سینمای ایرانویدیو
گزارش نشست رسانه‌ای فیلم «خورشید» در ونیز

مجید مجیدی: مسئله‌ام در این فیلم فقط حکومت‌ها نبودند / جواد عزتی: کودکان کار در هر جامعه‌ای وجود دارند

کنفرانس مطبوعاتی فیلم سینمایی «خورشید» با حضور مجید مجیدی، جواد عزتی، شمیلا شیرزاد، رامین کوشا در فستیوال ونیز برگزار شد.

مجید مجیدی که با «خورشید» در بخش رقابتی فستیوال ونیز حضور دارد، درباره موضوع جهانی این فیلم گفت: موضوع کودکان کار، یک مسئله جهانی است و به کشور خاصی تعلق ندارد. شاید آسیب‌های بعضی کشورهای خاورمیانه و جنگ افروزی‌ها باعث پررنگ شدن و اهمیت این موضوع در جوامع این منطقه شده است.

چیزی حدود چهل سال است که ما در تحریم آمریکا قرار داریم و همین الان که من دارم با شما حرف می‌زنم و در شرایط کرونایی هستیم (که به نظرم یک درد مشترک جهانی است)، یکی از معضلات بزرگ کشور ما، بخش دارو است و این شرایط، شرایط بسیار سختی است. چهل سال است که به خاطر موقعیت‌های غیر انسانی که بر کشور ما وجود دارد، شرایط سختی را سپری می‌کنیم. منطقه خاورمیانه پر از بحران است و بیش از هر چیز بچه‌ها و خانواده‌های بی بضاعت آسیب می بینند. متاسفانه مشکلات آزاردهنده‌ای برای همه جوامع به خصوص کشورهای خاورمیانه از جمله افغانستان وجود دارد. کشور ایران چیزی نزدیک به ۸ یا ۹ میلیون مهاجر افغانی دارد.

او در ادامه این نشست  تاکید کرد: خیلی وقت‌ها مسئولیت‌هایی در جوامع  مختلف هست که فراتر از قانون و حتی فراتر از دولت‌هاست. من در این فیلم، تنها مسئله‌ام حکومت و حکومت‌ها نیستند بلکه مردم به عنوان یک مسئولیت اجتماعی باید یکسری از مسائل را بپذیرند. مسئولیت پذیری از رکن‌های مهم جامعه است که مردم باید نسبت به کودکان کار آن را در نظر بگیرند و در جهت آن مشارکت کنند.

در جهان، چیزی حدود ۱۵۰ میلیون (یا شاید بیشتر)، کودک کار در دنیا داریم. این کودکان، مجبورند کار کنند تا خرج زندگی‌شان را دربیارند. ولی آن‌ها در کنار کار باید آموزش ببینید و درس بخوانند و مدارسی برای آنها وجود داشته باشد. شمیلا یکی از کودکان کار است که به خاطر افغان بودنش، هیچ شناسنامه‌ای در ایران ندارد حتی برای آمدن به این سفر به مشکلات زیادی برخوردیم. چالش بزرگ این بود که آن را بیاوریم. هویت جدید برای او درست کردیم و پاسپورت گرفتیم. این کودکان را به طور طبیعی در مدارس ثبت نام نمی‌کنند اما خوشبختانه تاسیس مدارس این چنینی باعث شده شمیلا درس بخواند.

جواد عزتی نیز درباره تجربه بازی در این فیلم و نحوه ارتباط با کودکان کار، گفت: من جنس رمان گونه فیلم‌های آقای مجیدی را همیشه دوست داشته‌ام، به خصوص در این فیلم که به واسطه پرداختن به کودکان کار اتفاق افتاد. مسئله کودکان کار، چیزی نیست که ما ندیده باشیم و با آن آشنا نباشیم. در هر جامعه‌ای وجود دارد. من سال‌ها قبل برای این کودکان تئاتر کار می‌کردم و ارتباطم با آنها از آن زمان شکل گرفت .

 

 

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید