تلویزیونسینمای ایراننمایش خانگی
مروری بر کارنامه ایرج طهماسب در عرصه کارگردانی، اجرا، بازیگری و نویسندگی به بهانه موفقیت مجموعه «مهمونی»

یک کار بلد تمام عیار

ایرج طهماسب شخصیتی همه‌فن‌حریف است. او از ابتدای دهه شصت به عنوان بازیگر، عروسک‌گردان، صداپیشه، کارگردان و مجری فعالیتش را شروع کرد و به همراه حمید جبلی، فیلمنامه آثارش را نوشت. او در کنار این فعالیت‌ها، خوانندگی را هم تجربه کرد و مجموعه داستانی هم به نام «سه قصه» به قلم او منتشر شد. در میان تمام این فعالیت‌ها آنچه بیشتر از همه باعث شد طهماسب به شهرت برسد و در قلب مخاطبانش جا باز کند، سبک و سیاق او در برنامه‌سازی و اجرا برای کودکان و همراهی با عروسک‌ها بود؛ موفقیتی که هنوز ادامه دارد و در «مهمونی» کماکان تکرار شده است.

برنامه‌سازی و اجرا

برنامه «کلاه قرمزی» یکی از محبوب ترین و پرمخاطب ترین برنامه‌های تاریخ تلویزیون است

از ابتدای دهه شصت به عنوان برنامه‌ساز و مجری فعالیتش را شروع کرد. «سقائک و شانه‌بسر دانا» به کارگردانی طهماسب در سال 1360 ساخته شد. سال 1366 «سلامتی چه خوبه» و «دکتر عروسکی» را با اجرای خودش روی آنتن برد. سال 1370 برنامه‌ای به اسم «النگ و دولنگ» ساخت. این برنامه دو بازیگر داشت و خودش فقط نریشین می‌گفت. «جغجغه و فرفره» و «صندوق پست» جزو آثاری بودند که ابتدای دهه هفتاد به کارگردانی و اجرای او ساخته شدند. جذابیت «کلاه‌قرمزی» باعث شد که از آن به بعد، فعالیت تلویزیونی‌اش را معطوف به این شخصیت کند. «مهمونی» جدیدترین برنامه او بدون حضور کلاه‌قرمزی است.

عروسک‌گردانی و صداپیشه‌گی

عروسک «دم باریک» با صداپیشگی و عروسک گردانی ایرج طهماسب در کنار «کپل» از شخصیت های محبوب «مدرسه موش‌ها» بودند

سال 1360 هم‌زمان با شروع پروژه «مدرسه موش‌ها» به کارگردانی مرضیه برومند، ایرج طهماسب هم به عنوان عروسک‌گردان و صداپیشه با این گروه همکاری داشت. نام شخصیت عروسکی «دم‌باریک» در «مدرسه موش‌ها» با نام طهماسب گره خورده است. او در مجموعه «خونه مادربزرگه» هم همراه این گروه بود. بعد از اینکه به عنوان برنامه‌ساز و مجری فعالیتش را شروع کرد دیگر خودش عروسک‌گردانی و صداپیشگی را کنار گذاشت.

بازیگری

«خط پایان» نخستین تجربه بازیگری ایرج طهماسب است که در آن نقش یک قهرمان دوچرخه سواری را برعهده دارد

طهماسب اولین بار سال 1364 با بازی در فیلم «خط پایان» به کارگردانی محمدعلی طالبی به عرصه بازیگری وارد شد. در همان سال به عنوان بازیگر در سریال «آینه» غلام‌حسین لطفی هم حضور داشت. طهماسب اصولا در تمام فیلم‌هایی که خودش می‌ساخت، بازی می‌کرد. علاوه بر آنها در فیلم‌هایی مثل «روز باشکوه» به کارگردانی کیانوش عیاری، «جهیزیه‌ای برای رباب» به کارگردانی سیامک شایقی، «زیر بام‌های شهر» به کارگردانی اصغر هاشمی، «عینک دودی»،به کارگردانی محمدحسین لطیفی و … هم بازی داشت.

کارگردانی

«دختر شیرینی فروش» از کمدی های پرفروش و موفق سینمای ایران است که ایرج طهماسب آن را کارگردانی کرد

اولین فیلمی که ایرج طهماسب در سینما کارگردانی کرد «کلاه‌قرمزی و پسرخاله» بود. این فیلم را سال 1373 به دنبال موفقیت کلاه‌قرمزی در تلویزیون ساخت و با فروش بسیار بالایی روبه‌رو شد. «یکی‌ بود، یکی نبود» فیلم دوم طهماسب بود که سال 1379 با استفاده از عروسک‌های دیگری ساخت. سال 1380 با ساخت «دختر شیرینی‌فروش»، وارد عرصه ساخت فیلم کمدی برای بزرگسالان شد و چهار سال بعد در «زیر درخت هلو» این تجربه را تکرار کرد. «کلاه‌قرمزی و سروناز» و «کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» دو فیلم دیگر سه‌گانه کلاه‌قرمزی بودند که در سال‌های 1381 و 1390 به کارگردانی ایرج طهماسب ساخته شدند.

نویسندگی

«خوابگاه دختران» فیلمی در ژانر وحشت است که فیلمنامه آن را طهماسب نوشته است

اکثر آثار ایرج طهماسب براساس فیلمنامه مشترکی از خودش و حمید جبلی ساخته شده‌اند. او علاوه بر اینکه دستی در نگارش فیلمنامه دارد، سال 1395 کتابی به نام «سه قصه» را در نشر چشمه منتشر کرد. کتاب «سه قصه»‌ از داستان‌هایی به نام‌های «بالشی پُر از پَر سفید»، «خروس سفید»، «ماه بر پیشانی» و «سرگذشت فنچ‌ها» تشکیل شده و مخاطبان اصلی آن بزرگسالان هستند. «سه قصه» بعد از سه بار تجدید چاپ توقیف شد و به چاپ چهارم نرسید. او در عرصه سینما هم علاوه بر فیلمنامه هایی که خودش ساخته، فیلمنامه هایی هم برای دیگر کارگردان‌ها نوشته که از آن جمله می توان به فیلمنامه‌های «دختر ایرونی»، «خوابگاه دختران»، «عینک دودی»، «رفیق بد» اشاره کرد که همگی جز آثار پروفروش و پرمخاطب سینمای ایران بودند.

خوانندگی

طهماسب بعد از تیتراژ خوانی برنامه کلاه قرمزی تیتراژ برنامه « مهمونی» را هم خوانده است

اولین بار در «مدرسه موش‌ها» ایرج طهماسب با خواندن یکی از اشعار این مجموعه با نام «کی موشی رو می‌خونه»، خوانندگی را تجربه کرده. از سال 1388 تا 1397 که مجموعه کلاه‌قرمزی در ایام نوروز پخش می‌شد تیتراژ ابتدایی «عید اومده دوباره شادی و خنده» توسط خود طهماسب اجرا می‌شد. او حالا در «مهمونی» هم خواننده تیتراژ ابتدا و انتهای برنامه است. شاید به عنوان یک خواننده کارش بی‌ایراد نباشد اما اهمیت موسیقی تیتراژها به خاطر صدای خاطره‌انگیز اوست.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید