سینمای ایران
راویت کارگردان فیلم «سفیر» از چگونگی تولید این فیلم در ابتدای دهه شصت

فریبرز صالح: سفیر یک کار تلویزیونی بود که به پیشنهاد من سینمایی شد

فریبرز صالح به منظور ساخت یک اثر تلویزیونی برای ساخت فیلم «سفیر» دعوت به کار می‌شود، اما به گفته خودش با پیشنهاد او و حمایت غلامعلی حداد عادل قرار می‌شود این اثر در قالب یک فیلم سینمایی تولید شود.

به گزارش فیلم‌نیوز، فریبرز صالح، کارگردان فیلم سفیر در گفت‌وگو با ایسنا نکات مهمی درباره ساخت فیلم «سفیر» گفته. او درباره فیلمنامه فیلم «سفیر» توضیح داده: «طرح اولیه ساخت این فیلم طرح کوتاهی برای یک فیلم تلویزیونی بود. وقتی کارگردانی «سفیر» به من پیشنهاد شد، پس از مطالعه دیدم سوژه بسیار وسیع‌تر، جادارتر و با ارزش‌تر از آن است که در اختیار من گذاشته‌اند، بنابراین پس از مشورت با آقای حدادعادل که آن موقع در تلویزیون حضور داشتند و با موافقت ایشان فیلمنامه کوتاه را با همکاری زنده‌یاد کیهان رهگذر به فیلمنامه‌یی سینمایی مبدل کردیم.»

صالح درباره همکاری با بازیگران گفته: «تا بوده، اکثریت هنرمندان این مرز و بوم، هنرمندانی غریزی بوده‌اند. من با عرق‌ریزی روح، چانه‌انداختن و حوصله، حس خلاقه بازیگران فیلم «سفیر» را تهییج کرده و تقریبا به هدفم رسیدم. ولی یادآوری می‌کنم که بازیگران سینمای ما ـ به‌جز معدودی انگشت‌شمار ـ مطالعه تئوری وتمرین فیزیکی ندارند. آنها جوهره هنر نقش‌آفرینی را کشف نکرده‌اند و هر چه‌دارند غریزی است نه اکتسابی. بازیگران ما روانشناسی نخوانده‌اند و از مردم‌شناسی اطلاع کافی ندارند. از مقوله‌یی به نام جامعه‌شناسی به دورند و به‌همین دلیل یک کارگردان خوب همواره عملش بر سر فیلم و فیلم‌سازی همراه با کلاس درسی است که برای بازیگران به وجود آورده است.»

صالح تاکید کرده: البته ما بازیگران قابل ستایشی داریم، چرا که با دست‌خالی این همه توانایند و وای به زمانی که این اندیشه را گسترش بدهند. فرامرز قریبیان برای من‌ آن بازیگر قابل ستایش بوده و هست.»

فریبرز صالح از بازتاب حضور «سفیر» در اولین جشنواره‌ی فیلم فجر گفته: «تنی چند از هنرمندان سرشناس خارجی که در جشنواره حاضر بودند اظهار نظرهایی داشتند. ایوان گریگورسکو، معاون انجمن تهیه‌کنندگان فیلم رومانی و کارگردان فیلم «دنیای انسانی» گفته بود: «فیلم «سفیر» با این که موضوع آن یک حادثه تاریخی است ولی واقعیت‌های ارایه شده در آن در خدمت بیان مسائل روز است که دنیا به آن مبتلا است و معتقد بود که «سفیر» در عین حال که از تکنیک بسیار حرفه‌ای و هنری برخوردار است، فیلمی مردمی و مورد استفاده آحاد مردم است.»

صالح درباره اینکه چرا تجربه فیلم «سفیر» را دیگر تکرار نکرده گفته: «ساخت فیلم‌هایی چون «سفیر» به‌ دلیل هزینه سنگینش باید متقاضی‌ داشته باشد و اگر فیلمنامه قوی و محکمی توسط تهیه‌کننده‌ای خوب و علاقمند به این نوع کار، پیشنهاد شود، حتما آنرا خواهم ساخت. ضمن اینکه من معتقدم اینگونه آثار یا نباید ساخته شود یا اگر ساخته می شود باید در شان شخصیتی باشد که به آن پرداخته می‌شود.»

فیلم «سفیر» روایتگر شهادت قیس ابن مسهر سفیر امام‌حسین (ع) توسط دستگاه یزید است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید