چهلمین جشنواره فیلم فجر
معرفی فیلم‌های راه یافته به چهلمین جشنواره فجر

ضِد

 «ضِد»

کارگردان: امیرعباس ربیعی
نویسنده: حسین تراب نژاد
تهیه کننده: محمدرضا شفیعی

درباره کارگردان
«ضد» دومین ساخته سینمایی امیرعباس ربیعی پس از فیلم «لباس شخصی» است که همچنان پس از دو سال موفق به اکران عمومی نشده است. ربیعی در اولین فیلمش هم فعالیت‌های حزب توده را در اوایل دهه‌ ۶۰ نشان داده بود. «ضد» از تازه‌ترین محصولات سازمان سینمایی حوزه هنری است که درامی سیاسی در بستر یکی از حوادث مهم و ملتهب ابتدای انقلاب اسلامی را روایت ‌می کند.

ترکیب بازیگران
مهدی نصرتی، لیلا زارع، نادر سلیمانی، لیندا کیانی، مجید پتکی، روزبه رئوفی، عماد درویشی، شیرین آقاکاشی، مهسید جوادی، و جواد خانی گروه بازیگران «ضد» را تشکیل می دهند.

داستان فیلم
این فیلم درباره یک عشق در دل حوادث سیاسی است که پس از سال‌ها دوباره شعله‌ ور می‌ شود. سعید، جوانی سی ساله، از نیروهای حراست حزب جمهوری اسلامی است. پس از زخمی شدن، در ماجرای ۱۴ اسفند ۵۹ دانشگاه تهران، راهی بیمارستان شده و در آنجا با بیتا مواجه می‌شود.

عوامل
مدیر فیلمبرداری: هاشم مرادی ، تدوین: مهدی سعدی، طراح صحنه و لباس: محمدرضا شجاعی، طراح گریم: مرتضی کهزادی، صدابردار: علی عدالت دوست، موسیقی: مسعود سخاوت دوست، صداگذار: علی شریفی، جلوه های میدانی: حمید رسولیان، جلوه های بصری: محمد لطفعلی، عکاس: کورش جوان

سابقه عوامل و پیش بینی در فجر چهلم
لیلا زارع که نقش اصلی زن فیلم را بازی می کند در جشنواره بیست و سوم سیمرغ بهترین بازیگر و در جشنواره سی و سوم دیپلم افتخار بهترین بازیگر را دریافت کرد. مهدی نصرتی هم در دومین همکاری اش با امیرعباس ربیعی ایفاگر نقش اصلی مرد داستان است. محمدرضا شجاعی، مهدی سعدی و حمید رسولیان نیز در تیم پشت صحنه پیش از این سابقه نامزدی و دریافت سیمرغ بلورین را داشته اند.

یک دیالوگ از فیلم
سعید: تو رفتی و فکر نکردی منِ بدبخت بدون تو بیچاره می‌شم؟!
بیتا: بابام بود.مجبور بودم باهاش برم
سعید: ولی بابات اشتباه کرده که تصمیم گرفت بره
بیتا: اشتباه یا درست، باید باهاش می‌رفتم
سعید: شیش ماه پدرم دراومد از بس قرص خوردم.هر کاری کردم که تو رو فراموش کنم. ولی انگار نشد. حالا که بعد از دو سال دیدمت فهمیدم نشد . . .

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید