چهلمین جشنواره فیلم فجر

گزارش نشست خبری دبیر جشنواره فیلم فجر

نشست خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر، صبح روز پنج‌شنبه 10 بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فیلم فجر با اعلام اینکه شعار امسال جشنواره «با سینما کنار هم باشیم» است، از سینماگران تقاضا کرد که با رسالت رسانه‌ای خود صدای مردم ایران در دنیا باشند.

داروغه ‌زاده درباره درخواست محسن امیریوسفی کارگران «آشغال‌های دوست‌داشتنی» طی سال‌های اخیر برای حضور در جشنواره فیلم فجر گفت «ما طبق آیین‌نامه نمی‌توانستیم پاسخگوی درخواست ایشان باشیم چون فیلمی که نمایش داده شده را نمی‌توان دوباره در جشنواره شرکت داد.»

او در پاسخ به اینکه آیا فیلم‌های رزرو جشنواره را می‌توان برای اصحاب رسانه اکران کرد؟ یا خیر گفت: «اگر تهیه کننده‌ای به شکل مکتوب چنین درخواستی را به دبیرخانه جشنواره بفرستد قطعا این اتفاق رخ خواهد داد و ما می‌توانیم اکرانی ویژه برای اصحاب رسانه داشته باشیم.»

دبیر جشنواره در مورد تحریم جشنواره اذعان داشت: «این تحریم بیشتر یک فضاسازی رسانه‌ای بود و ما که در جشنواره بودیم تحریمی ندیدیم. یکی دو نفر از هنرمندان تاکید کردند که در جشنی شرکت نمی‌کنند ولی ما هم قرار نیست در جشنی باشیم.»‌

اما امسال از جمله دوره هایی است که ۹ نفر به عنوان هیأت داوران بخش سودای سیمرغ معرفی شدند. داروغه‌زاده در این باره گفت: «می‌خواستیم داوری‌ها فنی و تخصصی‌تر باشد و وقتی یکی اضافه شد و به هشت نفر رسیدیم باید ۹ داور را انتخاب می‌کردیم. البته این ناخواسته نشانه‌ای شد بر درست نبودن گفته‌های رسانه‌های خارج از کشور که هیچ هنرمندی داوری جشنواره را نمی‌پذیرد.»

دبیر جشنواره در ادامه به حضور مسعود کیمیایی در این دوره اشاره کرد: «ایشان فیلم‌های خاطره سازی در سینما داشته و طبق گفته تهیه‌کننده فیلم‌شان امسال در جشنواره حاضر خواهند شد.»

او همچنین درباره دو تابعیتی برخی داوران بیان کرد: «موقع انتخاب از کسی نمی‌پرسیم که دوتابعیتی است یا خیر؟ ضمن اینکه به نظرم بیشتر، داشتن پاسپورت مثلاً آمریکایی در این موضوع مسئله است.»

داروغه‌زاده درباره پیمان معادی و اینکه با توجه به انصرافش از  جشنواره آیا اثرش در جشنواره داوری می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد: «ایشان نگفتند که در جشنواره شرکت نمی‌کنند و با صحبتی هم که شده احتمالا برای نمایش فیلم به جشنواره می‌رسند اما با این حال از آنجا که صاحب حقوقی فیلم تهیه‌کننده است نمی‌توان فیلمی را از داوری در هیچ بخشی تحریم کرد مگر اینکه از طرف تهیه‌کننده نامه کتبی داده شود.»

او درباره فیلم «مجبوریم» رضا درمیشیان گفت: «نمی‌شود تک‌تک درباره همه فیلم‌ها صحبت کرد. تمام فیلم‌ها بازبینی شده و بهترین‌ها به جشنواره راه یافته‌اند.‌ این فیلم هم احتمالا بدون مشکل در اکران عمومی حاضر می‌شود.»

داروغه زاده در پایان این نشست توضیح داد: «امسال فقط  برای «فریدون جیرانی» بزرگداشت برگزار خواهد شد که اجرای آن در مراسم اختتامیه است و جوایز بخش تبلیغات هم در اختتامیه اعلام خواهد شد.»

گفتنی است؛ روز ۱۲ بهمن کاروانی از سینماگران برای اهدای کمک‌ به سیل زدگان سیستان و بلوچستان حرکت خواهد کرد. این کار جایگزین مراسم افتتاحیه خواهد بود و اهدای جوایز و تنها بزرگداشت نیز که متعلق به فریدون جیرانی است در اختتامیه دنبال می‌شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید