تئاترسینمای ایران

بی‌تفاوت نباشیم: اسماعیل شنگله

اسماعیل شنگله، کارگردان، بازیگر، مترجم و از اساتید برجسته بازیگری در دانشکده هنرهای دراماتیک، فعالیت خود را در دهه سی، از صحنه تئاتر شروع کرد. شور بازیگری برای او از نوجوانی آغاز شد. مثل بسیاری دیگر از هم نسلانش، بازیگری را در کلاس‌های «جامعه باربد» آموزش دید و بعد از آن توانست به هنرستان هنرپیشگی راه پیدا کند.

شنگله در دهه چهل به آلمان و اتریش مهاجرت کرد و موفق به دریافت لیسانس کارگردانی از آکادمی هنرهای نمایشی وین شد. او پس از آغاز مجدد فعالیت‌هایش در ایران، به هنرمندی برخوردار از قابلیت‌های تحسین برانگیز تبدیل شد‌. علاوه بر حضور مستمر و تاثیرگذار در تئاتر، تله‌ تئاتر‌های بسیاری را هم برای تلویزیون کارگردانی و بازی کرد.

مجموعه «مدرس» با بازی زنده یاد خسرو شکیبایی و تهیه‌کنندگی اسماعیل شنگله و «عطر گل یاس» با نقش آفرینی و تهیه‌کنندگی اسماعیل شنگله، از آثار به یادماندنی تلویزیون هستند که حضور این هنرمند تاثیر بسزایی در موفقیت آنها داشت.

شنگله بازیگر اصیل و گزیده‌جوی سینما و تلویزیون، به واسطه جاافتادگی در نقش‌ها و صدای گرم و مهربان و منحصر به فردش، با وجود اینکه می‌توانست حضور متداوم‌تری در بازیگری داشته باشد، اما بسیار با احتیاط در این مسیر قدم برداشت و ترجیح داد در هر نقشی ظاهر نشود.

آخرین نقش آفرینی این هنرمند پیشکسوت، به هفت سال قبل و بازی در سریال «سال‌های ابری» برمی‌گردد. او در طول این مدت، پیشنهادهای بسیاری را به دلیل کسالت و زندگی خارج از تهران رد کرد و تصمیم گرفت فعالیتی در این حرفه نداشته باشد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید