سینمای ایران

برای فرهاد اصلانی از طرف «فیلم نیوز» / پرتره شهاب جعفر نژاد به بهانه تولد این بازیگر

اینکه در شروع مسیر حرفه‌ای اعتماد داوود میرباقری و رخشان بنی اعتماد را به دست بیاوری، شاید خیلی به شانس ارتباطی نداشته باشد چون قبل از ورود به عرصه تصویر، یک کارنامه پر و پیمان در تئاتر داری که همان برای انتخاب شدن توسط فیلمسازهای مطرح کافی است!

فرهاد اصلانی متولد ۱۸ خرداد  ۱۳۴۵ است. فعالیت هنری خود را از تئاتر و نمایش‌های رادیویی شروع کرد.

اما آغاز کار جدی او در سینما و تلویزیون، دهه هفتاد اتفاق افتاد. مهم‌ترین نقش او در این دهه، بازی در نقش فردی مبتلا به ایدز در یکی از تاثیر گذارترین قسمت‌های سریال «داستان یک شهر» اصغر فرهادی بود.

برای او فرقی نمی‌کند کجای قصه قرار دارد: نقش اول یا مکمل، منفی یا مثبت، اینها برای او مهم نیستند! مهم تسخیر روح و جان نقش است که حتی منفی‌ترین آنها را هم برای مخاطب دلنشین و باورپذیر بازی می‌کند.

با تلفیق حس و تکنیک و خلاقیت در بازیگری، چند شاه نقش به یادگار گذاشته که به سادگی نمی‌توان از آنها عبور کرد. نقش‌های او در «خرس»، «مختارنامه»، «من مادر هستم»، «زندگی خصوصی» و «مغزهای کوچک زنگ زده» تقریبا هر یک خاصیت ماندگاری پیدا کردند.

اما «زندگی خصوصی» و «خرس» برایش اولین سیمرغ جشنواره فجر را به ارمغان آوردند. او در سال‌های اخیر هر بار فیلمش در جشنواره شرکت کرده نامزد نقش اول یا مکمل شده و جوایز متعددی از جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی کسب کرده است.

اصلانی با سریال «هیولا» در شبکه نمایش خانگی محبوبیت بیشتری میان مردم کسب کرد و بعد از «آشپز باشی» و «شاهگوش» یک تیپ کمیک متفاوت دیگر را به کارنامه خود اضافه کرد.

او هم اکنون در حال ایفای نقش در سریال «سلمان فارسی» داوود میرباقری است و فیلم‌های «خط استوا» و «ستاره بازی» را در نوبت اکران دارد‌‌.

فرهاد اصلانی سه دهه است به طور جدی در عرصه بازیگری فعالیت می‌‌کند. بیراهه نیست اگر بگوییم او امروز یکی از غول‌های بازیگری ایران است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید