چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
گزارش نشست خبری فیلم «کشتارگاه»

باران کوثری: تمام قدی پای «کشتارگاه» و «عامه پسند» می‌ایستم/ امیر حسین فتحی: افتخار می‌کنم که در فیلم‌های پدرم بازی کردم

نشست خبری فیلم سینمایی کشتارگاه به کارگردانی عباس امینی در ششمین روز از جشنواره فجر برگزار شد.

عباس امینی در ابتدای این نشست گفت: «در کار قبلی تصمیم گرفتیم یک فیلم با موضوع اجتماعی داشته باشد، در این میان دلار موضوع روز بود و تصمیم گرفتیم این سوژه را انتخاب کنیم. همچنین در کنار بازیگران حرفه‌ای این فیلم از جمله باران کوثری، حسن پورشیرازی، امیرحسین فتحی و مانی حقیقی این فیلم ساخته شد. به فروش هم فکر کردم. در واقع هر کارگردانی به دنبال دیده شدن فیلم خود است و من از ابتدا تا انتها به مخاطب فکر می کنم و می‌خواهم در هر سنی فیلمم را دوست داشته باشند.»

باران کوثری درباره حضور بازیگران شناخته شده در فیلم‌های هنری بیان کرد: «نگاه این چنین به بازیگر از شکل فیگور به عنوان موفقیت فیلم در گیشه، بی‌انصافی است. شاید کارگردان نقشی نوشته که فکر می‌کند نابازیگر از پس بازی بر نمی‌آید و احتیاج به کسی دارد که بتواند لحظات را بازی کند. تخصص بازیگری را در این مواقع نادیده نگیریم. بعضی مواقع انتخاب بازیگر می‌تواند دلیل کاملا تخصصی و حرفه‌ای داشته باشد.»

امینی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ساخت سه فیلم اما در فیلم چهارمش با فیلم اولی‌ها رقابت می‌کند، توضیح داد: «ما در جشنواره شاهدیم که برخی اتفاقات برای بعضی فیلمسازان کاملا متفاوت است و آیین‌نامه برای آن‌ها رعایت نمی‌شود. اما در مورد من اصرار بر اینکه «کشتارگاه» در بخش فیلم‌های اول باشد را خودم هم نفهمیدم. این اعتراض من هم بود اما هیات انتخاب در نهایت این تصمیم را گرفت. برای نمایش فیلم در سینمای رسانه‌ها هم بسیار رایزنی کردیم که به خاطر همزمانی با بازی دربی سانس را عوض کنیم اما به ما گفتند که بر اساس آیین‌نامه نمی‌شود. در حالیکه فیلمسازان دیگری می‌توانند فیلم خود را در سانس دلخواه به نمایش بگذارند.»

امیرحسین فتحی بازیگر این فیلم هم گفت: «یکی از اتفاقات جالبی که در نقش امیر افتاد این بود که او مشکلات مالی دارد و درگیر فساد می‌شود. اما در انتها دچار عذاب وجدان می‌شود و از ادامه راهی که در پیش گرفته بود پشیمان می‌شود. در قصه به خوبی به این کاراکتر پرداخته شد.»

فتحی در ارتباط با همکاری های مجدد با پدرش نیز اذعان کرد: «من افتخار می‌کنم در کارهای پدرم بازی می‌کنم و اگر شرایطش پیش بیاید حتما دوباره با ایشان همکاری می‌کنم.»

جواد نوروز بیگی  درباره اکران فیلم بیان کرد: «در مرحله  فیلمبرداری قرارداد اکران را با یکی از شرکت های پخش بستیم و برای اکران خوب برنامه ریزی های لازم را انجام می دهیم. درباره علت ساخت این فیلم باید بگویم قصه فیلم را دوست داشتم.»

باران کوثری در پایان این نشست گفت: «فکر می کنم در احترام و رفاقت من با خبرنگاران و منتقدین شکی نیست. حضور شما به اندازه ما در سینما موثر است. تنها جایی که من در این جشنواره حضور پیدا کردم جلسات مطبوعاتی «عامه پسند» و «کشتارگاه» بوده. حتی فیلم‌هایم را روی پرده ندیدم یعنی قبل از جشنواره رفتم دیدم و اکران‌های جشنواره را نرفتم چون دل و دماغ ندارم و کاملا این موضوع شخصی است. من دو فیلم در این جشنواره دارم که با جان و دل از آنها دفاع می کنم. این دو کارگردان نازنین با کمترین امکانات فیلم‌های سرپا و شریفی بسازند. من هم پشتم به شما گرم است و فکر می‌کنم این جلسه تنها جایی است که باید حضور داشته باشم.»

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید