تلویزیون
به این کار نمی‌گویند، کار خلاقانه

وقتی همه به مخاطب پشت می‌کنند / فاجعه تصویری شبکه ورزش برای پوشش بازی ایران و انگلستان

شبکه ورزش در قالب برنامه «جام 22» در اقدامی مثلا خلاقانه به شکل عجیب و فاجعه‌باری بازی ایران و انگلستان را در چارچوب رقابت‌های جام‌جهانی 2022 قطر پوشش داد.

به گزارش فیلم‌نیوز، شبکه ورزش که مسابقات جام‌جهانی را در قالب برنامه‌ای با عنوان«جام 22» پوشش می‌دهد در اقدامی مثلا خلاقانه به شکلی فاجعه بار و با میزانسی غلط و باورنکردنی بازی تیم‌های ایران و انگلستان را پوشش داد.

در این برنامه رسول مجیدی همراه با جواد خیابانی میزبان محمد انصاری مدافع اسبق پرسپولیس و تیم ملی بودند. این جمع را «فرشاد کرمی» سرمربی تیم ملی دانشجویان ایران همراهی می‌کرد. از آنجاییکه بازی تیم‌های ایران و انگلستان از طریق شبکه سه به شکل مستقیم پخش می‌شد، شبکه ورزش برای پوشش این کار تصمیم به انجام یک کار مثلا خلاقانه گرفت.

براساس این تصمیم تعدادی از شاگردان مدرسه فوتبال محمد انصاری به برنامه آمده بودند و در قسمتی از استودیو صندلی‌هایی برای آن‌ها تعبیه شده بود تا بازی را همراه با مجریان و کارشناسان برنامه ببیند. اما ایده اصلی این بود که بازی روی دیوار تصویری پخش شود و دوربین‌ها فضای استودیو را نشان دهند که مجری همراه با کارشناسان در حال تماشای مسابقه هستند و جواد خیابانی هم همزمان بازی را گزارش می‌کند. در واقع قرار بود که آنها در حین گزارش نظراتشان را هم درباره بازی ارائه دهند.

برای انجام چننین ایده‌ای کارگردان باید از ابتدا به میزانسی که قراراست مجری و کارشناسان در آن قرار بگیرند فکر کند تا تصویری که مخاطب می‌بیند تصویر استانداردی باشد. اما نحوه میزانس به شکلی بود که مجری و کارشناسان و البته جواد خیابانی برای تماشای بازی مجبور بودند پشت به مخاطب قرار بگیرند و بازی را ببینند.

از سوی دیگر مخاطب به دلیل میزانسن غلط کارگردان، تصویر دفرمه‌ای از بازی را روی دیوار تصویری می‌دید. بیش از صد دقیقه چنین تصویر پراشتباهی روی آنتن شبکه ورزش بود. این درحالی‌است که کارگردان می‌توانست در دقایقی با دوقاب کردن تصویر و قرار دادن تصویر بازی در کنار تصویر استودیو از عمق این فاجعه کمی بکاهد.

این اتفاق شاید در حد ایده جذاب به نظر می‌رسید، اما در عمل به یک فاجعه تصویری منجر شد که امیدواریم در بازی‌های بعدی ایران شاهد آن نباشیم.

تیم ملی ایران روز جمعه چهارم آذرماه در دومین بازی خود در چارچوب رقابت‌های جام‌جهانی از ساعت 13.30 به مصاف تیم ملی ولز می‌رود.

فیلم‌نیوز

3 دیدگاه

  • قحط الرجال در تمام عرصه ها داره خودشو نشون میده. دیگه کسی نمونده جز همین پاچه خوارانی که فقط پاچه خواری بلدند.یاد میگیرن عیب نداره

  • همون لحظه گفتم واقعا خاااااک تو سرتون ک اینقدر آماتورید و هالو فقط با عجله و دست پاچگی دنبال شبکه سه بودم بچم بیمارستان بستری بود از کنترل تلوزیون چون بی رنگ شده بود سر در نمی اوردم اون چند دقیقه نمی دونید چه حالی داشتم گفتم نکنه بازی را نبینم من مادری هستم عاشق فوتبال.

دیدگاهتان را بنویسید