سینمای ایران
یادمان بازیگرانی که نتوانستند آخرین اثرشان را روی پرده یا قاب تلویزیون ببینند

از بس که جان ندارند

در حال حاضر فیلم «بانک زدها» با بازی زنده‌یاد علی انصاریان و سریال «دلیران تنگستان» باهنرنمایی زنده‌یاد محمود جوهری در حال اکران در سینماها و پخش از تلویزیون است، بازیگرانی که پیش از نمایش این آثار از دنیا رفتند و نتوانستند ماحصل تلاششان را ببینند. هادی اسلامی، ایرج قادری، پرویز پور حسینی و… هم شرایطی شبیه به این دو داشتند.

به گزارش فیلم‌نیوز، تعدادی از بازیگران فقید سینمای ایران، مرگ‌های ناباورانه‌ای داشتند ، مرگی که موجب شد حتی نتوانند آخرین آثاری که در آن بازی کرده بودند را بر پرده سینما یا قاب تلویزیون ببینند. به بهانه روز ملی سینما یادی کردیم از این بازیگران فقید که بعد از سفر ابدی‌شان ، آثارشان به نمایش در آمدند.

علی انصاریان | درگذشت : 1399 | آثارنادیده : 4 اثر

علی انصاریان همراه با نسرین مقانلو در نمایی از فیلم «بانک زده‌ها»

علی انصاریان به شکلی ناباورانه از دنیا رفت. او اواخر دی ماه سال 1399 به ویروس کرونا مبتلا شد و در نهایت نتوانست در مبارزه با این ویروس تاب بیاورد و پانزدهم بهمن ماه همان سال از دنیا رفت. او پیش از بیماری اش در فیلم «هولیا»، «بانک‌زدها»، « رومانتیسم عماد و طوبی» و «قطع فوری» و «کولبرف» بازی کرد. فیلم‌هایی که اگرچه برخی از آن‌ها آماده اکران بودند، اما به دلیل تعطیلی سینما به خاطر شروع پاندومی کرونا فرصت نمایش پیدا نکردند و در زمان حیات این بازیگر روی پرده نرفتند. از همین رو انصاریان فرصت تماشای آن‌ها را روی پرده پیدا نکرد. از میان این آثار «رومانتیسم عماد و طوبی» در جشنواره سی ونهم به اکران درآمد و از مدتی پیش هم فیلم کمدی «بانک زده‌ها» روی پرده رفته است.

پرویز پور حسینی | درگذشت : 1399 | اثر نادیده : سریال بیگانه‌ای با من است

پرویز پور حسینی در نمایی از سریال«بیگانه‌ای با من است»

پرویز پورحسینی هم یکی دیگر از بازیگرانی است که اسیر ویروس کرونا شد و بر اثر این بیماری از دنیا رفت. او پیش از اینکه درگیر این بیماری شود در سریالی با نام «بیگانه‌ای با من است» به کارگردانی احمد امینی مشغول به بازی بود. این سریال در دو فصل ساخته شد که بازی پورحسینی در فصل اول به پایان رسیده بود.او در این سریال نقش پدر بزرگ خانواده را بازی می‌کرد که در پایان فصل از دنیا می‌رود و قصه‌اش به پایان می‌رسد. زمانی که سریال « بیگانه‌ای با من است» روی آنتن شبکه دو رفت پور حسینی از دنیا رفته بود و نتوانست آخرین کارش را در قاب تلویزیون ببیند.

چنگیز جلیلوند | درگذشت : 1399 | اثر نادیده : سلمان فارسی

چنگیز جلیلوند در نمایی از سریال « سلمان فارسی»

چنگیز جلیلوند هم در سال 1399 بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دنیا میرود. او از سال 1398 وارد پروژه تاریخی سلمان فارسی شد و جز اولین بازیگران این سریال تاریخی بود که جلوی دوربین داوود میر باقری رفت. مرحوم جلیلوند در این سریال نقش «اسقف رومی» را بر عهده داشت و نقشش در همان ماه‌های ابتدایی فیلمبرداری به پایان می‌رسد. تولید سریال «سلمان فارسی» کماکان ادامه دارد .

ایرج قادری | درگذشت : 1391 | اثر نادیده : شبکه

ایرج قادری در نمایی از فیلم «پاتو زمین نذار» که پیش از فیلم «شبکه» در آن به ایفای نقش پرداخت

ایرج قادری از سال 1385 با رفع ممنوع التصویری‌اش ، بازی در سینما را از سر گرفت و در آثاری که خودش کارگردانی می‌کرد به ایفای نقش می‌پرداخت. او در سال 1389 فیلمی با عوان «شبکه» را جلوی دوربین برد و یکی از نقش‌های اصلی کار را هم بازی کرد. این فیلم با وجود اینکه آماده نمایش بود اما در طول دوران حیات قادری شرایط اکران پیدا نکرد. او از سال 90 درگیر بیماری شد و در نهایت اردیبهشت سال 91 از دنیا رفت. چند ماه بعد از فوت او، فیلم «شبکه» روی پرده رفت تا به این شکل قادری موفق به تماشای فیلمش در زمان اکران نشود.

احمد آقالو | درگذشت : 1387 | اثر نادیده : از رئیس جمهور پاداش نگیرید

احمد آقالو در نمایی از فیلم «از رئیس جمهور پاداش نگیرید»

احمد آقالو بیشتر در عرصه تئاتر و رادیو فعال بود و هرازچندگاهی کار تصویری انجام میداد. او نهم مهر ماه سال 1387 از دنیا رفت. اقالو در این سال در فیلمی از کمال تبریزی با نام «از رئیس جمهور پاداش نگیرید» بازی کرد. این فیلم در همان سال به محاق توقیف رفت و بعد از گذشت هفت سال و در سال 1394 مجوز اکران گرفت . آقالو در همان زمان در سریال یک مشت پر عقاب هم مشغول به بازی بود که بازیش در این سریال ناتمام می‌ماند و به جایش پرویز پورحسینی ادامه نقش او را بازی می‌کند.

خسرو شکیبایی | درگذشت : 1387 | اثر نادیده : حیران

خسرو شکیبایی در نمایی از فیلم «حیران»

خسرو شکیبایی در آخرین سال حیاتش در چند فیلم بازی کرد که یکی از آن‌ها فیلم«حیران» به کارگردانی شالیزه عارف‌پور است. این فیلم زمستان سال 1386 فیلمبرداری اش شروع شد و شکیبایی در آن عهده دار نقش یک پدر بزرگ مهربان را بازی می‌کرد. «حیران» زمانی که مراحل آماده سازی خودرا پشت سر می‌گذاشت خسروشکیبایی از دنیا رفته بود. این فیلم در بهمن سال 87 در جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت و شکیبایی نتواست آخرین کارش را بر پرده سینماها ببیند.

هادی اسلامی | درگذشت : 1372 | اثر نادیده : بدل

هادی اسلامی در نمایی از فیلم «مستاجر» که در آخرین سال‌های حیاتش در آن بازی کرد

زنده یاد هادی اسلامی جز بازیگرای است که مرگ نابه‌هنگامش اهالی سینما را شوکه کرد. او در 53 سالگی به دلیل عارضه قلبی از دنیا رفت. آخرین فیلمی که مرحوم اسلامی در آن به ایفای نقش پرداخت فیلم «بدل» به کارگردانی جهانگیر جانگیری است. مراحل تولید این فیلم اواخر سال 71 شروع و اوایل سال 72 به پایان رسید. هادی اسلامی مدتی بعد از پایان تولید فیلم «بدل» از دنیا رفت. این فیلم بعد از درگذشت اسلامی ابتدا در سال 72 در جشنواره فجر روی پرده رفت و بعد از آن در سال 73 اکران عمومی شد.

محمود جوهری | درگذشت : 1355 | اثر نادیده : دلیران تنگستان

محمود جوهری در نقش رئیسعلی دلواری در نمایی از سریال «دلیران تنگستان»

شبکه آی فیلم مدتی پخش سریال قدیمی «دلیران تنگستان» را شروع کرده است. بازیگر اصلی این سریال که ایفاگر نقش رئیسعلی دلواری بود، زنده یاد محمود جوهری است. تولید این سریال از سال 51 شروع و تا سال 54 ادامه پیدا می‌کند و در نهایت در سال 55 روی آنتن میرود. زنده یاد جوهری نوروز سال 55 همراه با همسرش در یک سانحه تصادف رانندگی از دنیا می‌رود. مدتی بعد از درگذشت جوهری سریال «دلیران تنگستان» از تلویزیون ملی به نمایش در‌می‌آید.

دیگران

تعدادی از بازیگران فقید سینما و تلویزیون زمانی که مشغول به کار در یک پروژه سینمایی و تلویزیونی بودند از دنیا می‌روند به همین دلیل کارشان نصفه باقی می‌ماند و پروژه‌ها با حضور یک بازیگر جایگزین به سرانجام می‌رسند. زنده یاد پوپک گلدره ، زهره فکور صبور، سیروس گرجستانی و… در میانه تولید سریالی که در آن مشغول به بازی بودند، درگذشتند. روحشان شاد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید