چهلمین جشنواره فیلم فجر
گزارش نشست رسانه‌ای فیلم «نگهبان شب»

رضا میرکریمی: حضور محسن کیایی در فیلم من یک نعمت بود / محسن کیایی: هیچ کدام از بازیگران فیلم آماتور نیستند

نشست رسانه‌ای «نگهبان شب» به کارگردانی رضا میرکریمی با حضور عوامل فیلم  و اهالی رسانه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

رضا میرکریمی، کارگردان فیلم گفت: «جهان فیلم «نگهبان شب» بر نگاه شخصیت اصلی، تجربیات و ادراک او منطبق است. ماجراهای جانبی در فیلم چیزهایی است که شخصیت از آن‌ها عبور می‌کند و هدف اصلی فیلم نیستند و من نمی‌خواستم به آن ورود کنم.»

او در پاسخ به این سوال که چرا فیلم‌هایی با مضامین سیاسی نمی‌سازد، توضیح داد: «طبیعت کار من این نیست که اظهار نظراتم را به‌صورت صریح بیان کنم اما به‌طور قطع دیدگاه و نظر خود را دارم و فکر می‌کنم کاری ماندگار است که ذهن مخاطب نیز با درک مختص به خود در نتیجه‌گیری کار نقش داشته باشد.»

میرکریمی پیرامون پروسه طولانی انتخاب بازیگر برای این فیلم گفت: «من در سفرهایی که برای فیلم‌ها می‌روم و یا در محافلی که جوانان را می‌بینم همه علاقه‌مند به بازیگری هستند. من سایتی را تعریف کردم که علاقه‌مندان رزومه‌شان‌ را بفرستند و بعد از بررسی 13 هزار نفر ثبت‌نامی، به هزار نفر رسیدیم که تورج الوند در همه مراحل بالا می‌آمد و درنهایت پذیرفته می‌شوند. لاله مرزبان را هم از آن سایت و با توجه به نقش تورج الوند انتخاب کردیم که پیدا کردن او نیز یک ماه طول کشیده بود. برای همکارانم هم من این بانک را معرفی کردم که از آن برای انتخاب بازیگر استفاده کنند.»

محسن کیایی نیز در مورد ویژگی‌های نقشش در این فیلم توضیح داد: «اولین جذابیت فیلم برای من این بود که کار آقای میرکریمی بود و بعد بازی در نقش خاکستری به من سپرده شده بود که به نظرم کار سختی بود. اگر با من بود که دوست داشتم نقش تورج را بازی کنم ولی برای همین نقش هم خرسند بودم چون به نظرم کاراکتر چند لایه‌ای است. همکاری با کارگردانانی مثل آقای میرکریمی باعث افتخار است و همه بازیگرها دوست دارند این موقعیت نصیبشان شود. باید بگویم که بازیگران دیگری هم که در این فیلم بازی می‌کنند همه بازیگرند و آماتور نیستند. مثلا تورج الوند قبلا تجربه بازیگری داشته منتها اینجا برایش موقعیت به وجود آمده تا توانایی‌های خودش را نشان دهد. تورج اول زبان کُردی را به طور کامل یاد گرفت، بعد آقای میرکریمی به این نتیجه رسید که باید زبان تغییر کند و تورج دوباره زمان زیادی گذاشت تا لهجه کرمانی را آموزش ببیند. علی اکبر عصانلو هم ۵۰ سال است که تئاتر کار می‌کند. همه بازیگرها در این فیلم لهجه را آموزش دیدند.»

رضا میرکریمی در ادامه پیرامون همکاری محسن کیایی با این فیلم گفت: «حضور محسن کیایی در این فیلم یک نعمت بود. سریال «هم گناه» را که می‌دیدم در یکی دو قسمت شیفته بازی محسن شدم، همانجا آرزو کردم که یک تلاقی همکاری با هم داشته باشیم و امروز خوشحالم از این اتفاق. محسن هم جرات کرد در این فیلم بازی کرد. اینکه آدم خودش را در معرض تعدادی بازیگر ناشناس قرار دهد، جرات می‌خواهد. محسن در یکی دو صحنه از فیلم بی نظیر بازی کرده.»

میرکریمی همچنین از ویشکا آسایش و کیومرث پوراحمد‌ برای بازی در نقش‌های کوتاه این فیلم، تشکر کرد و گفت: «خانم آسایش واقعا افتخار دادند برای بازی در یک نقش کوتاه با ما همکاری کردند. من در همین همکاری کوتاه متوجه میزان تسلط و حرفه‌ای بودن بیش از حد ایشان شدم. به همین دلیل این همکاری را به عهده فال نیک می گیرم تا در آینده با هم همکاری طولانی داشته باشیم.»

لاله مرزبان که در این فیلم یک شخصیت کم شنوا را ایفا کرده، در مورد تجربه حضور در فیلم میرکریمی گفت: «کار کردن با آقای میرکریمی جزو آرزوهایم بود. در پروسه سخت یک ماهه تست و تمرین، هر لحظه دعا می‌کردم که به اینجا برسم و فکر می‌کنم اینجا بودن برایم کافی است.»

تورج الوند بازیگر فیلم عنوان کرد: «این فیلم برای من پنجمین فیلمی بود که نزد محمد عسگری تست می‌دادم. در چهار فیلم قبلی پذیرفته نشده بودم اما در روند این کار دیدم او کسی است که به درستی پای بازیگر کار می‌ایستد. مطمئن بودم که چون رضا میرکریمی کارگردان کار است، حتما نقش من خوب از آب درمی‌آید.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید