نمایش خانگی
معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی:

برنامه‌های عادل فردوسی‌پور و شهاب حسینی فضای نمایش خانگی را پررونق می‌کند / نظارت صداوسیما بر وی‌اودی‌ها قانونی نیست

  • سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، روز گذشته در پی حواشی اخیر مبنی بر صدور مجوز محصولات شبکه نمایش خانگی در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد که مسئولیت صدور مجوز محتوا در شبکه نمایش خانگی، اعم از فیزیکی و مجازی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

طباطبایی نژاد در مشروح این گفت‌وگو که امروز منتشر شده است، در واکنش به بیانیه‌ ساترا مبنی بر بی اعتبار دانستن مجوز ساخت برنامه «همرفیق»، توضیح داد: تا زمان تعیین مصادیق «صوت و تصویر فراگیر» از سوی نهادهای قانونی، نظارت صداوسیما بر وی‌اودی‌ها قانونی نیست. بر اساس متون صریح قانونی مصوب نهادهای قانونگذار، صدور مجوز تولید و نمایش هرگونه محتوای سمعی و بصری در هر پلتفرمی بر عهده وزارت ارشاد است.

او در ادامه افزود: قانون حتی برای صداوسیما هم مشخص کرده است که اگر خود صداوسیما بخواهد اثری را تولید کند که در سیما پخش نمی‌شود، باید از ارشاد مجوز بگیرد؛ از انتشار تا تولید و مجوز محتوا در تمامی اشکال آن. بنابراین «همرفیق» می‌تواند تولید شود و هرکسی هم جلوی تولید آن را بگیرد تخلف محسوب می‌شود و اقدامی غیرقانونی کرده است.

معاون ارزشیابی و نظارت سینمایی در بخش دیگر صحبت‌هایش، گفته: در حوزه پخش هم باید گفت، ما در سازمان سینمایی با فضای تلویزیون بیگانه نیستیم. اکثر مدیران درجه یک صداوسیما در شوراهای ارشاد هم حضور دارند. اما سوال این است که چرا صداوسیما یک باره درباره برخی برنامه‌ها این‌ها را مطرح می‌کند؟ چرا درباره یک سریال ترکیبی این را مطرح کرده است؟ دلیلش این است که برنامه‌ای به تهیه‌کنندگی عادل فردوسی‌پور و یا برنامه تولیدی شهاب حسینی می‌تواند فضای نمایش خانگی را پررونق کند.

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید