چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
گزارش نشست خبری فیلم «شنای پروانه»

امیر آقایی: نیمی از هم محلی‌های من یا زیر خاک هستند یا زیر حکم/ محمد کارت: همه ما یک گنده لات در درون مان داریم

نشست خبری فیلم «شنای‌پروانه» با حضور عوامل و بازیگران فیلم در سینمای اهالی رسانه برگزار شد.

نشست خبری فیلم «شنای پروانه» به نویسندگی و کارگردانی محمد کارت با حضور عوامل و بازیگران فیلم از جمله امیر آقایی، جواد عزتی، پانته آ بهرام، طناز طباطبایی و علی شادمان و با اجرای منصور ضابطیان امروز در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

کارت در ادامه توضیح داد: «همه عوامل ر در فیلم بهترینشان را رو کردند و هر کسی قاب خود را شکسته وتجربه جدیدی را امتحان کرده است. من تنها این تیم را پشتیبانی کردم.»

طناز طباطبایی بازیگر «شنای پروانه»  در پاسخ به این سوال که چرا نقش کوتاه را در این فیلم قبول کرده، گفت: « وقتی فیلمنامه را خواندم ابتدا برایم سوال بود چرا من انتخاب شده‌ام، در سکانس پایانی متوجه شدم که چرا کارت این نقش را به من پیشنهاد داده است. حتی با اینکه تنها چند سکانس در فیلم بازی کرده‌ام، من در این فیلم با چنین نقشی تنها در چند دقیقه فرصت داشتم که پروانه را به مخاطب نشان دهم. من از نقش خود بسیار راضی هستم چون یک ریسک بزرگ را برای رقم زد. این نقش به اندازه یک نقش بلند برای من کار کرده است.»

پانته‌آ بهرام درباره نقش متفاوتش در این فیلم بیان کرد: «من با محمد کارت در فیلم «بی خود و بی جهت» همبازی بودم و می‌دانستم بازیگری را می‌شناسد وقتی به من پیشنهاد داد می‌دانست که من ریسک پذیرم و برای از ته زدن مو مخالفتی نمی‌کنم.»

بهرام در ادامه افزود: «یکی از دلایلی که بازی در این نقش را پذیرفتم، تفاوت در کاراکتری بود که باید بازی می‌کردم. مساله دیگر این بود که شنای پروانه یک اثر کاملاً فمنیستی در دل یک فیلم مردانه بود، در واقع می‌توان گفت که زنان این فیلم همه به نوعی قربانی شده‌اند. در نهایت باید بگویم بی‌شک بسیاری از بازیگران زن دوست داشتند چنین نقشی را بازی کنند.»

امیر آقایی درباره تجربه متفاوتش در این فیلم اذعان داشت: «روزی که محمد کارت پیشنهاد بازی در این فیلم را به من داد ابتدا خندیدم چون در طول بیست و اندی فعالیت در سینما و تئاتر یک تایتلی از من در ذهن مخاطب شکل گرفته بود که بیشتر روشنفکر به نظر می‌رسید. اما واقعیت این است که من هم از قشر جنوب شهر آمدم و نیمی از هم محلی‌های من یا زیر خاک هستند یا زیر حکم. فکر می کنم بعد از این همه سال بازی کردن این حق را داشتم که یک بار در یکی از فیلم‌هایم رگ گردنم بیرون بزند.»

جواد عزتی بازیگر نقش حجت درباره حضورش در این فیلم گفت: «تک تک بازیگران در فیلم نقش درستی داشتند و همه عاشق سینما بودند و این  لذت بخش بود.»

او در ادامه تاکید کرد: « من نقش حجت را بسیار دوست دارم و در کنار آن حضور در یک گروه حرفه‌ای کار کردن بسیار خوب بود و بازیگرانی که دنبال شوآف خود نمایی نیستند.»

کارت درباره بازیگران این فیلم توضیح داد:« در این فیلم سطوح مختلف بازیگری به من اعتماد کردند و در فیلم حاضر شدند. بعضی ها هم برای اولین بار جلوی دوربین قرار می گرفتند. تک تک بازیگران سعی کردند به اندازه درام و فیلم حضور داشته باشند.»

او در پایان خاطرنشان کرد: «من از ابتدا می‌خواستم یک فیلم قهرمان محور بسازم. قهرمان این فیلم بچه با مرامی است به نام حجت با بازی جواد عزتی که به نظرم جنوب شهری ها مرام‌شان مثل حجت است.در عین حال شنای پروانه مشقی است برای جامعه و آن هم اینکه همه ما یک گنده لاتی در ذات مان داریم

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید