سینمای ایران
توضیحات تهیه‌کننده فیلم توقیفی سعید روستایی درباره وضعیت این فیلم

نوروزبیگی: پرونده برادران لیلا در مرحله دادرسی است/ برای تهیه این فیلم متهم شدم

جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده برادران لیلا گفته پرونده این فیلم در مرحله دادرسی و بررسی مراحل حقوقی قرار دارد و خودش هم فعلا به قید کفالت آزاد است.

به گزارش فیلم‌نیوز، جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده برادران لیلا درباره وضعیت این فیلم گفت‌وگویی کرده که در ایسنا منتشر شده. او صحت پرونده قضایی برای «برادران لیلا» را تایید کرده و گفته: «این پرونده قضایی درباره فیلم «برادران لیلا» است و وقتی به دادسرا رفتم هم عنوان اتهامی من به صراحت ساخت این فیلم مطرح شده بود. البته در آنجا به بازپرس محترم هم گفتم که من براساس قانون یک فیلم ساخته‌ام و می‌توانید از سازمان سینمایی استعلام بگیرید و اگر این سازمان در نهایت اعلام کرد که اقدامی غیرقانونی کرده‌ام، قاعدتا آن‌ها باید از من شکایت کنند. در این زمینه با توجه به سابقه‌ کاری‌ام و اینکه همیشه تابع قانون بوده‌ام، مسیر فیلمسازی و پروانه ساخت و نمایش و شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی را توضیح دادم.«

او تاکید کرده: «پرونده اکنون در مرحله دادسرا و بررسی و طی مراحل حقوقی است و خودم هم فعلا به قید کفالت آزاد هستم.»

نروزبیگی درباره درباره پروانه نمایش این فیلم هم گفته: «پس از پایان جشنواره کن، در چند مرحله طی جلسات حضوری متعدد و نیز به صورت کتبی درخواست دادم که فیلم «برادران لیلا» در شورای پروانه نمایش بررسی و شرایط برای اکران مهیا شود اما واکنش‌ها نشان می‌داد که انگار چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؛ در حالی که فیلم پروانه ساخت داشت و قاعدتاً باید طبق قانون، در شورای پروانه نمایش بررسی می‌شد. البته یک ماه پس از جشنواره کن رئیس سازمان سینمایی تاریخی را اعلام کرد تا تمام فیلم‌هایی که بدون پروانه ساخت تولید شده بودند برای دریافت پروانه نمایش مراجعه کنند ولی ما پروانه ساخت هم داشتیم. به نظرم مقاومت شورا بر این بود که چرا قبل از اطلاع و بازبینی آن‌ها فیلم به جشنواره کن ارسال شده بود.»

جواد نوروز بیگی می‌گوید حواشی جشنواره کن بیشترین تاثیر را در توقیف این فیلم داشته است.

او به وجود تناقض در قانون اشاره کرده و گفته: «البته این تناقض هم وجود دارد که برای فیلم‌های بعد از «برادران لیلا» مثل «شب، داخلی، دیوار» یا «تفریق» چنین برخوردی نشد، چرا که آن‌ها فرصت بیشتری پیش از حضور در جشنواره‌ها داشتند.»

نوروز بیگی درباره علت ارائه نشدن فیلم به شورا توضیح داده: «این اتفاق در حالی رخ داده بود که طبق سنوات گذشته فیلم‌ها به محض آماده شدن به جشنواره‌های بین‌المللی ارائه می‌شدند و متناسب با پذیرش در این رویدادها مراحل آماده‌سازی و گرفتن مجوز توسط فیلمسازان پیگیری می‌شد که اصلاحات احتمالی هم انجام شود ولی CGI (جلوه‌های ویژه کامپیوتری) «برادران لیلا» خیلی دیر یعنی دو، سه روز مانده به مهلت پایانی کن تکمیل شد. درواقع تا پیش از آن فیلم اصلا آماده نبود که به شورا ارائه دهیم. با این حال، یک گروه پنج نفره که از طرف رییس سازمان سینمایی تعیین شدند، فیلم را تماشا کردند و اصلاحاتی وارد شد که بخشی از آن را انجام دادیم و بخشی هم تعهد دادیم که پس از بازگشت از جشنواره انجام شود اما حاشیه‌هایی در جشنواره کن ایجاد شد و همه چیز در کنار هم شرایط را به سمتی برد که ما کتکِ آن را بخوریم.»

نوروز بیگی درباره اینکه آیا حضور ترانه علیدوستی و مشکلاتی که برای او به وجود آمده، ممکن است مشکلی برای اکران به وجود بیاورد گفته: «‌ چنین مسئله‌ای مطرح نشده است. البته حمید فرخ‌نژاد هم سریال داشت که در حال پخش است و او سریال‌ و فیلم سینمایی دیگری هم دارد، پس شرایط خانم علیدوستی متفاوت‌تر هم است؛ چرا که داخل کشور است و مسیر حقوقی پرونده خود را طی می‌کند. با این حال با قطعیت می‌گویم که در این‌باره، چیزی تاکنون به ما گفته نشده که مثلاً به دلیل حضور این بازیگر یا افراد دیگر امکان نمایش فیلم وجود ندارد. مسئله اصلی نمایش خود فیلم است که اگر در این موقعیت اکران شود، می‌تواند برای سینمای اجتماعی هم کمک‌کننده باشد.»

«برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی و بازی ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی، محمد علی محمدی و سعید پورصمیمی ساخته شد. این فیلم در ۲۵ می ۲۰۲۲ در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و برنده جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید