تلویزیون
روح الله مفیدی یکی از محدود بازماندگان گروه بازیگران سریال جاویدان ناصر تقوایی بود

قبیله دایی‌جان ناپلئون، همه قاب روی دیوار شدند

با درگذشت زنده‌یاد روح‌الله مفیدی در روز جمعه 24 تیر، یکی دیگر از گروه بازیگران سریال به یاد‌ماندنی «دایی‌جان ناپلئون» کم شد. سریالی که سال 1355 به کارگردانی ناصر تقوایی براساس رمان مشهور ایرج پزشک‌زاد ساخته شد و در هر دهه، چند بازیگرش را از دست داد.

اولین بازیگری که از گروه «دایی‌ جان ناپلئون» رخت بربست، پرویز فنی‌زاده بود. او با بازی در نقش مش‌قاسم، یکی از مهمترین عوامل جذابیت سریال بود و تکه‌کلام «دروغ چرا؟ تا قبر آ آ آ آ» از او هنوز در محاوراتمان استفاده می‌شود. فنی‌زاده سه سال بعد از پایان تولید سریال و در سن 42 سالگی درگذشت.

در دهه شصت، این گروه خیرالله تفرشی آزاد و محمود لطفی را از دست داد. خیرالله تفرشی آزاد، بازیگر نقش «شمس‌علی میرزا» سال 1365 از دنیا رفت و محمود لطفی، بازیگر نقش «شیرعلی قصاب» سال 1368 درگذشت.

غلامحسین نقشینه، بازیگر محبوب نقش «دایی جان ناپلئون»، بیست سال بعد از نقش‌آفرینی در سریال، سال 1375 درگذشت. یک سال بعد هم جهانگیر فروهر که نقش نایب‌تیمورخان یا همان کارآگاه جدی سریال را برعهده داشت از دنیا رفت.

دهه هشتاد این گروه بخش دیگری از بازیگرانش را از دست داد. اسماعیل‌داورفر، بازیگر نقش «دوستعلی‌خان» سرخوش و پرحاشیه و پروین ملکوتی، بازیگر نقش همسر دوستعلی، هردو در این دهه از دنیا رفتند. مهری ودادیان، بازیگر نقش مادر سعید، پروین سلیمانی، بازیگر نقش مادر آسپیران غیاث‌آبادی که صدای او را اصغر فضلی دوبله می‌کرد و کیومرث ملک‌مطیعی، بازیگر نقش معلم سعید هم در همین دهه درگذشتند.

و اما شخصیت اصلی سریال «دایی‌جان ناپلئون» سعید بود که سعید کنگرانی به خوبی آن را ایفا می‌کرد. سعید علاوه بر شخصیت اصلی، راوی سریال هم بود. داستان با ماجرای عشق او به لیلی در یک روز 13 مرداد شروع می‌شد. کنگرانی سال 1397 در 64 سالگی درگذشت. سوسن مقدم، خواهر سیروس مقدم هم در آن زمان نقش لیلی، معشوق سعید را داشت که او هم پیش از سعید از دنیا رفته بود. نصرت کریمی، بازیگر نقش آقاجان سعید هم که در جدالی دائمی با دایی‌جان بود، سال 1398 درگذشت. محمدعلی کشاورز که با نقش دایی‌جان سرهنگ، محبوبیت زیادی در سریال به دست آورد هم در همین دهه از دنیا رفت. یکی دیگر از بازیگران «دایی جان ناپلئون» که در این دهه درگذشت، محمد ورشوچی، بازیگر نقش آسپیران غیاث‌آبادی بود. همچنین بهمن زرین‌پور، بازیگر نقش پوری یا شاپور هم اواسط دهه نود از دنیا رفت.

فیلم‌نیوز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید