نمایش خانگی
سیزده صنف سینمایی دیگر هم بیانیه اعتراضی را امضا کردند

هشدار شدید ۲۶ صنف سینمایی در اعتراض به نظارت صدا و سیما بر شبکه نمایش خانگی

ما اعضای صنوف سینمای ایران که حرفه و معیشت خود و خانواده هایمان مستقیماً وابسته به تولید محصولات فرهنگی تصویری است، اعتراض شدید خود را نسبت به انتقال مسیٔولیت شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صدا و سیما اعلام می داریم.

ما همچنین برای کسانی که پنهان و آشکار تلاش می کنند در سال جهش تولید این صنعت نوپا را به نابودی بکشانند نیز اظهار تاسف می کنیم.

فرصتهای شغلی بوجود آمده از تولید محصولات شبکه نمایش خانگی و پلتفرمهای “وی او دی” بالغ بر سه تا پنج هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم در سال است که سیاست های غیر پاسخگوی صدا و سیما بدون شک باعث فرار سرمایه از این صنعت شده و ضرر معیشتی هنگفتی به اهالی سینما وارد خواهد کرد.

سپردن سرنوشت این پدیده نوپای تولید و توزیع به سازمانی که خود رقیب آن است تصمیمی اشتباه و غیر قابل جبران خواهد بود.
نباید فراموش کرد که این شبکه نمایش خانگی و پلتفرمهای وی او دی بودند که در این‌ ماه های سخت بیماری فراگیر کرونا و بی رونقی سالن های سینما توانستند با اکران آنلاین کمک زیادی به سینمای ایران کنند.

بدیهی است که همه تولیدات در یک سطح و بری از کاستی و عیب نیستند ، اما بدون شک و براساس تحلیل های تجربی / حرفه ای ، عرصه رقابت و نیاز جامعه خود به خود استانداردها و کیفیت کارها را بالا خواهد برد. در حالی که میتوان پیش بینی کرد که صدا وسیما با رقابت ناصحیح با این پدیده نو پا و شاید هم با قصد حذف رقیب، باعث از دست رفتن مخاطبین رسانه های داخلی شده و این عرصه را نیز در اختیار شبکه های ماهواره ای قرار خواهد داد.

ما اصناف سینمایٔی از مسیٔولین و دلسوزان این عرصه می خواهیم که با جلوگیری از این اشتباه تاریخی، مخاطبان شبکه های داخلی را به سوی رسانه های خارجی سوق ندهند و به ایجاد بی ثباتی و فرار سرمایه گذاری مشروع از این حوزه فرهنگ و هنر دامن نزنند.

کانون آهنگسازان سینمای ایران
انجمن صنفی طراحان فیلم ایران
انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند
انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران
انجمن صنفی تبلیغات سینما
انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمایٔی
انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم
انجمن صنفی موسسات پخش فیلم
انجمن طراحان و مجریان جلوه های بصری سینما
انجمن جلوه هاى ویژه سینما
انجمن صنفى طراحان فنى و مجریان صحنه
انجمن صنفی بازیگران و بدلکاران سینما
انجمن کارکنان لابراتوار

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید