چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
معرفی فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فجر

«خون شد»

«خون شد» / بخش سودای سیمرغ
‏‎

نویسنده و کارگردان: مسعود کیمیایی
‏‎تهیه کننده: جواد نوروز بیگی

بازیگران: سعید آقاخانی، نسرین مقانلو، سیامک صفری، لیلا زارع، هومن برق نورد، اکبر معززی و سیامک انصاری

درباره فیلم
پس از تولید فیلم پرحاشیه «قاتل اهلی» و فراهم نشدن امکان ساخت «تبعید سایه ‌ها»، مسعود کیمیایی سراغ فیلم «خون شد» رفت. «خون شد» سی امین اثر مسعود کیمیایی کارگردان فیلم‌های جریان ساز سینمای ایران است که زمان پیش تولید حواشی درباره شباهت آن با یکی از آثار مهم او منتشر شد. پرسوناژ اصلی این فیلم با بازی سعید آقاخانی، قرار است قهرمان زمان حال باشد؛ قهرمانی از جنس «قیصر» با بازی به یاد ماندنی بهروز وثوقی‏.

حاشیه
مسعود کیمیایی که در هفتمین دهه فیلمسازی‌اش قرار دارد چند هفته پیش در واکنش به سقوط هواپیمای اوکراین، آغازگر یک موج و حرکت در سینمای ایران لقب گرفت. او در واپسین لحظات شنبه گذشته اعلام کرد که هیچ وقت اهل جشنواره نبوده و برای همدردی با مردم نمی‌خواهد فیلمش در جشنواره فجر نشان داده شود. جدا از اینکه حرکت او موافقان و مخالفانی داشت، چند ساعت بعد تهیه کننده «خون شد» با احترام به نظر کیمیایی، تقاضا کرد که فیلم در بخش کارگردانی داوری نشود و در مابقی رشته‌ها مورد قضاوت قرار گیرد. اما دو روز از این اتفاق نگذشته بود که هایده صفی یاری تدوینگر و سعید آقاخانی بازیگر فیلم نیز در یادداشتی از کناره‌گیری خود از جشنواره فجر خبر دادند. اما از نکات حاشیه‌ای دیگر، ترکیب بازیگران فیلم است که به غیر از سیامک انصاری و اکبر معززی، بقیه برای اولین بار با مسعود کیمیایی همکاری می‌کنند. نکته دیگر عدم حضور پولاد کیمیایی است که پس از سالها همکاری مجدد با پدرش در این فیلم بازی ندارد.

 
شانس موفقیت
«خون شد» درباره‌ی مردی است که می‌خواهد آرامش را به خانه برگرداند و در این راه خون می‌ریزد و خون می‌دهد؛ این خلاصه داستان یک خطی، خاصه برای هواداران کیمیایی می‌تواند از جذابیت‌ بالایی برخوردار باشد. کیمیایی در فیلمش از هنرجویان کارگاه بازیگری خود هم بهره برده که چهره‌هایی جدید را به سینما معرفی می‌کند. علیرضا زرین دست فیلمبردار قدیمی و صاحب نام سینما که سابقه همکاری با کیمیایی دارد این بار در «خون شد» هم مدیریت فیلمبرداری کار او را بر عهده گرفته. زرین دست برای کسب سیمرغ بلورین شانس زیادی دارد.
فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید