سینمای ایران
خاطره‌بازی با سالروز اکران فیلم جریان ساز فریدون جیرانی که باعث تثبت موقعیت دو ستاره سینمای ایران شد + ویدیو

23 سال از اکران قرمز گذشت

ویدیوی بخشی از فیلم سینمایی «قرمز» را در اتنهای خبر ببینید

23 سال پیش در روز سیزدهم مرداد سال 1378 فیلم «قرمز» به کارگردانی فریدون جیرانی برای اولین بار روی پرده سینماها رفت، فیلمی که سکوی پرتاپ کارگردان و بازیگرانش هدیه تهرانی و محمد رضا فروتن شد.

به گزارش فیلم‌نیوز، فریدون جیرانی، کارگردان فیلم «قرمز»، ویدئوی کوتاهی از این فیلم در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده و نوشته: «نمایش فیلم از چهارشنبه سیزدهم مرداد سال ۱۳۷۸ در سینماهای فرهنگ، قدس، مرکزی، ملت، کانون، سپیده، تهران، قیام، جمهوری، اروپا، فرخ، آرش، جام جم، ستاره و … آغاز شد. از این سینماها برخی تخریب یا تعطیل شدند.»

«قرمز» نه تنها یکی از مهمترین فیلم‌های کارنامه فریدون جیرانی است که یکی از درخشان‌ترین فیلم‌های سینمای ایران هم به حساب می‌آید.

هدیه تهرانی سال 1375 با بازی در فیلم «سلطان» به کارگردانی مسعود کیمیایی به سینما راه پیدا کرد و بعد از بازی در فیلم «غریبانه»، در «قرمز» جلوی دوربین رفت. او در سال 1377 علاوه بر قرمز در فیلم «سیاوش» هم بازی کرد.

«قرمز» یکی از مهمترین فیلم‌های کارنامه تهرانی است. او برای این فیلم سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن را از جشنواره هفدهم فیلم فجر گرفت. نکته قابل توجه اینجا بود که همزمان با او، محمدرضا فروتن هم برای بازی در این فیلم برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

جیرانی در مصاحبه‌ای گفته بود که انتخاب اولش برای نقش اول مرد این فیلم، زنده‌یاد خسرو شکیبایی بوده است اما به دلیل اینکه فیلم اولش شکست خورده بوده، شکیبایی نپذیرفته در آن بازی کند. بعد به ابوالفضل پورعرب پیشنهاد بازی داده اما او هم با خشونت مرد داخل فیلم مخالف بوده و پارسا پیروزفر هم بعد از اینکه مقداری فکر کرده، نپذیرفته در آن بازی کند. نهایتا قرعه به نام امین حیایی افتاده است. او جلوی دوربین جیرانی هم رفت، اما بعد از چند روز به دلیل مشکلات روحی و… از ادامه کار انصراف داد و محمد رضا فروتن جایگزین او شد. درباره بازیگر زن فیلم هم گفته که قبل از هدیه تهرانی به لعیا زنگنه برای این نقش فکر کرده اما او هم بازی در این نقش را نپذیرفته.

نکته قابل توجه اینجاست که بعد از مخالفت‌های برخی بازیگران با بازی در این دو نقش، هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن در این فیلم یکی از بهترین زوج‌های سینما را تشکیل دادند، سیمرغ گرفتند و این فیلم سکوی پرتاب هردوشان شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید