سینمای ایران
برخورد سازمان سینمایی با سینماگرانی که نسبت به اتفاقات اخیر موضع گیری داشتند به چه نحو است؟

محمد خزاعی : هر تصمیمی قوه قضاییه بگیرد ملزم به اجرای آن هستیم / درباره آنهایی که کشف حجاب کرده‌اند تصمیم گیری خواهیم کرد

رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد اگر بتوانیم تا حکم برخی از هنرمندان تعدیل شود، قطعاً سازمان سینمایی و شخص وزیر ارشاد ورود خواهد کرد و تلاش می‌کند تا احکام تعدیل شود.  اما تصمیم‌گیر در این زمینه قوه قضاییه است و هر تصمیمی بگیرند ملزم به اجرای آن هستیم. همچنین درباره سینماگرانی که در این مدت کشف حجاب کرده‌اند به زودی تصمیم گیری خواهیم کرد.

به گزارش فیلم‌نیوز محمد خزاعی ریس سازمان سینمایی در حاشیه جشنواره فیلم حقیقت گفت وگویی با خبرگزاری مهر انجام داده . او در این گفت وگو مواضع این سازمان درباره سینماگرانی که در حوادث اخیر دچار مشکل شده‌اند را تشریح کرده است. گزیده‌ای از صحبت‌های او را درادامه می‌خوانید.

♦ در جلسه مشترکی که با حضور نماینده سازمان سینمایی، نماینده دادستان و نماینده خانه سینما تشکیل شد، در پی آن بودیم مشکلاتی که برای تعدادی از سینماگران در حوادث اخیر به‌وجود آمده است، مرتفع شود. با پیگیری این کمیته مشترک، بخشی از این مشکلات به‌صورت موقت و با آزادی افراد مرتفع شده اما بخشی از تصمیمات مربوط به حوزه قضایی است که مشخصاً به حیطه اختیارات قوه قضاییه مربوط می‌شود و از حوزه اختیارات ما خارج است.

♦ با دیگر دستگاه‌های مسئول هم مذاکراتی داشتیم تا پرونده افرادی که به هر دلیلی و ناآگاهانه در صحنه اغتشاشات به صورت میدانی حضور داشته‌اند و دچار مشکل شده‌اند مورد رسیدگی سریع‌تر قرار گیرد تا مشکلات آنها چنانچه قانون‌شکنی و تخلفات گسترده نداشته‌اند حل و فصل شود.

♦ همه این آزادی‌ها حاصل یک کار و پیگیری گروهی است، جلساتی زیادی با نهادهای مختلف داشته‌ایم که تصمیم نهایی این شده است که همه کارها توسط همین کمیته واحد پیگیری شود. در مجموع اراده و خواست سازمان سینمایی و وزارت ارشاد این است که وضعیت همه هنرمندانی که در این روزها دچار مشکل شده‌اند و تخلفات و جرائم خاصی ندارند، زودتر روشن شود.

♦ ما در سازمان سینمایی و حتی بالاتر از آن در وزارت ارشاد قانونی مبنی بر ممنوع‌الکاری کسی را نداریم و از این منظر صدور حکم ممنوع‌الکاری هم، دست ما نیست و نهایتاً باید حکمی را که قوه قضاییه صادر کرده است، عمل کنیم. تصمیم‌گیری درباره وضعیت فعالیت این هنرمندان در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست و باید منتظر بمانیم.

♦ همه ما موظف به رعایت قوانین هستیم، اما اگر بتوانیم تلاشی کنیم تا حکم برخی از هنرمندان تعدیل شود، قطعاً سازمان سینمایی و شخص وزیر محترم ارشاد ورود خواهد کرد و تلاش می‌کند تا احکام تعدیل شود. تصمیم‌گیر در این زمینه قوه قضاییه است و هر تصمیمی بگیرند ملزم به اجرای آن هستیم.

♦ درباره هنرمندانی که کشف حجاب کردند و چگونگی وضعیت حضور آن‌ها در پروژه‌های سینمایی و سرنوشت فیلم‌های‌شان هم در جلسات آتی شورای مدیران سازمان سینمایی صحبت و تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید