چهلمین جشنواره فیلم فجر
از حضور نیکی کریمی به عنوان تنها فیلمساز زن تا رقابت جذاب مجیدی، حاتمی‌کیا، مهدویان، بیرقی و...

آغاز گمانه‌زنی‌ها در آستانه انتشار اسامی فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فجر

با اعلام فیلم‌های بخش «نگاه نو» جشنواره سی و هشتم، بسیاری از خبرنگاران و علاقمندان سینما، به پیش‌بینی ترکیب فیلم‌های این دوره جشنواره فجر پرداختند. در میان متقاضیان، نام کارگردان‌های مطرحی به چشم می‌آید که می تواند رقابت جذابی را در جشنواره رقم بزند.

مسعود کیمیایی، مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی‌کیا، نیکی کریمی، سامان سالور، حمیدرضا قربانی، محمدحسین مهدویان، بهروز شعیبی، سهیل بیرقی، مهران احمدی و ابراهیم ایرج‌زاد، کارگردانانی هستند که فیلم‌هایشان متقاضی نمایش در جشنواره سی و هشتم شده است و پیش‌بینی می‌شود ساخته‌های آنان به این رویداد سینمایی راه یابد.

از نکات جالب جشنواره امسال می‌توان به حضور نیکی کریمی به عنوان تنها کارگردان زن این دوره یاد کرد. کریمی پیش از این با فیلم «شیفت شب» جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فجر سی و سوم را از آن خود کرده است.

در میان فیلمسازان این دوره جشنواره فجر، مسعود کیمیایی با سابقه‌ترین کارگردانی است که در فستیوال حضور دارد. کیمیایی برای فیلم «جرم»، برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر شده است. 

ابراهیم حاتمی‌کیا با هفت سیمرغ بلورین(کارگردانی/ فیلمنامه) و مجید مجیدی با چهار سیمرغ بلورین از جمله کارگردان‌ های رکورددار این دوره از جشنواره هستند.

سامان سالور دیگر کارگردانی است که طبق شنیده ها ساخته جدیدش سوژه ای ملتهب دارد و درباره یک معضل مهم اجتماعی است. این کارگردان هم سابقه حضور در بخش مسابقه فجر را با فیلم های «سیزده ۵۹»، «تمشک» و … را در کارنامه داشته است.

محمد حسین مهدویان که امسال «درخت گردو» را جلوی دوربین برد، کارگردانی است که برای پنجمین سال پیاپی، برای حضور فیلمش در جشنواره فجر متقاضی می‌شود. دو فیلم اول او، سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فجر را گرفته است.

رضا درمیشیان که پیش از این ساخته های قبلی اش یعنی «عصبانی نیستم» و «لانتوری» در جشنواره حضوری موفق داشته هم با «مجبوریم» به فستیوال امسال می آید. همچنین سهیل بیرقی دیگر کارگردان جوانی است که پیش از این فیلم هایش با استقبال جشنواره و مخاطبان رو به رو شده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید