تلویزیون
انتقاد یکی از فیلمنامه‌نویسان سریال «بی نشان» از تلویزیون در پی پخش نامنظم این مجموعه

آزیتا ایرایی: مدیران تلویزیون واقعیت‌ها را نمی‌بینند و فقط سانسور می‌کنند

یکی از نویسندگان سریال «بی نشان» از سانسور سکانس‌های عاشقانه این سریال در تلویزیون گلایه کرده و گفته تلویزیون باید این را بپذیرد که واقعیت ها با آن چیزی که نشان می دهد، فرق می‌کند.

به گزارش فیلم‌نیوز، آزیتا ایرایی، یکی از نویسندگان سریال «بی‌نشان» که این روزها درحال پخش از شبکه سه است در گفت‌وگو با ایسنا به این نکته اشاره کرده که سریال بیشترین لطمه را از حذف سکانس‌های عاشقانه خورده است.

او گفته: «با وجود اینکه دستمان در انتقادهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باز بود، اما بزرگترین لطمه سریال «بی نشان» حذف خط های عاشقانه شخصیت های متین و بهار در این سریال بود که باعث شد داستان این دو ابتر مانده و درنیاید.

ایرایی با اشاره به نمایش روابط عاشقانه در سریال «درپناه تو» که دهه هفتاد ساخته شده توضیح داده: «واقعا نمی فهمم دلیل این حذفیات چیست. در حالی که ما الان می بینیم سریال «در پناه تو» به تازگی در حال پخش از همین تلویزیون است. یا سریال هایی پخش می شوند که تماما در آن مسائل عاشقانه مطرح است و هیچ مشکلی هم ایجاد نکرده. دختر و پسر با هم سوار ماشین می‌شوند، پارک و رستوران می‌روند، آن هم با حفظ همه‌ی شئونات و نه شکل دیگر؛ اما متاسفانه این حذفیات برای سریال ما اتفاق افتاد و به خط کاراکتر متین و بهار لطمه زد و باورپذیر نشد؛ چرا که شکل گیری این ارتباط را مخاطب ندید.»

او گفته به جای اینکه فضای تلویزیون رفته‌رفته بازتر شود، وضعیت بدتر شده است: «چیزی که آدم را کمی اذیت می کند این است که رفته رفته به جای اینکه گشایشی اتفاق بیفتد و نویسنده ها با خیال راحت تری کار کنند، آسایش خاطر گرفته می‌شود و سوال است که چرا در یک سریال ارتباط سالم دو جوان با یکدیگر که قصد ازدواج دارند، نشان داده می شود اما در یک سریال دیگر دست و بال ما بسته است و اگر این را به موارد دیگر تعمیم دهیم و نه فقط عشق و عاشقی، متوجه می شویم که کار کردن با تلویزیون کار آسانی نیست.»

ایرایی درباره وضعیت بهتر ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی صحبت به میان آورده و ابراز امیدواری کرده مدیران تلویزیون یک مقدار دید بازتری داشته باشند: «خوب است که کمی دیدشان بازتر شود و بر اساس واقعیت های جامعه کارها ساخته شوند. تلویزیون باید این را بپذیرد که واقعیت‌ها با آن چیزی که نشان می‌دهد، فرق می‌کند. اگر این مسئله حل شود یک جهش جدی در میزان مخاطبان تلویزیون اتفاق می‌افتد. در حال حاضر شبکه نمایش خانگی ارتباط بهتری با مخاطب پیدا کرده است؛ چراکه اغلب سریال ها با واقعیت جامعه انطباق بیشتری دارند. یک چنین فضایی اگر در تلویزیون ایجاد شود که ما با خیال راحت تری بتوانیم واقعیت های جامعه را به تصویر بکشیم، بیننده هم ارتباط برقرار خواهد کرد.»

سریال «بی نشان» به کارگردانی راما قویدل چند شبی است به دلیل پخش مسابقات فوتبال به شکل نامنظمی روی آنتن می‌رود، که همین مساله اعتراض عوامل سریال را به دنبال داشته است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید