سینمای ایرانویدیو
به بهانه انتشار «امیر» در شبکه نمایش خانگی

مروری بر کارنامه هنری سحر دولتشاهی

سحر دولتشاهی با فیلم «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی به سینمای ایران معرفی شد. بازیگری تحصیلکرده که با تئاتر کارش را شروع کرد و با اینکه نقشش در «چهارشنبه سوری» کوتاه بود اما همان، اتفاق مهمی را در مسیر بازیگری او رقم زد.

کارنامه او نه فقط با فرهادی بلکه بواسطه همکاری با کیارستمی، بیضایی، فرمان آرا، فرهادی و کیمیایی نیز اعتبار پیدا می‌کند. این‌، اعتبار کمی برای یک بازیگر زن نیست که بتواند در دهه اول حضورش با اغلب کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران همکاری کند.

دولتشاهی نقش‌های قابل دفاعی نیز در کارنامه‌اش دارد. کمتر در انتخاب هایش دچار اشتباه شده و برای همین در بسیاری از فیلم‌هایش حضور موفقی داشته است.

نقش‌های مهم زیادی در کارنامه اش دارد که یکی از آنها به همکاری‌اش با بهنام بهزادی در «وارونگی» بر می‌گردد. نقشی پیچیده با بازی زیر پوستی سحر دولتشاهی که مورد توجه منتقدان غیر ایرانی نیز قرار گرفت.

نقش دیگری که اولین سیمرغ بازیگری را برایش ارمغان آورد، در «عصر یخبندان» مصطفی کیایی بود. دولتشاهی در این فیلم نقش زنی تباه شده و پریشان را بازی کرده که بازی روان و یکدست او نقطه عطف دیگر کارنامه‌اش است.

او در ادامه توانمندی‌های خود را در نقش‌های مختلف دیگر محک می‌زند و حتی در کمدی هم بازی می‌کند.

بازی ظریف و پرجزئیات او در فیلم «عرق سرد» و زن نگران با لهجه شمالی «چهار راه استانبول» چالش دیگری برای این بازیگر بود که او را به دومین سیمرغ بازیگری رساند.

سحر دولتشاهی سال گذشته در سریال «قورباغه» هومن سیدی ایفای نقش کرد. چهارمین سریال دولتشاهی که امسال وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود.

«امیر» به کارگردانی نیما اقلیما با بازی سحر دولتشاهی نیز به تازگی وارد شبکه خانگی شده است. حضور متفاوت دولتشاهی در این فیلم و بازی در نقش زنی که دچار مشکلات روحی و روانی است بهانه‌ای شد تا مروری بر کارنامه هنری این بازیگر داشته باشیم.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید