چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
گزارش نشست خبری «خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری»

پیمان قاسم خانی: شوخی‌های این فیلم مطابق با عرف جامعه است/ سام درخشانی: بین انتخاب‌هایم در درام و کمدی تعادل برقرار می‌کنم

نشست خبری «خوب، بد، جلف2؛ ارتش سری»  به کارگردانی پیمان قاسم خانی با حضور عوامل و بازیگران فیلم در پنجمین روز از جشنواره فجر  برگزار شد.

پیمان قاسم خانی کارگردان «خوب، بد، جلف2؛ارتش سری» در ابتدای نشست پرسش و پاسخ فیلم در پردیس ملت گفت: «کارگردانی این فیلم دو نفره به صورت مشترک با محسن چگینی بود و اگر از لحاظ تکنیکی پیشرفتی نسبت به کار قبلی من دیده می‌شود مدیون محسن است.»

قاسم خانی در پاسخ به این سوال که فیلم‌های کمدی چه جایگاهی در جشنواره دارند، بیان کرد: « فیلم‌های کمدی هیچ جایگاهی در جشنواره ندارند. توقع ما هم این بود که جشنواره مثل یک ویترین عمل کند و هرکس از فیلم خوشش آمد تبلیغ کند. منتها این فیلم از لحاظ پروداکشن فیلم پر زحمتی بود و تصورم این است که فیلم می‌تواند در بعضی بخش ها مورد توجه قرار بگیرد. اما همین که در بخش سودای سیمرغ هستیم خوشحالیم و اگر هم اتفاقی برای فیلم بیفتد که چه بهتر!»

او درباره پایان بندی فیلم که بدون نتیجه گیری است و شبیه پایان سریال شده است، تصریح کرد: «این راه را در سینما زیاد رفته‌اند. در سینمای جهان مثال‌های زیادی می‌توانم بزنم که از جمله «دزدان دریایی کارائیب» و «جنگ ستارگان» است. این نوع پایان بندی در سینمای جهان مرسوم است اما در ایران فکر می‌کنم ما اولین فیلم این مدلی را ساختیم.»

سام درخشانی بازیگر این فیلم در پاسخ به این سوال که چرا در سال‌های اخیر بیشتر در فیلم‌های کمدی حضور داشته تا درام، اظهار کرد: «در سینما زمانی که بحث مارکت پیش می‌آید بازیگر محدود می‌شود. من سعی داشتم امسال نقش‌های درام هم بازی کنم اما همیشه فیلم‌های کمدی مخاطب بیشتری دارند. سعی دارم در انتخاب‌هایم تعادلی بین فیلم‌های درام و کمدی برقرار کنم.»

ریحانه پارسا در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران درباره معروفیت زود هنگام پس از سریال «پدر» گفت:« طبیعی است که یک بازیگر پس از بازی در اولین حضورش از خود راضی شود و بگوید دیگر برای چه باید تلاش کنم اما برای من این اتفاق نیفتاد. لحظه‌ای که تیتراژ قسمت آخر سریال «پدر» تمام شد به خودم گفتم که پس از پایان هر کار به آن تکیه نکنم. در «خوب، بد، جلف ۲» که دومین کارم است سعی کردم کاملا متفاوت بازی  کنم و به نظرم معرفی دیگری از ریحانه پارسا است.»

حامد کمیلی درباره تجربه بازی در این فیلم کمدی گفت: «من قبلا هم فیلم کمدی تجربه کرده بودم اما همیشه کنجکاو بودم که در ژانرهای مختلف بازی کنم. از بازی در این فیلم راضی‌ام و برایم تجربه جدیدی بود.»

قاسم خانی با بیان این که فیلمش هیچ جهت‌گیری سیاسی ندارد، یاد آور شد: « اصلاً قصد جهت گیری سیاسی نداشتم و تنها برای بست دادن داستان از سوژه‌های سیاسی استفاده شده است. البته در زمان «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰» هم این حرف‌ها را می‌زدند اما تنها برای پیشبرد داستان و شرایط جامعه بخش‌های سیاسی وارد کار شده بود.»

او در ادامه گفت: «من فیلم را تنها برای گیشه نمی‌سارم و در فیلمنامه باجی برای خنداندن به مخاطب نمی‌دهم و حتی بسیاری از شوخی‌ها را که در روند قصه جایی نداشت از فیلم حذف کردیم. ابتدا می‌خواستیم فیلم را به شکل سریال ۱۱ قسمتی بسازیم اما چون ساخت آن خیلی پر هزینه می‌شد آن را تبدیل به ۲ فیلم کردیم که البته قسمت سومش هم هنوز نوشته نشده است.»

قاسم خانی درباره سکانس های حذف شده برخی بازیگران بیان کرد: «از مونا فرجاد که برای حضور در این فیلم تشکر می‌کنم زیرا با اینکه نقشش چالش خاصی نداشت اما آن را پذیرفت. از ستاره پسیانی عذرخواهی می‌کنم که نقشش به دست دوستان ممیزی شد اما اگر حذف نمی‌شد قطعا خیلی بیشتر می‌خندیدید. این فیلم در ابتدا 182 دقیقه بود که با زحمات میثم مولایی به 115 دقیقه رسید. خوشحالم که گوهر خیراندیش در آمریکا است چون برخی سکانس های او هم از فیلم حذف شد.»

او درباره شوخی‌های جنسی فیلم و اینکه آیا این شوخی‌ها مناسب خانواده‌ها است یا خیر، اذعان داشت: «ما صد درجه بالاتر از شوخی‌های جنسی فیلم را در جامعه می‌بینیم اما من سرم را زیر برف نمی‌کنم و در حد عرف جامعه در این فیلم شوخی کردم. اساساً چیزی به نام شوخی جنسی وجود ندارد. برخی شوخی‌ها، شوخی‌های کثیفی است که قطعاً ما هم انجام نمی‌دهیم و در برخی فیلم‌ها هست و من را هم ناراحت می‌کند ولی این شوخی‌ها شوخی‌های تمیزی است و می‌توان حداقل با خانواده من آنها را دید.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید