تلویزیون
واکنش‌ها نسبت به ادبیات نامتعارف شبکه خبر در اعلام خبر درگذشت ملکه انگلیس

نحوه عجیب اطلاع‌رسانی تلویزیون ؛ «ملکه انگلیس مرد»

نحوه اطلاع‌رسانی شبکه خبر در زمان درگذشت ملکه انگلیس با واکنش‌های زیادی مواجه شد.

به گزارش فیلم‌نیوز، پنجشنبه 17 شهریور، الیزابت دوم ملکه انگلیس درگذشت. شبکه خبر برای انتشار این خبر از فعلی عجیب استفاده کرد و این مسئله در فضای مجازی واکنش‌هایی به همراه داشت.

بلافاصله بعد از درگذشت ملکه انگلیس، شبکه خبر در نوار مخصوص زیرنویس‌ها پشت سر هم این خبر را اعلام کرد. خبر اعلام شده در زیرنویس به این صورت بود: «الیزابت دوم، ملکه انگلیس مُرد.»

بسیاری از کاربران فضای مجازی نسبت به این مسئله واکنش نشان داده‌اند و نوشته‌اند درست است که شبکه خبر برای استفاده از این فعل، عمدی در کار داشته اما طبیعتا نمی‌بایست از قالب رسمی خبری خارج می‌شد.

بعضی‌ها به علامت ضمه‌ای که روی کلمه «مرد» گذاشته شده اشاره کرده‌ و نوشته‌اند شبکه خبر راضی شده از فعلی استفاده کند که ممکن است ایجاد ابهام کند و مجبور شده است برای رفع این ابهام، علامت ضمه به کار ببرد در صورتی که خیلی راحت می‌توانست از کلمات جایگزین و مودبانه‌تر استفاده کند.

به تعبیر برخی کاربران، فعل «درگذشت» معنایی مشابه «مُرد» دارد. نه احساس تألم و اندوه منتقل می‌کند و نه اشاره به بزرگی فرد مورد نظر دارد اما عجیب است شبکه خبر با کارشناسان روزنامه‌نگارش از فعل«مرد» به جای فعل «درگذشت» استفاده کرده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید