تلویزیوننمایش خانگی
مروری بر حضور بازیگران در عرصه اجرا به بهانه اجرای مسابقه تماس توسط سیاوش طهمورث / قسمت سوم

تغییر شکل یافتگان

حضور جذای سیاوش طهمورث به عنوان مجری در مسابقه « تماس» بهانه ای شد تا به بررسی عملکرد بازیگرانی بپردازیم که طی این سال ها به عنوان مجری در برنامه های مختلف حاضر شدند. این پرونده مفصل در سه قسمت آماده و ارائه شد. در دو قسمت قبلی که طی روزهای گذشته منتشر شد عملکرد 12 بازیگر مورد بررسی قرار گرفت. حالا در قسمت سوم و پایانی به شیوه کار 6 بازیگر دیگر که وارد کار اجرا شده اند پرداخته ایم.

اشکان خطیبی/ پنج ستاره

اشکان خطیبی سال‌ها پیش برنامه‌ای را همراه با رامبد جوان اجرا می‌کرد و می‌شود گفت با اصول اجرا به نسبت آشنا بود. درواقع اشکان خطیبی به استایل ثابتی در بازیگری و اجرا رسیده بود و در «پنج ستاره» هم سعی می‌کرد روی همان چارچوب پیش برود. یک مجری آراسته، تقریبا جدی و متین اما در عین حال شوخ طبع که هم مراوده درستی با مهمان‌هایش داشت، هم گه‌گاه آنها را می‌خنداند و هم حوصله مخاطبانش را سر نمی‌برد و در عین حال لودگی و حرکات سخیف هم در اجرایش جایی نداشت. ســطح اطلاعات عمومی خوبی داشت و در ضمن از آن جهت که چهره شناخته شده‌ای بود می‌توانست مخاطبان زیادی را به تماشای این مسابقه در شبکه پنج ترغیب کند.

مهران غفوریان/ اعجوبه‌ها

سال 1394به همراه جواد رضویان و بیژن بنفشه‌خواهد برنامه ترکیبی «سه‌شو» را اجرا کرد. این برنامه از بخش‌های مختلفی مثل استعدادیابی خوانندگان، بخش نمایشی، گزارش‌های مردمی و … تشکیل شده بود. با این حال همه غفوریان را در تمام این سالها به عنوان کمدین محبوب می‌شناختند و قبل از اینکه سال 1398 به عنوان مجری برنامه «اعجوبه‌ها» به میدان بیاید، مدتها در برنامه «خندوانه» استندآب کمدی اجرا می‌کرد. سبک اجرای غفوریان برای «اعجوبه‌ها» برگرفته از اجرای استیو هاروی در little big shots بود. البته غفوریان سعی میکرد تا حدی هم شوخ‌طبعی خودش را به اجرا اضافه کند. او بیشتر از اینکه به عنوان مجری، با جدیت برنامه‌ را پیش ببرد درگیر بازی و شوخی با بچه‌ها می‌شد. البته از آنجایی که مخاطبان او را کامل می‌شناختند و به عنوان یک کمدین قبولش داشتند درکل او را با این شرایط در جایگاه مجری می‌پذیرفتند اما به صورت حرفه‌ای در اجرا موفقیتی نداشت.

محمدرضا علیمردانی/ چهل تیکه و شب‌های مافیا

محمدرضا علیمردانی تا پیش از اجرای برنامه «چهل تیکه» تجربه‌ای در اجرا نداشت. او در عرصه‌های صداپیشه‌گی، بازیگری و خوانندگی فعال بود. علیمردانی با وجود حضور در سریال‌های مختلف، بیشتر از همه با بازی در سریال «پایتخت 4» به شهرت رسید و زمانی که اولین بار در جایگاه اجرا قرار گرفت به عنوان بازیگر و صداپیشه کاملا شناخته شده بود. علیمردانی در مصاحبه‌ها ساده‌ترین سوالات را مطرح می‌کرد و از این جهت آنطور که باید انتظارها از اجرایش برآورده نمی‌شد. او در مسابقه «شب‌های مافیا» اما به سبک و سیاق دیگری عمل کرد؛ اجرایی که خاص چنین مسابقه‌ای بود. اجرای جدی و دقیق علیمردانی و همچنین کاریزمایی که داشت باعث شده بود شرکت کننده ها نظم خاصی داشته باشند و این کاملا به نفع حال و هوای مسابقه بود. او حالا هم در فصل جدید «شب‌های مافیا» قدرتمند ظاهر شده و اجرای درجه یکی از خودش به نمایش گذاشته است.

نادر سلیمانی/ اعجوبه‌ها

نادر سلیمانی پیش از اجرای «اعجوبه‌ها» فقط به عنوان بازیگر میان مخاطبان شناخته شده بود. بعد از اینکه فصل اول «اعجوبه‌ها» با اجرای مهران غفوریان روی آنتن رفت، برای فصل دوم تصمیم بر این شد که اجرای برنامه به نادر سلیمانی واگذار شود. به طور کلی «اعجوبه‌ها» با الگوبرداری از برنامه آمریکایی little big shots ساخته شده؛ برنامه‌ای با اجرای استیو هاروی، بازیگر و مجری مطرح آمریکایی. درواقع برنامه «اعجوبه‌ها» ارتباط مستقیمی با جنس اجرای هاروی داشت و هم مهران غفوریان و هم نادر سلیمانی، تلاش می‌کردند برنامه را با همان سبک و سیاق پیش ببرند. در این بین، سلیمانی خیلی بیشتر از غفوریان تلاش می‌کرد به اجرای هاروی پایبند بماند. این پایبندی را می‌شد در تمام حرکات و شیوه خنده و طرز نگاه کردن و رفتار با بچه‌ها حس کرد. با همه این تفاسیر اما سلیمانی ثابت کرد در همراهی با کودکان قدرتمندتر از مهران غفوریان عمل می‌کند و احساساتش واقعی‌تر است.

امین زندگانی/قرنطینه و 14 اینچ

اولین بار سال 1380 به همراه جواد رضویان برنامه‌ای ترکیبی به اسم «کاغذ کاهی» را اجرا کرده بود؛ برنامه‌ای برای نقد سریال‌های تلویزیونی. زندگانی بعد از دو دهه فعالیت به عنوان بازیگر و تبدیل شدن به یک چهره شناخته شده و محبوب در این عرصه، امسال مجددا به عنوان مجری به میدان آمد و دو برنامه «قرنطینه» و «14 اینچ» را اجرا کرد. زندگانی در «قرنطینه» گفت‌وگویی صمیمانه با مهمان‌ها داشت. در عین صمیمیت، فاصله‌اش را حفظ می‌کرد و برخوردی کاملا مودبانه داشت. وارد چالش نمی‌شد و درکل برنامه را در کمال آرامش اجرا می‌کرد. در برنامه «14 اینچ» هم همین رویکرد را داشت. اینبار اما به دلیل ساختار ضعیف برنامه و سوالات تکراری که برای مهمان‌ها طراحی شده بود نتوانست آنطور که باید موثر واقع شود. او مصافی معمولی با مهمان‌ها داشت و اجرایش آنطور که باید به چشم نیامد.

سید جواد رضویان / سه شو

جواد رضویان ، بعد از بازی در فصل دوم «در حاشیه»، به دعوت مهران مهام قرار شد برنامه ای با نام «سه شو» را برای شبکه سه بسازد. برنامه ای که قرار بود بخشی از آن مسابقه استعداد یابی در عرصه خوانندگی باشد. رضویان علاوه برکارگردانی در کنار مهران غفوریان اجرای برنامه را برعهده گرفت. آنها در واقع در هر پلاتو ، متن‌هایشان را به شکل استنداپ اجرا می کردند. اما به دلیل بلاتکلیف بودن برنامه، همه چیز از جمله اجرای جواد رضویان بسیار ضعیف از کار درآمد و سه شو به برنامه‌ای شکست خورده تبدیل شد.

پایان 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید