چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
چگونه جشنواره فجر فیلمساز برگزیده‌اش را اولویت پنجم رزرو دانست؟!

کارگردان «عنکبوت»: قرار نبود باشیم، فریب بخش رزرو را نخورید

حواشی «عنکبوت» از همان روزهایی ابتدایی فعالیت هیات انتخاب آغاز شد. وقتی فهرستی غیررسمی از فیلم‌های قطعی شده بخش مسابقه جشنواره فجر با حضور این فیلم منتشر شد و سایت اصولگرای مشرق به تندی و با تیتر «جای عنکبوت در جشنواره انقلاب نیست!» از انتخاب این فیلم انتقاد کرد و آن را سمی مهلک در فضای فرهنگی کشور دانست.
 

«عنکبوت» درباره سعید حنایی یکی از قاتلان زنجیره‌ای دهه هفتاد است که در شهر مشهد چندین زن خیابانی را به قتل رساند. حنایی کارگری ساده بود که همراه خانواده‌اش در خانه‌ای در منطقه فقیرنشین مشهد زندگی می‌کرد. جایگاه اجتماعی سعید حنایی اما دلیل اصلی حساسیت روی این فیلم بود؛ حساسیتی که از مرحله پروانه ساخت آغاز و با حضور یکی از مخالفان فیلم در شورای پروانه ساخت در هیات انتخاب جشنواره فجر به هیات انتخاب هم کشیده شد.

کسانی که فیلم را دیده‌اند «عنکبوت» را از آثار پر سر و صدای اجتماعی امسال می‌دانند؛ فیلمی که در صورت انتخاب شدن در جشنواره فجر می توانست در بخش بهترین بازیگر مرد برای محسن تنابنده شانس سیمرغ هم داشته باشد.

فیلم ابراهیم ایرج زاد در نهایت به عنوان اولویت آخر بخش رزرو جشنواره فجر انتخاب شد! جشنواره فجر این بار کشف خودش را قربانی کرد. کارگردانی که در همین جشنواره با اولین فیلمش لایق بیشترین نامزدی دانسته شده بود با دومین فیلمش در اولویت آخر بخش رزرو قرار گرفت. ابراهیم ایرج‌ زاد تنها یک جمله درباره این اتفاقات نوشت: «قرار نبود باشیم فریب بخش رزرو را نخورید.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید