چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
گزارش نشست خبری فیلم «خورشید»

علی نصیریان: من به تصمیم کیمیایی و مجیدی احترام می‌گذارم/ طناز طباطبایی: همکاری با مجید مجیدی برای هر بازیگری جذاب و چالش برانگیز است

نشست خبری فیلم سینمایی «خورشید» ساخته مجید مجیدی در آخرین روز از جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

مجید مجیدی کارگردان «خورشید» در ابتدای نشست پرسش و پاسخ فیلمش، با اشاره به حوادث اخیر در‌ کشورمان، بیان کرد: «در طول ماه های گذشته شاهد حوادث تلخی بود. در شرایطی بودیم که برخی خواستند سواستفاده کنند. درود به روح پاک آن‌ها می‌فرستیم.»

این کارگردان در ادامه افزود: «به‌عنوان فیلمساز همیشه سعی کردم در گوشه کنار این مملکت دردها و رنج مردم را بینیم. شرمنده‌ که نمی‌توانیم همه دردها را نشان دهیم. امیدوارم مسئولان قدر این مردم شریف را بدانند.»

او همچنین درباره دیر رسیدن فیلمش به جشنواره گفت: «فیلم ما به دلیل طولانی شدن فیلم‌برداری که شرایط سختی به لحاظ روحی و جسمی برای ما به همراه داشت، با تأخیر به جشنواره رسید. در زمان تولید از نظر خودم امکان رسیدن فیلم به جشنواره وجود نداشت. اما تعمدا دوست داشتم ابتدا در جشنواره خودم و کشور خودم فیلم رونمایی شود.»

مجیدی در توضیح بیشتر صحبت‌هایش تصریح کرد: «اگر به تاریخچه جشنواره مراجعه کنید، متوجه می‌شوید در طول این سی و هفت هشت دوره، هم فیلم‌هایی از اساتید و جوانان ما بوده است که در تاریخ‌های دیرتر به جشنواره رسیده‌اند. مهم این بود که تنور جشنواره را داغ نگه داریم. این جشنواره ملی است و سال سینما با این رویداد شروع می‌شود فارغ از همه مسایل مسأله ما این بود که در این رویداد حاضر باشد.»

علی نصیریان بازیگر «خورشید» در ادامه این نشست خاطرنشان کرد: «این فیلم برایم جالب و جذاب بود ولی به نظرم باید فشرده تر شود. با نگاه دیگری دوباره باید تدوین شود.»

او درباره تصمیم داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی برای غیبت در جشنواره فجر، عنوان  کرد: «مهرجویی همان موقع که فیلم می‌ساخت گفت فیلمم را به جشنواره نمی‌دهم و تصمیمشان مربوط به جریان تحریم جشنواره نبود. هر کارگردانی می‌تواند فیلمش را به جشنواره بدهد یا نه‌. من هم برای تصمیم مهرجویی و کیمیایی احترام قائلم و هم برای مجید مجیدی که فیلمش را به جشنواره ارائه کرده و افتخار می‌کنم به حضور در این فیلم.»

طناز طباطبایی دیگر بازیگر این فیلم در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در هر دو فیلمش در جشنواره نقش‌های کوتاهی داشته آیا به دلیل اسم کارگردان ها این نقشها را بازی کرده، گفت: «من امسال دو پیشنهاد جذاب داشتم. همکاری با آقای مجیدی قطعا برای هر بازیگری جذاب است. دلم نمی‌خواست این فرصت را از دست بدهم. بی‌نهایت آموختم و کیف کردم وقتی فیلمنامه را خواندم متوجه شدم خود نقش روی کاغذ جذاب است. موضوع یک خطی آن می‌توانست برای ما چالش‌برانگیز باشد.»

جواد عزتی که امسال با پنج فیلم از بازیگران پرکار جشنواره بود در پاسخ به شباهت نقش‌هایش به هم در این فیلم‌ها، توضیح داد: «هرچه هست همین است، سینما سلیقه‌ای است!»

مجید مجیدی درباره کودکان کار که در این فیلم ایفای نقش کردند، گفت: «همه بچه‌هایی که در این فیلم بودند نه بچه‌های کار که نان‌آوران با غیرت خانواده هستند. این بچه‌ها در عین حال که درس می‌خوانند کار هم می‌کنند این‌ها الگوهای خوبی برای جامعه هستند مسئولان باید توجه کنند اما خطاب من به مردم است که باید به آن‌ها توجه کنیم. در این فیلم گنج‌های درونی آن‌ها پیدا می‌شود در انتهای فیلم انگار زیرخاکی اصلی، خود علی است.»

او درباره همکاری با علی نصیریان اظهار کرد: «من شانس بزرگی داشتم که در این فیلم با استاد نصیریان همکاری کردم. حضور او در «خورشید» شبیه به معجزه بود. چون سرش خیلی شلوغ بود. من دلم روشن بود که او در فیلم ما بازی می‌کند اصلاً از اول این نقش را برای او کنار گذاشته بودم. او با صلابت و انگیزه کار کرد. این خیلی مهم است که پیشکسوتی در این سن با این انگیزه کار می‌کند و همچنان فکر می‌کند فیلم اولش است.»

نیما جاویدی فیلمنامه‌نویس «خورشید» که سال گذشته با فیلم تحسین برانگیز «سرخ پوست» در این جشنواره حضور داشت، درباره همکاری با مجید مجیدی گفت: «واقعاً چه لذتی بیشتر از این وجود دارد که با آقای مجیدی کار کنیم؟ پیشنهادهای زیادی برای نوشتن فیلمنامه به صورت مشترک داشتم حقیقتاً نسبت به این موضوع گارد هم دارم ولی پذیرفتم با آقای مجیدی کار کنم. وقتی طرح خورشید را پیدا کردم به تحقیق پرداختیم فکر نمی‌کردم کسی به اندازه خودم سخت گیر باشد. با افتخار پشت این فیلمنامه هستم، هم به خاطر این بچه‌ها و هم به خاطر کار با مجیدی.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید