چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
گزارش نشست خبری فیلم «درخت گردو»

مهران مدیری: بخش اعظم اتفاقات سردشت را از نزدیک دیده‌ام/ پیمان معادی: به مهدویان گفتم خواندن فیلمنامه «درخت گردو» سخت است چه برسد به بازی در آن!

نشست خبری «درخت گردو» با حضور عوامل و بازیگران فیلم  در سینمای اهالی رسانه برگزار شد.

فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان بعد از ظهر امروز در پردیس ملت به نمایش درآمد و کارگردان و تهیه کننده به همراه مهران مدیری و دیگر عوامل فیلم در کنار اهالی رسانه و منتقدان به تماشای این فیلم نشستند.

محمد حسین مهدویان درباره تجربه سخت کارگردانی و فضای سنگین این فیلم گفت: «این فیلم نسبت به فیلم‌های قبلی‌ام از چند جهت دشواری‌های بیشتری داشت. زبان، فرهنگ و‌ جغرافیای فیلم برای من ناآشنا بود اما باید این آشنایی بیشتر صورت می‌گرفت. کارکردن با سه کودک که بازی‌های سختی هم داشتند از این جهت که باید به لحاظ فیزیکی و روحی مراقبت می‌شدند. همچنین‌ گریم بازیگران جزو چالش‌های فیلم بود. ما در صحنه‌هایی که حیوانات را نشان دادیم از دامپزشکانی استفاده کردیم که بدون آسیب زدن به حیوانات صحنه‌های باورپذیر شیمیایی شدن را به تصویر بکشیم. سعی‌مان بر این بود که  عمق فاجعه را بتوانیم روی پرده سینما به تصویر بکشیم.»

او درباره حضور پیمان معادی و ‌مهران مدیری در فیلم توضیح داد: «فیلم‌ موضوعی انسانی دارد که فراموش شده اما می‌تواند در جوامع بین‌المللی نمایش داده شود و کارکرد مثبتی داشته باشد. حضور پیمان معادی به عنوان یک بازیگر بین‌المللی می‌تواند به این مهم کمک کند. لهجه فیلم از نکاتی بود که پیمان درباره آن نگران بود. اما در حین فیلمبرداری بسیار به درآمدن لهجه توجه داشتیم و نتیجه قابل قبول از آب درآمد.»

مهران مدیری که با عینک دودی حاضر شده بود دریاره علت برنداشتن عینک در این نشست گفت: «دو شب است که نخوابیدم و چون در سالن گریه هم کردم خیلی چهره‌ام مناسب نیست و فکر نکنید قیافه گرفته‌ام.»

مدیری که سالها پیش در مصاحبه‌ای گفته بود که در جنگ هم حضور داشته، ضمن آرزوی صبر برای بازماندگان فاجعه هواپیما، اظهار کرد: « من در سال 66 در سردشت حضور داشتم و تقریبا بخش بزرگی از این اتفاقات را از نزدیک دیدم. دوستی من با کارگردان، تهیه‌کننده، پیمان و همچنین موضوعی که خاطرات بسیاری را برای من زنده کرد در کنار اینکه من عاشق مردم مهربان  کٌرد هستم دلایلی بودند که نمی‌توانستم در فیلم حضور نداشته باشم. دوست داشتم به کسانی که در دوران جنگ با مهربانی میزبان ما بودند ادای دین کنم .»

مصطفی احمدی تهیه کننده فیلم در ادامه گفت: «با کمک پیمان معادی و محمدرضا مهدویان به این نتیجه رسیدیم که از بازیگران حاضر در این فیلم استفاده کنیم. همچنین درباره کمک 88 میلیونی از فروش فیلم به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان باید بگویم که به نیت امام رضا بوده است و واقعا از دلیل این حاشیه‌ها که در این باره گفته شده اطلاع ندارم.»

مینا ساداتی یکی دیگر از بازیگران «درخت گردو» درباره ایفای نقش در این فیلم خاطرنشان کرد: « مهدویان کارگردان شجاعی است. به خاطر داستان انسانی فیلم، دوست داشتم در آن حضور داشته باشم. سال‌ها بود به مسائل کردها پرداخته نشده بود. فکر می‌کنم کردها هنوز همان وضعیتی را دارند که 30 سال پیش داشتند.»

اما پیمان معادی بازیگر نقش قادر طی تماس تلفنی درباره حضور خود در این فیلم گفت: «سیمرغ و بازتاب بین‌المللی برایم اهمیتی ندارد؛ زیرا این فیلم بسیار مهم‌تر از این حرف‌هاست. به مهدویان گفتم که خواندن فیلمنامه سخت است چه برسد به بازی در این فیلم. تعامل خیلی خوبی برای ساخت در این فیلم وجود داشت. محمدحسین مهدویان را سال‌هاست می‌شناسم و می‌دانستم چقدر سینما را می‌شناسد.»

معادی در ادامه یادآور شد: «در طی ساخت فیلم فهمیدم عوامل این فیلم مدت‌هاست با هم همکاری می‌کنند و همدلی خاصی داشتند. مهدویان گروه فوق‌العاده ای دارد. این فیلم مهمی است. من این فیلم را عاشقانه بازی کردم و امیدوارم مردم آن را دوست داشته باشند.»

پس از صحبت های معادی، مهدویان درباره کار سخت این بازیگر در «درخت گردو» تصریح کرد: «از راه دور به پیمان معادی سلام می‌کنم. در طول ساخت فیلم به او فشار زیادی وارد شد. او چند روز در بیمارستان بستری شد و به کمک قرص و آمپول در صحنه فیلمبرداری حاضر می‌شد. پس فکر نکنید این فیلم الکی ساخته شده است.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید