چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
معرفی فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فجر

«تومان»

«تومان»/ بخش سودای سیمرغ
.‎
نویسنده و کارگردان: مرتضی فرشباف
تهیه کننده: سعید سعدی
بازیگران: میرسعید مولویان، مجتبی پیرزاده، پردیس احمدیه، ایمان صیاد برهانی، حامد نجابت
.
درباره فیلم
مرتضی فرشباف کارگردان «سوگ» و «بهمن»، سومین فیلم بلند خود را با نام «تومان» سال گذشته در بندر ترکمن و گنبد کاووس جلوی دوربین برد. پروانه ساخت «تومان» با نام اولیه «کوچ» سال ۹۶ صادر شد و در زمان پیش تولید، عوامل آن مذاکراتی هم با چند بازیگر مطرح سینما داشتند اما در نهایت فیلم با ترکیب متفاوت دیگری جلوی دوربین رفت. مجتبی پیرزاده و پردیس احمدیه بازیگران چهره این فیلم هستند که هر دو در «مجبوریم» رضا درمیشیان هم، بازی کرد‌ه‌اند، اما این فیلم‌ به جشنواره امسال راه پیدا نکرد. میرسعید مولویان بازیگر اصلی «تومان»، از هنرمندان تئاتر است که این فیلم از اولین تجربه‌های جدی او در سینما به حساب می‌آید‌.
حاشیه
‎پیش از این، نام سعید ملکان به عنوان یکی از تهیه کنندگان فیلم، رسانه‌ای شده بود، اما اکنون سعید سعدی تنها تهیه کننده فیلم است_سعدی آخرین بار با فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» در جشنواره فجر حضور داشت که از آثار بحث برانگیز و تحسین شده دوره سی و ششم بود.
‎ مرتضی فرشباف کارگردان فیلم «بهمن» با بازی فاطمه معتمد آریا که در جشنواره سی و سوم حضور داشت، چند روز پیش اعلام کرد که با توجه به مشورت‌های همایون اسعدیان عضو هیئت انتخاب جشنواره سی و هشتم، به این نتیجه رسیده «تومان» را به نسبت نسخه‌ای که برای هیات انتخاب فرستاده بوده، کوتاه‌تر کند و به احتمال زیاد فیلم با تغییراتی اندک در جشنواره اکران می‌شود.
‎اما یکی از نکات حاشیه‌ای دیگر، به کارنامه‌ی فیلمسازی مرتضی فرشباف بر می‌گردد که سال گذشته برنامه‌ی اینترنتی گفتگو محور سیاسی «عصر ما» را با حضور چهره‌های سیاسی و هنری در فضای مجازی منتشر کرد. گفتگوی ترانه علیدوستی با شهیندخت مولاوردی از قسمت‌های پربازدید این برنامه در سال گذشته بود.
شانس موفقیت 
‎فیلم مرتضی فرشباف درباره‌ی جاه طلبی جوانان و فردی است که از راه قمار و شرط بندی تلاش می‌کند یک شبه طبقه اجتماعی خود را تغییر دهد و از طبقه پایین به طبقه بالا بیاید. همین سوژه متفاوت و نو می‌تواند در جشنواره فجر با واکنش‌های زیاذی همراه باشد. بر خلاف آثار قبلی فرشباف، «تومان» از ریتم بالایی برخوردار است و با مخاطبان عام خصوصا قشر جوان نیز ارتباط برقرار می‌کند. بازیگران جوان فیلم خصوصا مجتبی پیرزاده و پردیس احمدیه شانس زیادی دارند تا در این دوره بازی‌هایشان در جشنواره دیده شود.
فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید