیرازی و باران کوثری

درباره فیلم
عباس امینی پس از ساخت سه اثر بلند، مهر ماه امسال چهارمین فیلم خود را در جنوب کشور و تهران جلوی دوربین برد. «کشتارگاه» برخلاف آثار قبلی امینی، گروه بازیگران شناخته شده‌ای دارد و اولین فیلم او با پروانه‌ی سینمایی است که همین‌ها سبب تمایز با دیگر فیلم‌هایش می‌شود‌. درام اجتماعی «کشتارگاه» به معضلی مهم و تأثیرات آن در زندگی روزمره می‌پردازد و همانطور که از اسم فیلم پیداست، قصه‌ی آن با قاچاق گوشت ارتباط دارد. عباس امینی فیلمنامه‌ی این فیلم را مانند سه اثر قبلی، با حسین فرخ زاده نوشته است.
حاشیه
عباس امینی کارگردانی فیلم‌های بلند «والدراما»، «هندی و هرمز» و «ابراهیم» را در کارنامه‌ی خود دارد و جوایز متعددی از فستیوال‌های معتبر خارجی کسب کرده‌‌ است. علاوه بر این، دو فیلم اول او در جشنواره‌ برلین شرکت کردند و «والدرما» در این فستیوال نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اول شد. امینی از جمله فیلمسازهای بخش نگاه نو است که با توجه به سوابقش، فیلم اولی به حساب نمی‌آید. حتی پس از اعلام آثار راه یافته به این بخش، اعتراض‌هایی مطرح شد مبنی براینکه بعضی فیلم‌های این فهرست از جمله «کشتارگاه»، اولین فیلم کارگردانش نیست و باید به بخش سودای راه پیدا می‌کرد. اما طبق قوانین وزارت ارشاد، اولین فیلمی است که برای آن پروانه سینمایی گرفته‌ و وقتی متقاضی شرکت در جشنواره بوده براساس همین پروانه ساخت، «کشتارگاه» در بخش فیلم‌های اول بازبینی شده است.
شانس موفقیت
با وجود جوایزی که عباس امینی برای فیلم‌‌های قبلی کسب کرده، بعید نیست سوژه متفاوت و جسورانه «کشتارگاه» مورد توجه منتقدان و داوران جشنواره فجر قرار بگیرد. قرار گرفتن مانی حقیقی که امسال فیلم «دوزیست» را هم در بخش سودای سیمرغ دارد در کنار باران‌ کوثری، حسن پورشیرازی و امیرحسین فتحی، از نکات جذاب فیلم است که این ترکیب به توجه بیشتر مخاطب کمک زیادی می‌ کند.
فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید