سینمای ایران
پرونده‌ای به مناسبت روز ملی سینما درباره پرکارترین بازیگران سینمای ایران

باشگاه «هفتادتایی‌ها»، از بیک ایمانوردی تا امین حیایی

در طول صد و اندی سالی که از عمر سینما در ایران می‌گذرد، بازیگران زیادی پا به این عرصه گذاشتند که از میان آن‌ها تعدادی رکوردار بازی در فیلم‌های سینمایی هستند. آنهایی که در بیش از هفتاد فیلم سینمایی بازی کرده‌اند از رضا بیک ایمانوردی که با بازی در 124 فیلم در صدر این جدول است تا امین حیایی و فرامرز قریبیان که در بیش از 70 فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

به گزارش فیلم نیوز، در بین بازیگران سینمای ایران سه بازیگر توانسته‌اند پا به باشگاه صد‌تایی‌ها بگذارند و 4 بازیگر هم در بیش از هفتاد فیلم بازی کرده‌اند. تمامی بازیگرانی که در باشگاه‌هفتادتایی‌ها حضور دارند بازیگران مرد هستند. از میان بازیگران زن «پوری بنایی» با بازی در 65 فیلم و «نیکی کریمی» با ایفای نقش در 61 فیلم رکوردار هستند. در ادامه مروری داریم بر کارنامه اعضای باشگاه هفتاد‌تایی‌ها.

رضا بیک ایمانوردی | 124 فیلم

رضا بیک ایمانوردی همراه با میری در نمایی از فیلم «کج کلاه خان» ساخته صابر رهبر

رضا بیک ایمانوردی یکی از هفت بازیگری است که در بیش از هفتاد فیلم بازی کرده است. او در واقع عضو باشگاه‌صد تایی‌ها هم محسوب می‌شود و از حیث حضور در فیلم‌های سینمایی با بازی در 124 فیلم رکوردار است. ایمانوردی نخستین باردر سال 1340 در فیلم «یک قدم تا مرگ» جلوی دوربین ساموئل خاچکیان رفت. او تا سال 1358 مشغول به بازی بود که آخرین کارش در این عرصه فیلم «راهی به سوی خدا» به کارگردانی جلال مهربان است. او در سال 1354 رکورد بازی در فیلم‌های سینمایی در طول یکسال را شکست و در 13 فیلم به ایفای نقش پرداخت. ایمانوردی در سال‌های فعالیتش در سینما 4 فیلم را هم کارگردانی کرد.

جمشید مشایخی | 101 فیلم

جمشید مشایخی همراه با فخری خوروش در نمایی از فیلم «سوته دلان» به کارگردانی زنده یاد علی حاتمی

زنده یاد جشمید مشایخی هم یکی دیگر از اعضای باشگاه «صد تایی» هاست. او از سال 1344 تا 1398 در این تعداد فیلم به ایفای نقش پرداخت. اولین تجربه بازی مشایخی با حضور در فیلم «خشت و آینه» ساخته ابراهیم گلستان رقم خورد. او تا قبل از پیروزی انقلاب در 29 فیلم بازی کرد که آخرین آن حضور در فیلم «سوته دلان» علی حاتمی است. مشایخی فعالیت بازیگری اش را بعد از انقلاب و از سال 1359 با فیلم«گفت هر سه نفرشان» از سرگرفت. پرکارترین سال فعالیت او به سال 1373 برمی‌گردد که در 7 فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت. مشایخی در سال 1363 برای بازی در فیلم‌های «گل‌های داودی» و «کمال الملک» عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را از آن خودش کرد.

جمشید هاشم‌پور | 101 فیلم

جمشید هاشم‌پور در نقش «زینال بندری» در نمایی از فیلم «تاراج» ساخته زنده یاد ایرج قادری

دیگر بازیگر عضو باشگاه‌ »صدتایی‌ها»،  جمشید هاشم‌پور است. او با نام سینمایی «جمشید آریا» در سینمای ایران چهره شد، اما مدتی ممنوع الکار شد و بعد از آن با نام «جمشید هاشم‌پور» به فعالیتش ادامه داد. این بازیگر هم با بازی در فیلمی از ساموئل خاچکیان با عنوان «جهنم سفید» کارش را در سینما شروع کرد. او بعد از انقلاب و با بازی در نقش «زینال بندری» در فیلم«تارج» به شهرت رسید. هاشم‌پور در طول مدت فعالیتش در سینما در 101 فیلم سینمایی بازی کرده و موفق شده دوباربرنده جایزه شود. یکبار برای فیلم «هیوا» دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دست آور و باردیگر برای فیلم «دارکوب» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل شد. پرکارترین سال فعالیت هاشم پور سال 73 است که در 6 فیلم بازی کرد.

ناصر ملک مطیعی | 96 فیلم

ناصر ملک مطیعی در کنار منوچهر وثوق در نمایی از فیلم «کاکو» به کارگردانی زنده یاد شاپور قریب

ناصر ملک مطیعی 96 فیلم را به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود ثبت کرده است. ملک مطیعی در سال 1328 و در حالیکه 19 سال سن داشت اولین حضورش جلوی دوربین را تجربه کرد. او در این سال در فیلم «واریته بهاری» به ایفای نقش پرداخت. ملک مطیعی عمده فعالیتش به دوران سینمای قبل از انقلاب برمی‌گرد. از میان 96 فیلم ثبت شده در کارنامه او، 94 فیلم متعلق به دوران قبل از انقلاب است. او بعد از پیروزی انقلاب در فیلم«برزخی‌ها» بازی کرد و بعد از آن ممنوع الکار شد و در نهایت در سال 93 با نقشی کوتاه در فیلم«نقش نگار»آخرین حضورش بر پرده سینما را تجربه کرد. زنده یاد ملک مطیعی در سال 1355 در 8 فیلم به ایفای نقش پرداخت تا این سال، پرکارترین سال کاری او لقب بگیرد.

امین حیایی | 74 فیلم

امین حیایی در نخستین تجربه بازیگری خود در فیلم «دوهمسفر» در کنار رضا شفیعی جم

امین حیایی تنها بازیگر نسل بعد از انقلاب است که در باشگاه «هفتاد تایی‌ها» نام خود را ثبت کرده است. حیایی در سال 1370 با فیلم « همسفر» ساخته اصغر هاشمی پا به عرصه بازیگری گذاشت. او طی 31 سال فعالیت خود در این عرصه توانست بازی در 74 فیلم سینمایی را تا سن 52 سالگی در کارنامه‌اش ثبت کند. سال 1384 پرکارترین سال فعالیت بازیگری اوست که در این سال در 7 فیلم به ایفای نقش پرداخت. این بازیگر در طول این سال‌ها سه بار هم موفق به کسب جایزه از جشنواره فیلم فجر شده است. دوبار برای فیلم‌های«شب» و «برف آخر» سیمرغ بلورین را به دست آورد و در سی وپنجمین جشنواره فیلم فجر هم برای بازی در فیلم‌های «شعله ور» و«درخونگاه» موفق به کسب دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

فرامرز قریبیان | 71 فیلم

فرامرز قریبیان در نمایی از فیلم «غزل»به کارگردانی مسعود کیمیایی

فرامرز قریبیان کارش را در سینما با مسعود کیمیایی دوست دوران کودکی و بچه محله‌اش شروع کرد. او در سال 1347 در اولین فیلم کیمیایی با نام «بیگانه بیا» بازی کرد. قریبیان بعد از این فیلم 5 سال از بازیگری فاصله گرفت و دوباره با بازی در فیلمی دیگر از کیمیایی با نام«خاک» فعالیتش را از سرگرفت. او تا پیش از پیروزی انقلاب در 11 فیلم بازی کرد و بعد از آن و از سال 1358 تا 1398 بازی در 60 فیلم سینمایی را در کارنامه‌اش ثبت کرد. او طی این سال ها جوایز متعددی را به دست آورده در سال 53 برای فیلم خاک از جشنواره سپاس جایزه گرفت و در جشنواره فیلم فجر هم برای بازی در فیلم‌های «بندر مه آلود» و«مرد بارانی» موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

ایرج قادری | 71 فیلم

زنده یاد ایرج قادری در نمایی از فیلم «رفیق» از ساخته‌های خودش

ایرج قادری آخرین بازیگر سرشناس باشگاه‌ «هفتادتایی‌ها» ست. او در طول دوران فعالیتش در در سینما و در حد فاصل سال‌های 1338 تا 1390 در این تعداد فیلم بازی کرد. اولین تجربه بازیگری او در سال 1338 با بازی در فیلمی از سیامک یاسمی با نام «چشمه آب حیات» رقم خورد. قادری جز معدود سینماگرانی بود که بعد از انقلاب به فعالیتش در سینما ادامه داد، اما در سال 1361 و بعد از بازی در فیلم «دادا» ممنوع التصویر شد و فقط مجاز به فعالیت در عرصه کارگردانی بود. مرحوم قادری در سال 1384 ممنوع التصویری‌اش به پایان رسید و در فیلم «آکوریوم» به کارگردانی خودش جلوی دوربین رفت. او بعد از آن در سه فیلم دیگر که همگی از ساخته‌های خودش بود به ایفای نقش پرداخت. قادری در سال 1352 با بازی در 7 فیلم پرکارترین دوران کاری خود را تجربه کرد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید