سینمای ایران
انتشار نسخه قاچاق فیلم جدید سعید روستایی که توسط ارشاد توقیف شده بود

«برادران لیلا» قربانی شد مثل «سنتوری» / مراقب «قاتل و وحشی» باشیم

نسخه‌ی قاچاق فیلم «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی چند روزی است در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود تا سناریوی تلخ انتشار نسخه‌های زیرزمینی فیلم‌های موفق در دوران توقیف، باز هم تکرار شود. «برادران لیلا» یکی از فیلم‌های مهم سال گذشته بود که اگر درگیر مخالفت‌های عجیب‌وغریب نمی‌شد و رنگ اکران می‌دید، هم مخاطبان از تماشای آن روی پرده سینماها محروم نمی‌شدند و هم فروش خوبی نصیب سینماها می‌کرد.

به گزارش فیلم‌نیوز، «برادران لیلا» تابستان امسال توسط کمپانی وایلد بانچ حدود دو ماه در فرانسه اکران گسترده داشت و پاییز امسال هم در بلژیک، امارات و پرتغال هم به روی پرده رفت و در نهایت بیش از ۷۵۰ هزار دلار فروش جهانی داشت.

اواخر دی‌ماه بود که برخی منابع فرانسوی از انتشار نسخه دیجیتال و اکران آنلاین فیلم «برادران لیلا» در فرانسه خبر دادند و اعلام شد نسخه بلوری این فیلم هم قرار است در روز 29 مارچ معادل 9 فروردین در فرانسه منتشر شود.

با انتشار این خبرها می‌شد پیش‌بینی کرد که اگر مدیران سینمایی تصمیم جدی و فوری برای اکران فیلم در همین فاصله کوتاه نگیرند، نسخه غیرقانونی آن خیلی زود به ایران می‌رسد و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. با این حال حتی برای اکران نوروز هم تصمیمی برای این فیلم گرفته نشد و مدیران اجازه دادند به بهای نابودی این فیلم، توقیف آن را ادامه دهند.

این اولین بار نیست که توقیف یک فیلم به چنین سرنوشتی می‌انجامد. تجربه تلخ فیلم «سنتوری» داریوش مهرجویی در سال 1385 هنوز از ذهنمان بیرون نرفته است. در سال اول دولت محمود احمدی‌نژاد بود که به این فیلم با وجود داشتن پروانه نمایش، در آستانه اکران، اجازه نمایش عمومی ندادند و بعد از مدتی نسخه با کیفیت آن به صورت قاچاق وارد بازار شد؛ مسئله‌ای که باعث شد تهیه‌کننده فیلم از شدت فشار سکته کند و بحران روحی شدیدی هم برای مهرجویی به همراه داشت.

«قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت الله یکی از فیلم‌های توقیفی است، آیا تضمینی وجود دارد که این فیلم هم قاچاق نشود؟

حالا سوال اینجاست که واقعا علت سخت‌گیری بیش‌ از حد ارشاد در قبال فیلمی که از مدت‌ها قبل کاملا مشخص بود بالاخره در اختیار مردم قرار می‌گیرد و همه نسخه با کیفیت آن را تماشا می‌کنند چیست؟ توقیف این فیلم جز اینکه سرمایه را بر باد دهد و خود سینما از آن متضرر شود چه چیز دیگری می‌تواند باشد؟

همین اواخر سازمان سینمایی از صدور مجزو نمایش بین‌الملل فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله خبر داد. با صدور این مجوز همه دنیا اجازه تماشای این فیلم را به دست آوردند جز خود مردم ایران. طبیعتا با این دست‌فرمان به زودی شاهد انتشار نسخه غیرقانونی این فیلم هم خواهیم بود. امیدواریم حداقل اینبار کوتاه بیایند و دست از سر فیلم‌های با کیفت بردارد.

«برادران لیلا»، سومین فیلم سعید روستایی برنده جایزه فیپرشی بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی جشنواره کن شد اما هیچ‌گاه امکان اکران در ایران را به دست نیاورد..

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید