نمایش خانگی
در مسیر تبدیل شدن به یکی از بهترین سریال شبکه خانگی

لذت «هم گناه» بودن!

فصل اول سریال «هم گناه» پس از پخش دوازده قسمت به پایان رسید. سریالی که حالا طرفداران پروپاقرص زیادی پیدا کرده و از نظر کیفی جزو برترین مجموعه های پخش شده در شبکه نمایش خانگی به حساب می آید. مصطفی کیایی که پیش از این با فیلم های سینمایی خود ثابت کرده بود رگ خواب مخاطب را می شناسد، جذابیت های داستانی و فرا متنی یک اثر برای محبوب شدن را بلد است و در جلب نظر عمومی مهارت دارد، اینجا نیز در اولین چالش جدی خود در کارگردانی یک سریال موفق عمل کرده است. از نظر نگارنده «هم گناه» کیفیتی فراتر از انتظار را به نمایش گذاشته است و شاید با حفظ این روند در فصل بعد بتواند لقب بهترین سریال نمایش خانگی را برای خود کند.

کیفیت کارگردانی
فیلم های مصطفی کیایی همیشه در ریتم و ضرب آهنگ داستانی و شخصیت پردازی های جذاب، موفق عمل می کند ولی این ایراد اساسی از آثار کیایی گرفته می شود که هیچ وقت آثارش به عمق مضمونی مورد نظر نمیرسد. فیلم های جذاب و خوش آب و رنگی که توان درگیر کردن ذهن مخاطب و تاثیر گذاری فرامتنی را پیدا نمی کند. حالا در سریال «هم گناه» با توجه به زمان کافی برای پرداخت قصه و شناساندن جزئییات شخصیتی کاراکتر ها، فیلمساز توانسته قابلیت های تازه ای از هنر خود را به رخ بکشد. مسیر آهسته و پیوسته ای که قصه و شخصیت ها در هم گناه طی می کنند بدون اینکه مخاطب را خسته یا دلزده کند به ارتباط عمیق تر مجموعه با مخاطب منجر شده است. حفظ ریتم در یک سریال طولانی دشوار ترین چالش یک کارگردان است و مصطفی کیایی حالا با فصل اول «هم گناه» ثابت کرده که در این زمینه به استادی رسیده است.

نکات برجسته فیلمنامه‌ای
در شرایطی که حتی فیلمنامه های سینمای ایران اکثرا در پرداخت قصه های کوتاه ۹۰ دقیقه ای کم می اورند و به گزافه گویی و داستانک های بی ربط متوسل می شوند ما در سریال ۲۴ قسمتی «هم گناه» شاهد یک فیلمنامه چند وجهی و پر و پیمان هستیم. کمتر به یاد می آوریم مجموعه ایرانی تا این حد پر کاراکتر که هر کدام از شخصیت ها قصه مجزا و پر رمز و راز خود را داشته باشند. شخصیت ها و قصه هایی که مانند مهره های شطرنج این فیلمنامه، نقش خورده پیرنگ هایی را بازی می کنند که به شکل مثال زدنی در پیکره کلی اثر و قصه اصلی آن جای گرفته و یک جهان واحد را تشکیل داده اند. این ارتباط در هم تنیده قصه ها و روابط پیچیده و جذاب آدم ها، هم گناه را در این بخش نیز به یک مجموعه نمونه تبدیل کرده است.

در انتظار نیم فصل دوم جذاب

همه موارد بالا و نکته مثبتی که درباره سریال «هم گناه» گفتیم تازه در شرایطی است که فقط فصل اول و مرحله کاشت ایده ها و قصه ها را شاهد بودیم. بی شک با حفظ همین کیفیت فرمی و مضمونی، نیم فصل دوم و دوازده قسمت پایانی مجموعه هم گناه حاصل این زمینه پردازی های داستانی را برداشت خواهد کرد و شاهد جذابیت های بسیار بیشتری نیز خواهیم بود. سریالی که از شجاعتش در طرح مسئله ترنس ها گرفته تا بستر جنایی و پلیسی قصه و روابط عاطفی و عاشقانه پررنگ و تماشایی کاراکترها، توانسته مخاطبانش را با چالش های پرتعلیق و جذاب مواجه سازد. درواقع هیچ دستاوردی برای یک سریال با ارزش تر از انتظار مخاطب برای تماشای هر قسمت نیست که «هم گناه» به این مهم دست یافته است.

محسن شرف الدین

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید