نمایش خانگی
حامد عنقا:

دوست داشتیم «آقازاده» را در ماه رمضان پخش کنیم/ منتظر اعلام وزارت ارشاد و ستاد ملی کرونا هستیم تا کار را تمام کنیم

حامد عنقا در گفتگویی که با یک برنامه رادیویی داشت «آقازاده» را سخت ترین تجربه کاری خود توصیف کرد و از آخرین وضعیت این سریال سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی این سریال، حامد عنقا طراح، فیلمنامه نویس و تهیه کننده امروز صبح مهمان برنامه رادیویی «گیومه» در رادیو نمایش بود.

در بخشی از این گفتگو عنقا درباره بازگشت خود به شبکه نمایش خانگی پس از 10 سال توضیح داد: «آقازاده» سخت ترین تولید من بوده است. کسانی که مرا می شناسند می دانند که شکل حضور من در پروژه هایی که به عنوان طراح و نویسنده حضور دارم، در عرصه تولید فرق می کند و عنوان طراح به این معنا است که محصول را طراحی می کنم نه قصه و در انتخاب بازیگران، عوامل، موسیقی و تدوین و صداگذاری هم پا به پای کارگردان هستم. این موضوع بعد از اینکه وارد تهیه کنندگی شدم چند برابر شد.

وی تاکید کرد: «آقازاده» از تمام کارهای من در این سالها حتی سریال تاریخی «نردبام آسمان» که دو سال تسمه از گرده مان کشید تا تمام شد، سخت تر بود؛ هم موضوع سختی داشت و هم من برای اولین بار تصمیم گرفتم شکل خاصی از روایت را تجربه کنم. این جنس روایت و استانداردی که برای خودمان تعریف کردیم، سختی کار را بیشتر کرد. در این سالها سریالهای زیادی در شبکه نمایش خانگی تجربه شد و من بعد از 10 سال به این مدیوم برمی گشتم و فکر می کردم حق این باشد که اگر دوباره به این شبکه برمیگردم متفاوت و از جنس دیگری باشد.

سختی های کار متفاوت

تهیه کننده «آقازاده» افزود: مسئله درباره بهتر و بدتر بودن نیست و ادعایی در این خصوص نداریم و تمرکزمان روی متفاوت بودن و حفظ کیفیت است. طراحی کار متفاوت چند ماهی طول کشید. کار متفاوت ابزار متفاوت می خواهد. جنس تولید متفاوت می خواهد و بازیگرهای متفاوت می طلبد. ما سعی کردیم ترکیب خیلی خاصی از بازیگران را کنار هم بنشانیم. از آقای امیر آقایی بگیرید تا خانم نیکی کریمی، کامبیز دیرباز، مهدی سلطانی، لعیا زنگنه، امین تارخ، ثریا قاسمی، جمشید هاشم پور، سینا مهراد، دیبا زاهدی، سامیه لک، مسعود فروتن، سعید داخ، حتی محمدحسین لطیفی و… اگر بخواهم اسم ببرم «آقازاده» پرکاراکترین و پربازیگرترین کاری است که در این سالها داشتم و شما وقتی بازیگرانی در این طراز داری جنس تولید و شکل کار فرق می کند.

فقط دو سه هفته از کار باقی مانده بود اما سلامتی گروه اولویت داشت

عنقا با اشاره به اینکه پیش تولید «آقازاده» از اردیبهشت ماه 98 آغاز شد، ادامه داد: سپس ما وارد تولید شدیم و تا همین ماجرای کرونا یعنی 6، 7 اسفند کار ادامه داشت. در ادامه هم طبیعی بود که سلامتی گروه و تک تک بچه ها نسبت به ادامه کار برایم در اولویت باشد. حالا کمتر از 10 درصد کار باقی مانده است و شاید طی دو سه هفته اگر تصویربرداری می کردیم کار به انتها می رسید اما حق این بود که کار را تعطیل کنیم تا بچه ها در آرامش خیال باشند و صبر کنیم تا فضا عادی شود. به مرور هم داریم این فضای سخت را رد می کنیم.

منتظر اعلام وزارت ارشاد و ستاد ملی کرونا هستیم تا کار را تمام کنیم

وی در پاسخ به اینکه چه زمانی ادامه کار کلید خواهد خورد، توضیح داد: این روزها کارهای پیش تولید را برای فیلمبرداری مجدد انجام می دهیم. فکر می کنم دو سریال در شبکه نمایش خانگی است که زیر 10 درصد از کارشان مانده و آقای طباطبایی نژاد هم اعلام کردند «آقازاده» و «قورباغه» چنین وضعیتی دارند. اما ادامه کار پروتکلی دارد که باید از طرف وزارت ارشاد اعلام شود تا نهایت مراقبت برای سلامتی اعضای گروه وجود داشته باشد و ریسکی برای سلامتی شان به وجود نیاید. بنابراین ما منتظریم تا از طرف وزارت ارشاد و ستاد ملی کرونا این موضوع اعلام شود. به احتمال زیاد از طرف خود ستاد ناظر خواهیم داشت و تدابیر بهداشتی خاصی را باید رعایت کنیم. فکر می کنم در همین چند روزه کار به انجام برسد.

یک هفته 10 روز بعد از آغاز دوباره فیلمبرداری، سریال را پخش می کنیم

نویسنده «آقازاده» درباره زمان پخش این سریال نیز خبر داد: ما در شرایطی که فکر نمی کردیم ویروس منحوس کرونا دامان ما را هم آلوده کند، می خواستیم با آغاز ماه مبارک پخش کار را شروع کنیم. اکنون هم تمام تلاشمان را می کنیم تا در نزدیک ترین زمان به نتیجه برسیم. بیش از 90 درصد کار ضبط شده اما از آنجایی که ما فیلمبرداری را به صورت رج زدن جلو بردیم، هنوز باید سکانس هایی را بگیریم تا قسمتهای یک تا 10 سریال را تکمیل کنیم. فکر می کنم از یک هفته 10 روز بعد از اینکه فیلمبرداری مان را شروع کنیم با هماهنگی وزارت ارشاد و اخذ پروانه نمایش بتوانیم پخش سریال را آغاز کنیم.

عنقا در پایان در خصوص سوالی مبنی بر موفقیت تمامی آثارش گفت: اگر خدا همیشه به ما لطف و نظری داشته و کار مورد اقبال مخاطب قرار گرفته به این دلیل بوده که سریالی می سازیم که خودمان و خانواده مان هم از دیدن آن لذت می بریم و به آن معتقدیم. این موضوع درباره بهرنگ توفیقی و هر کدام از عواملی که در این سالها با آنها کار کرده ام مطرح بوده که هیچکدام به عنوان شغل به این کارها نگاه نکرده ایم. من و بهرنگ گاهی با هم شوخی می کنیم و می گوییم اگر به ما پول هم ندهند باز به کارمان ادامه می دهیم و حالا چقدر آدمهای خوشبختی هستیم که به ما پول هم می دهند!

امین تارخ، امیر آقایی، مهدی سلطانی، ثریا قاسمی، لعیا زنگنه، جمشید هاشم پور، سینا مهراد، دیبا زاهدی، سامیه لک، مسعود فروتن، سعید داخ و امین حیایی با حضور کامبیز دیرباز و هنرمندی نیکی کریمی، با حضور افتخاری محمدحسین لطیفی بازیگران «آقازاده» به کارگردانی بهرنگ توفیقی هستند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید