چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
گزارش نشست خبری فیلم «بی صدا حلزون»

بهرنگ دزفولی زاده: فکر نمی‌کردم فیلمم در بخش سودای سیمرغ نباشد/ هانیه توسلی: با چند نفر برای یادگیری زبان ناشنوایان تمرین می‌کردم

عصر امروز فیلم «بی صدا حلزون» اولین ساخته بهرنگ دزفولی زاده در سالن اهالی رسانه به نمایش درآمد. پس از پایان نمایش نیز نشست آن با حضور دزفولی زاده، محمد شایسته تهیه کننده، هانیه توسلی و علیرضا جلالی تبار بازیگران و دیگر عوامل فیلم برگزار شد.

بهرنگ دزفولی زاده که در اولین ساخته‌ سینمایی خود به سراغ فیلمی با محوریت ناشنوایان رفته، درباره انتخاب بازیگران گفت: « پروسه انتخاب بازیگران چهار ماه طول کشید دوست داشتیم از بازیگرانی استفاده کنیم که با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.‌ در انتخاب بازیگران برایم مهم بود از بازیگرانی استفاده کنم که تکلیفشان با حرکت‌های دستشان مشخص باشد. قصد داشتم این فیلم اکران عمومی شود تا مردم با ناشنوایان ارتباط بهتری داشته باشند.»

او همچنین درباره بازی هانیه توسلی در این فیلم که نقش ناشنوا را ایفا می‌کند افزود: «هانیه توسلی جزو جسورترین بازیگران سینماست چون باید زبان اشاره یاد می‌گرفت و در این راه خیلی تمرین و تلاش کرد.»

دزفولی‌زاده در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه این فیلم تبلیغی برای عمل کاشت حلزون است یا نه، اظهار کرد: « کاشت حلزون بخشی از فیلمنامه بود و قصد تبلیغ نداشتم، درام قصه من را به سمتی برد که به این موضوع بپردازم. ضمن اینکه من می‌خواستم اطلاعاتی درباره ناشنوایان و اینکه آیا این عمل را انجام دهند یا خیر مطرح کنم. من هیچ گونه تبلیغی برای این عمل نکرده‌ام. بلکه برای درک بیشتر افراد ناشنوا در جامعه تلاش کردم.»

هانیه توسلی درباره نزدیک شدن به نقشش در این فیلم گفت: «با چند نفر برای یادگیری زبان ناشنوایان تمرین می‌کردم حتی صدای نیمه شنوا در تلفن همراهم ذخیره کرده بودم و سعی می‌کردم آن را بازی کنم.»

او در ادامه یاد آور شد: «در جمع هایی قرار می‌گرفتم که تعدادی شنوا و ناشنوا حضور داشتند. چیزی که برایم‌جای تعجب داشت این بود که بسیاری از خانواده‌های ناشنوا علاقه ندارند فرزندشان کاشت حلزونی داشته باشند.»

دزفولی زاده در پایان صحبت‌هایش در این نشست عنوان کرد: «این فیلم در جشنواره فجر نادیده گرفته شد. بازی هانیه توسلی و جلوه‌های ویژه بصری هم نادیده گرفته شد. من فکر نمی‌کردم فیلم به در بخش سودای سیمرغ راه پیدا نکند و به این شکل نادیده گرفته شود.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید