نمایش خانگی
پرونده «هم گناه» بسته شد

نگاهی به دلایل موفقیت سریال مصطفی کیایی

روز گذشته آخرین قسمت  از سریال نمایش خانگی «هم گناه» به کارگردانی و تهیه کنندگی مصطفی کیایی توزیع شد. این موضوع بهانه‌ای شد تا تمام اتفاقات ریز و درشتی که به موفقیت این سریال کمک کردند را با هم مرور کنیم.

برداران کیایی پس از ساخت فیلم‌های پرفروش طنز و اجتماعی، تابستان سال گذشته سراغ اولین تجربه سریالسازی خود رفتند. سریالی با نام «هم گناه» که در دو فصل توانست به یکی از آثار خوش ساخت و با کیفیت شبکه نمایش خانگی تبدیل شود و رکوردهای تازه‌ای را در فیلیمو کسب کند.

«هم گناه» بواسطه فیلمنامه جذاب و کارگردانی هوشمندانه، خلق شخصیت‌های متنوع، اولین نقش آفرینی پرویز پرستویی در شبکه نمایش خانگی، حضور بازیگران برجسته سینما و بازی های باور پذیر آنها از همان هفته‌های نخست پخش مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و جایگزین مناسبی برای دوشنبه‌های «شهرزاد» شد.

شمایل متفاوت هدیه تهرانی و حضور غافلگیر کننده این ستاره، در فصل اول مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و به باور بسیاری او با این نقش دوباره به دوران اوج خود بازگشته بود. تهرانی با همان شخصیت منحصر به فرد خود این بار در قالب کاراکتر زن مستقلی قرار گرفت که شخصیتش دچار ابعاد مختلف و پیچیده‌تری بود.

نوع رابطه آرمان و زیبا و سکانس‌های عاشقانه این دو کاراکتر، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سریال «هم گناه» بود. محسن کیایی و هدیه تهرانی به یکی از ماندگارترین زوج‌های سینمایی تبدیل شدند.

«هم گناه» چند چهره جدید به عرصه بازیگری معرفی کرد که نحوه بازی گرفتن کیایی از آنها و بازی‌های یکدست‌شان در مقابل ستاره‌های سریال از نکات قابل توجه دیگر سریال بود.

چند بازیگر سینما و تئاتر نیز با این سریال به موقعیت تازه‌ای در بازیگری رسیدند. محسن کیایی که فیلمنامه سریال را هم خودش به همراه علی کوچکی نوشته بود، با «هم گناه» بستر مناسبی برای محبوبیت بیشتر و توانایی‌هایش در زمینه فیلمنامه نویسی نیز فراهم شد. پدرام شریفی نیز با نقش پیچیده و چند وجهی پیمان، به عنوان یکی از ستاره‌های آینده سینمای ایران معرفی شد. مارال بنی آدم از بازیگران حرفه‌ای تئاتر هم به دلیل بازی روان و پخته‌اش در این سریال، بیشتر شناخته شد.

اما «هم گناه» در کنار قصه‌های عاشقانه و جذاب توانسته بود، چند داستان مستقل و اجتماعی دیگر را هم به تصویر بکشد. ماجرای اکشن و پلیسی و سکانس‌های تعقیب و گریز و  پرداختن به یک ترنس‌ که «هم گناه» بی پرده  سراغ این موضوع رفته بود، از اتفاق‌های مهم دیگر این سریال بودند.

یکی دیگر از نکاتی که به درام قصه کمک کرده بود موسیقی «هم گناه» و تیتراژ پایانی سریال با صدای علیرضا قربانی بود. قطعه «شروع ناگهانی» که پس از پایان فصل اول منتشر شد یکی از قطعه‌های پرطرفدار چند ماه نخست دنیای موسیقی شد.محسن چاوشی، خواننده موسیقی پاپ نیز در دومین همکاری خود با شبکه نمایش خانگی بعد از «شهرزاد»، قطعه‌ای را با آهنگسازی و تنظیم خود برای این سریال اجرا کرده بود. اما نکته عجیب، عدم پخش این قطعه در سریال بود که به دلیل برخی اشعارش اجازه پخش نگرفت و فقط در فضای مجازی منتشر شد.

واکنش‌های مخاطبان از نحوه پایان بندی سریال «هم گناه» نیز رضایت بخش بوده است. بسیاری از آنها خواستار ادامه ساخت «هم گناه» شده‌اند و حتی پخش چنین سریالی را یکی از اتفاق‌های خوب دوران بحران کرونا دانسته‌اند. با این حال باید به مصطفی کیایی بابت ساخت این سریال با کیفیت و رضایت بخش و احترام به شعور و سلیقه مخاطب تبریک گفت.

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید