سینمای ایران
صدور پروانه نمایش برای اولین فیلم آرین وزیردفتری

«بی‌رویا» مجوز به دست پشت در اکران

«بی‌رویا» به کارگردانی آرین وزیردفتری، بعد از موفقیت در جشنواره فجر چهلم و نمایش در جشنواره فیلم ونیز، پروانه نمایش دریافت کرده است؛ فیلمی معمایی و روانشناسانه که تحت تاثیر سینمای لینچ، برگمان، پولانسکی و بیضایی ساخته شده.

به گزارش فیلم‌نیوز، «بی‌رویا» یکی از مهمترین فیلم‌های جشنواره چهلم بود که سال گذشته در سه رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین فیلم اول نامزد دریافت سیمرغ شد و نهایتا طناز طباطبایی سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن را برای بازی در این فیلم گرفت.

«بی‌رویا» اولین فیلم بلند آرین وزیر دفتری است که سعید سعدی و هومن سیدی به طور مشترک تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشته‌اند. این فیلم شهریور امسال در بخش افق‌ های جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ به نمایش گذاشته شد. هومن سیدی، یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم، علاوه بر «بی‌رویا»، با فیلم «جنگ جهانی سوم» در این جشنواره حضور داشت و برنده بهترین فیلم بخش افق‌های جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شد؛ فیلمی که حالا به عنوان نماینده ایران به اسکار راه پیدا کرده است.

آرین وزیردفتری در نشست خبری فیلمش در جشنواره ونیز گفته بود برای ساختن «بی رویا»، از فیلم‌های «بچه رزماری»، «جاده مالهالند» و «پرسونا» و همچنین «شاید وقتی دیگر» ساخته بهرام بیضایی تاثیر گرفته است.

«بی‌رویا» فیلمی معمایی و روانشناسانه است که روی بحث بحران هویت بخصوص بعد از مهاجرت دست گذاشته. وزیردفتری گفته فیلمش را با نگاهی زنانه ساخته و معتقد است زنان به دلیل تجربیات مشترک، درک بیشتری از آن خواهند داشت.

فیلم «بی رویا» شهریور امسال، علاوه بر جشنواره ونیز، منتخب بخش صنعت چهل و هفتمین جشنواره فیلم تورنتو هم بود.

این فیلم محصول سال 1400 است و طناز طباطبایی، صابر ابر و شادی کرم‌رودی بازیگران اصلی آن هستند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید