سینمای ایران
تک سواری ابراهیم در «خروج»

تنها ستاره این فیلم، خود حاتمی کیاست

پس از انتشار لیست کامل بازیگران «خروج» و اضافه شدن چند بازیگر جدید به این فیلم، روزنامه خراسان نوشت: دیروز بالاخره نام آخرین بازیگران فیلم جدید ابراهیم حاتمی کیا اعلام شد، مهم ترین چهره هایی که در روز آخر به فیلم اضافه شدند، فرزاد حسنی و محمدرضا شریفی نیا هستند که از نوع معرفی شان، بر می آید که نقش هایی کاملا فرعی داشته باشند. بنابراین فرامرز قریبیان و پانته آ پناهی ها مهم ترین چهره های حاضر در بیستمین فیلم ابراهیم حاتمی کیا هستند که آنها هم اگرچه بازیگران توانمندی اند، اما در تعریف ستاره سینما نمی گنجند؛ هرچند قریبیان دو دهه قبل، ستاره بوده. روالی که حاتمی کیا برای فیلم جدیدش در پی گرفته، از دو جهت مسیر جدید او را نشان می دهد.

در دو دهه اخیر، فیلم های ابراهیم حاتمی کیا هیچ وقت خالی از ستاره نبوده. پرویز پرستویی، بابک حمیدیان، مریلا زارعی، طناز طباطبایی، مهناز افشار، گلشیفته فراهانی، حمید فرخ نژاد و لیلا حاتمی هر کدام در یکی دو اثر از ۵-۶ فیلم اخیر حاتمی کیا بازی کرده اند. بازیگرانی که البته هیچ کدام به تنهایی نمی توانستند گیشه فیلم را تضمین کنند، اما به هر حال با محبوبیت نسبی خود، از دلایلی هستند که توجه مخاطب عام را به فیلم های سینمایی جلب می کنند.

 در «خروج» چنین ستاره ای حضور ندارد و با توجه به آن چه از قصه فیلم می دانیم، ظاهرا داستان سفر چند پیرمرد را از خوزستان به تهران، با تراکتور روایت می کند؛ فرامرز قریبیان نفر اصلی است و احتمالا جهانگیر الماسی، مهدی فقیه، محمد فیلی، آتش تقی پور و اکبر رحمتی، او را همراهی می کنند. به علاوه، با وجودی که چیز زیادی از قصه فیلم منتشر نشده، اما از ظاهر امر بر نمی آید که با یک اکشن بیگ پروداکشن نظیر «به وقت شام» یا «چ» مواجه باشیم. این بار نه از صحنه های تعقیب و گریز خبری هست، نه از انفجار و نه حتی گلوله.

می دانید در سال های اخیر و با بروز رسانه ای بیشتر شخص فیلم ساز، او لحظه به لحظه، بیشتر به ستاره اصلی فیلم هایش تبدیل شده. چه در جشنواره فجر و چه در اکران عمومی، هیجان زیادی برای تماشای اکشن یا ستاره های فیلم وجود نداشت و شخصیت صاحب اثر، موضوعیت بیشتری داشت. انگار همه می خواستند بدانند این بار حاتمی کیا روی چه سوژه ای دست گذاشته و با سوژه اش چه کار کرده؟ حالا در «خروج» این اتفاق، نمود بیشتری و خواهد یافت. این بار فیلم او دیگر ستاره ای ندارد و صحنه های اکشن را هم به نمایش نمی گذارد. بنابراین تنها ستاره فیلم، بیشتر از فیلم های قبل، خود حاتمی کیاست.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید