تلویزیوننمایش خانگی
حرف های رضا عطاران درباره سبک وسیاق سریال سازی اش به بهانه بازپخش «بزنگاه» و «خانه به دوش»

دوست دارم مردم زندگی را در سریال هایم ببینند

سریال های مناسبتی رضا عطاران پای ثابت شبکه های سیما در ایام ماه مبارک رمضان است. امسال هم دوسریال او با نام های«خانه به دوش» و «بزنگاه» به ترتیب روی آنتن شبکه های «تماشا» و «آی‌فیلم» رفته است. عطاران در گفت وگویی که در همان سال‌ها انجام داده بود، درباره سبک و سیاق سریال سازی ‌، انتخاب بازیگران و … نکات جالبی را گفته بود که در ادامه مروری داریم بر بخش های جذاب حرف‌های او در این گفت وگو.

♦ من اگر باز هم کاری بسازم ، همین سبک و سیاق را خواهد داشت. در همه کارهایم هم تقریبا شباهت هایی در فرم کار بوده که این شباهت ها را با همه جزییاتشان دوست دارم.

♦ سریال هایم هیچ شباهتی به هم ندارند در واقع در هرکدام در هرکدام به یک موضوع اجتماعی کاملا متفاوت پرداخته ام ، شاید یکی از دلایل شباهت آنها به هم، حضور بعضی بازیگران مشترک باشد.

سریال «خانه به دوش» رمضان امسال روی آنتن شبکه تماشا رفته است

♦ حال و هوای سریال هایم را دوست دارم. و فکر میکنم هر چقدر کار کنم باز هم در همین فضا و حال و هوا باشد.

♦ یکی از بخش های خیلی مهم در کارگردانی موضوع انتخاب بازیگر است. یعنی وقتی انتخاب بازیگر درست باشد بخش بزرگی از دردسرها و مشکلات حل می شود، وقتی آن شخص که انتخاب شده با آن شخصیتی که در کار وجود دارد به لحاظ روحی و جسمی نزدیک باشد درواقع خیلی زیاد به آن آدمی که می خواهیم نزدیک شده ایم.

♦ من سعی می کنم در برخورد اولی که با دوستان انجام می دهم بفهمم که آن بازیگر چه ویژگی هایی دارد و چگونه می خندد، چه جوری ناراحت می شود، چه جوری اعصابش خرد می شود؛ درواقع از همان خصوصیات خودش در کار استفاده می کنم ، در همان برخورد اولیه سعی می کنم بفهمم که این بازیگر برای این نقش مناسب هست یا نه.

♦ من اصولا زندگی را دوست دارم وقتی حس کنی که این روال زندگی یک آدمی به نام هاشم است مشکل حل شده است.

«بزنگاه» آخرین سریالی است که عطاران آن را کارگردانی کرده است

♦ این روال را که در بعضی از سریالها هست دوست ندارم که بازیگران روبروی هم می ایستند دیالوگ می گویند شاید در آن موقع که دارند دیالوگ می گویند آن شخصیت دارد سوراخ چاه دستشویی را باز می کند وقتی این کارش را انجام دهد و دیالوگش را بگوید به زندگی نزدیک تر است وقتی آن کاری که انجام می دهد به حس صحنه کمک کند خیلی بهتر است . بنابراین خیلی دوست دارم روال طبیعی زندگی در کارهایم دیده شود.

رضا عطاران در دهه هشتاد سه سریال مناسبتی برای ایام ماه مبارک رمضان ساخت. «خانه به دوش»، « متهم گریخت» و «بزنگاه» سریال های رمضانی او هستند. عطاران بعد از مشکلاتی که برای پخش «بزنگاه» به وجود آمد، همکاری اش را با تلویزیون به طور کامل قطع کرد. او بازیگری و کارگردانی را بعد از آن در سینما ادامه داد. عطاران قصد دارد بعد از 14 سال بار دیگر به عنوان کارگردان سریال جدیدی را جلوی دوربین ببرد. این سریال قرار است به تهیه کنندگی سعید ملکان برای پخش از پلتفروم «نماوا» ساخته شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید