سینمای جهان
اسطوره فقید فوتبال جهان روزگاری بازیگر پرکاری در سینما بود

«پله» آکتور سینما

«پله» اسطوره فقید فوتبال جهان، به مانند تعدادی از ستاره‌های این عرصه، در برهه‌ای از زندگی‌ خود، راهش را به سمت سینما کج کرد و در تعدادی فیلم و سریال به عنوان بازیگر حاضر شدکه از آن جمله می‌توان به فیلم «فرار به سوی پیروزی» ساخته جان هیستون اشاره کرد، این در حالی است که طی این سال‌ها چند فیلم مستند و داستانی هم براساس زندگی او ساخته شد.

به گزارش فیلم‌نیوز، «ادسون آرانتس دو ناسیمنتو» معروف به «پله» ستاره افسانه‌ای فوتبال جهان شامگاه پنجشنبه هشتم دی ماه 1401 در سن 82 سالگی چشم از جهان فروبست. او نیز برخی از ستاره‌های فوتبال دنیا در برهه‌ای از زندگی خود،پا به دنیای سینما گذاشت و به عنوان بازیگر در چند فیلم و سریال به ایفای نقش پرداخت.

«پله» نخستین بار و یکسال پیش از فتح سومین جام جهانی خود در سال 1970 میلادی  و در حالیکه 29 سال سن داشت در سریالی به نام «غریبه‌ها» که محصول کشور برزیل بود بازیگری را برای نخستین بار تجربه کرد. او بعد از این تجربه به مدت دوسال فعالیتش در عرصه بازیگری را متوقف کرد و در سال 1971 در فیلمی با عنوان «بارون اوتلو در باراتو دوس بیلیونز» به ایفای نقش پرداخت. او در این فیلم ایفاگر نقش کاراکتری به نام «دکتر آرانتس» بود. یکسال بعد «پله» در فیلمی با عنوان «مارس» جلوی دوربین رفت تا سومین تجربه بازیگری او در قالب کاراکتری به نام «چیکو بانداد» ثبت شود.

اما مهمترین تجربه بازیگری «پله» در سال 1981 اتفاق افتاد. جایی که «جان هیستون» کبیر تصمیم گرفت فیلمی با موضوع فوتبال و جنگ جهانی دوم بسازد. محور داستان او رویارویی تیم فوتبال متفقین زندانی با تیم ملی آلمان نازی است. هیستون برای این فیلم از تعدادی از ستاره‌های فوتبال جهان دعوت کرد که مهمترین آن‌های «پله» بود.

«پله» در این فیلم نقش «سرجوخه لوئیس فرناندز» را برعهده داشت که در جریان جنگ جهانی دوم به اسارات نیرو‌های آلمان نازی در‌می آید. اوبه تیم منتخب زندانیان راه پیدا می‌کند و همراه با این تیم به مصاف تیم ملی آلمان نازی می‌رود. گل قیچی برگردان او از صحنه‌های ماندگار تاریخ سینمای جهان است. این فیلم با نام «فرار به سوی پیروزی» در سینماهای ایران اکران شدکه استقبال بسیار خوب مخاطبان را به همراه داشت. ازخاطرات به جا مانده از اکران این فیلم  در ایران شادی تماشاگران در سالن‌های سینما بعد از به ثمر رسیدن گل «پله» به آلمان‌هاست.

«پله» در نمایی از فیلم «فرار به سوی پیروزی» در کنار سیلوستر استالونه.

دیگر فیلم مهم «پله» در عرصه بازیگری فیلم «یک معجزه کوچک» است که آن را در سال 1983 بازی کرد. او در این فیلم ایفاگر نقش خودش بود. یک معجزه کوچک هم در همان سال‌ها از از تلویزیون ایران و از شبکه یک پخش شد.

پله تا پایان دهه هشتاد میلادی در چهار فیلم سینمایی دیگر به نام‌های «پدرو میکو»،«شوت داغ»، «تراپالهیس و پادشاه فوتبال» و «تنهایی، داستان عاشقانه زیبا»بازی کرد و بعد از آن از دنیای بازیگری فاصله گرفت. پله آخرین فیلمش در این دهه را در سال 1989 و در سن 49 سالگی بازی کرد.

او دوازده سال بعد یعنی در سال 2001 در فیلمی فوتبالی به نام «مایک باست: مدیر تیم ملی انگلستان» به شکلی افتخاری نقش کوتاهی را بازی کرد و در نهایت در سال 2016 در فیلم «پله: تولد یک افسانه» هم در یک سکانس جلوی دوربین رفت.

نمایی از فیلم «پله، تولد یک افسانه» که در سال 2016 با محوریت زندگی دوران کودکی و جوانی پله ساخته و اکران شد.

حضور «پله» در سینما البته فقط به فعالیت‌های بازیگری‌اش را محدود نمی‌شود، در این سال‌ها چند فیلم مستند و داستانی با محوریت زندگی این اسطوره فقید فوتبال ساخته شد. مهمترین فیلم داستانی که درباره پله ساخته شده همین فیلم «پله: تولد یک افسانه» است. در این فیلم دوران کودکی پله تا حضورش در تیم ملی برزیل در سن هفده سالگی و فتح جام جهانی در سال 1958 روایت شده است.

معروف‌ترین مستندی هم که در رابطه با زندگی این اسطوره ساخته شده، فیلمی است به نام«پله» که توسط کمپانی «نت فیلیکس» تهیه و تولید شده است. در این مستند جذاب پله درباره زوایای پنهان زندگی شخصی و حرفه‌ای خود حرف‌های جالبی زده است. این فیلم به کارگردانی «بن نیکولاس» و«دیوید ترایهورن» در سال 2021 منتشر شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید