چهلمین جشنواره فیلم فجر
گزارش نشست رسانه‌ای فیلم «هناس»

مریلا زارعی: تمام توانم را به کار گرفتم تا شرمنده همسر شهید رضایی نژاد نشوم / سیاوش طهمورث: در طول این ۴۰ سال حتی یکبار هم به مراسم جشنواره فیلم فجر دعوت نشدم

نشست خبری فیلم سینمایی «هناس» به کارگردانی حسین دارابی، با حضور عوامل فیلم و اصحاب رسانه در سالن همایش برج میلاد برگزار شد.

حسین دارابی کارگردان فیلم درباره انتخاب مریلا زارعی برای بازی در نقش همسر شهید رضایی نژاد (دانشمند هسته‌ای) گفت: «انتخاب بازیگران، یکی از سخت‌ترین کارهای کارگردان است. اگر انتخاب بازیگر خوبی شکل نگیرد، فیلم و فیلمنامه را هم نابود می‌شود. خانم شهره پیرانی (همسر شهید داریوش رضایی نژاد) می‌توانست خیلی در روند ساخت فیلم دخالت کند اما دست ما را باز گذاشت. خانم پیرانی برای به تصویر کشیدن زندگی‌اش به ما اعتماد کرد.»

او در ادامه صحبت‌هایش یادآور شد: «باتوجه به حساسیت‌ها، فکر کردیم که بهتر است از زاویه دید شهره پیرانی قصه را روایت کنیم. قصد داشتیم مخاطب را در همین حد نگه داریم و از اول قرار بود حس و حال زنی را به تصویر بکشیم که همسرش جزو کارکنان هسته‌ای است.»

مریلا زارعی نیز در مورد تجربه بازی در نقش شهره پیرانی توضیح داد: «خانم پیرانی بسیار نسبت به ما لطف داشتند و دست من را برای ایفای نقش‌شان باز گذاشتند. من در تمام لحظاتی که نقش ایشان را بازی کردم احساس می‌کردم که باید با تمام وجود و توانم این نقش را به سرانجام برسانم تا این امانت را به درستی تحویل دهم. من از خانم پیرانی، عشق، پایداری و ایمان دریافت کردم و سعی کردم که با توکل به خدا و کمک عوامل فیلم، نقش را به سرانجام برسانم تا شرمنده ایشان نشوم.»

او در ادامه تاکید کرد: «خانم پیرانی نه تنها محدودیت و اجباری برای ما ایجاد نکرد بلکه گاهی اوقات که سر صحنه تشریف می آوردند به من نزدیک نمی‌شدند، چون خودم از ایشان درخواست کرده بودم. من در طول فیلمبرداری خیلی درگیر کار و نقش می‌شوم برای همین از ایشان خواهش کرده بودم که این فاصله را با هم حفظ کنیم. اولین بار، وقتی اشک‌های خانم پیرانی را در مواجه با فیلم دیدم، با اشک‌هایشان اشک ریختم و خدا را شکر کردم که صاحب این نقش رضایت داشته و تحت تاثیر این فیلم قرار گرفته است.»

بهروز شعیبی که امسال با دو فیلم «هناس» و «بدون قرار قبلی» به ترتیب به عنوان بازیگر و کارگردان در جشنواره فجر حاضر است، در این رابطه گفت: «درست است وقتی یک فرد فیلمی بازی می‌کند و فیلمی که می‌سازد دو انتخاب متفاوت است فیلم هناس را به خاطر حرفی که می‌زند و روابط انسانی آن بسیار دوست داشتم و تجربه دوباره بازی با مریلا زارعی بعد از سال‌ها برای من افتخار است. خوشحالم که هر دو فیلم هناس و بدون قرار قبلی را کار کرده‌ام.»

سیاوش طهمورث دیگر بازیگر فیلم، با تاکید بر اینکه «هناس» فیلمی ساده، بی‌ریا، و عاشقانه است، عنوان کرد: ««تعهد انسانی مقابل خانواده و اجتماع، مهم‌ترین ویژگی بود که باعث شد در فیلم «هناس» بازی کنم. ضمن آن که بیش از ۴۰ سال است که کار هنری می‌کنم اما هیچ‌گاه در عرض این سال‌ها، دعوت به افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فیلم فجر نشده‌ام.»

محمدرضا شفاه با اشاره به اینکه داستان فیلم ریشه در واقعیت دارد، اما برای تبدیل به درام برخی از اتفاقات براساس ذهنیت نویسنده و کارگردان شکل گرفته، توضیح داد: «فیلم «هناس» داستانی برگرفته از زندگی واقعی است. اما واقعیت زندگی هیچ آدمی برای ساختن سینمایی مناسب نیست‌. ناچار بودیم برای جذابیت فیلم در قصه تغییراتی ایجاد کنیم.»

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید