تلویزیوننمایش خانگی
مجلس قانون نظارت صداوسیما بر تلویزیون‌های اینترنتی را تصویب کرد

سایه بلند صداوسیما بر وی‌اودی‌ها!

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق از این به بعد قرار است صداوسیما برهمه محتواهای فضای مجازی نظارت کند.

به گزارش هفت صبح، بعد از مدتها کش و قوس بالاخره مجلس قانون نظارت صداوسیما بر محتویات وی اودی‌ها و تلویزیون‌های اینترنتی را تصویب کرد؛ داستانی پر کش و قوس که در سال‌های اخیر پیش آمده بود تا همین چند وقت این وی اودی‌ها نهاد ناظر بر خود را وزارت ارشاد می‌دانستند. در واقع فرصتی برای اینکه محتوایی متفاوت با صداوسیما در اختیار مشتریان قرار بگیرد و البته در چارچوب‌های قانونی اما جریانات محافظه کار سیاسی اصرار داشتند که محتویات تصویری در اینترنت از جمله سریال‌های نمایش خانگی و شوهای مخصوص وی اودی‌ها و هر آنچه در این پکیج‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد از کانال صداوسیما و سلیقه حاکم بر آن بگذرد. بالاخره روز گذشته مجلس تصویب کرد که از این به بعد صداوسیما ناظر محتوای فضای مجازی خواهد بود. این یعنی همه محتواهایی که در اینترنت پخش می شوند باید از صداوسیما مجوز بگیرند و از طرف دیگر صداوسیما باید روی همه محتواهای صوتی و تصویری که در اینترنت پخش می شود، نظارت کند.

روز گذشته یک عضو کمیسیون تلفیق خبر داد که این بند معروف درباره نظارت صداوسیما بر محتوای فضای مجازی بالاخره تصویب شد. این طرح در حالی زیر دست نمایندگان است که آنها تفاوت نگاه چندانی با نگاه مدیریتی صداوسیما ندارند و طبیعتا قانونی که مدون شده طبق سلیقه مدیران صداوسیما خواهد بود. از همان زمانی که موضوع تلویزیون های خصوصی و اینترنتی فراگیر شدند، تلاش بود که این مجموعه ها با دور شدن از سلیقه حاکم بر تلویزیون فرصتی باشند برای جذب تماشاگرانی که از خط مشی صداوسیما راضی نیستند و عموما راه شبکه های ماهواره ای را در پیش می گیرند اما حالا به نظر می رسد این فرصت کمرنگ شده باشد.

یکی از مهم ترین فصل‌های این طرح مربوط به اختیارات صداوسیما می‌شد که منتقدان می‌گویند این طرح حوزه اختیاراتش را بسیار گسترش داده است. در این بندی که روز گذشته تصویب شده، اشاره شده است که بر اساس آن مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصرا به سازمان صداوسیما واگذار شده است. مشخصا در آن نوشته شده که «انجام هرگونه فعالیت رادیویی و تلویزیونی که قابلیت انتشار فراگیر در داخل و خارج از کشور را به صورت واقعی و مجازی داشته باشد، در انحصار سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است.»

این در حالی است که در دوره قبل نمایندگان کمیسیون فرهنگی این بند حاشیه ساز را تصویب نکردند. حتی وزیر ارتباطات هم نسبت به آن واکنش نشان داد و مخالف تصویب آن بود. بنابراین هم تلویزیون‌های خانگی و هر چیزی که در این شبکه نمایش تولید می‌شود زیر نظارت صداوسیما مجوز خواهد گرفت و هم محتواهای دیگری که در فضای مجازی منتشر خواهد شد باید نظارت این سازمان را پشت سر بگذارند. به نظر می رسد نگاه محافظه کار با استناد به چند نقطه ضعف در برنامه های تولیدی، تلاش کرده که یک سلیقه واحد را بر تمام محتویات تصویری حاکم کند. در تفسیر این قانون می توان چیزهای بسیاری نوشت و مطمئنا ساترا نهاد نظارتی صداوسیما بر وی اودی ها در دوره اول سعی خواهد کرد از خود سعه صدر نشان دهد اما در مجموع تصویب این قانون را می توان مخالف چند صدایی ارزیابی کرد و البته فراموش نکنیم که این قانون فعلا در کمیسیون تلفیق است و به صحن رسیده اما بعید است در ماهیت آن تغییری ایجاد شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید